Przedsiębiorco, pomyśl o nowej, własnej, domenie – Portal PR - 24PR
Przedsiębiorco, pomyśl o nowej, własnej, domenie

22.02.2012 Kategoria: Domeny. Autor: admin

Niedawno ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) rozpoczął kolejną rundę rejestracji domen najwyższego poziomu*. Do popularnych już rozszerzeń .com, .org czy .info dołączyć mogą wkrótce adresy zakończone .podróże, .restauracja, .hotel, .energia, .salsa, .finanse, .kasa, albo wskazujące na nazwy własne, np. .orange, .venezia, .bytom. Zainteresowani własną domeną wyższego poziomu powinni się zarejestrować na stronie newgtlds.icann.org do 29 marca 2012 roku.

Marta Miszczuk, rzecznik patentowy w kancelarii Accreo Legal komentuje: – Od kilku tygodni trwa kolejna runda rejestracji. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca może zarejestrować i zastrzec na swoją korzyść jakiekolwiek słowo w dowolnym języku lub dowolną sekwencję liter (co najmniej trzy litery) jako rozszerzenie domen internetowych. Za zastrzeżenie rozszerzenia na wyłączność trzeba jednak sporo zapłacić – w sumie 185 tys. USD. Z pewnością jest to inwestycja długoterminowa.

Dokonanie rejestracji domeny jest możliwe poprzez stworzenie profilu na specjalnie do tego przeznaczonej stronie i pomyślne przejście kilku kroków mających na celu weryfikację firmy. Zgłaszający powinien też uzasadnić swój wybór i przedstawić plan późniejszego wykorzystywania domeny, co ma na celu zapobieganie blokowaniu rozszerzeń. Celem programu jest bowiem, aby każda z domen najwyższego poziomu była operacyjna. Dla niektórych firm istotny może być fakt, że ICANN dopuszcza zastrzeżenie domeny na wewnętrzne potrzeby zgłaszającego – w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł odmówić rejestracji domeny osobom trzecim, w tym konkurentom.

Po zamknięciu rejestracji nastąpi weryfikacja zgłoszeń, która będzie trwała od 9 do 20 miesięcy. W przypadku zgłoszenia takiej samej domeny przez kilka podmiotów lub zgłoszenia domen na tyle podobnych, że mogą wprowadzać odbiorców w błąd, panel ekspertów zdecyduje na czyją korzyść zarejestrować domenę.

– Warto wiedzieć, że nie każde oznaczenie może zostać zgłoszone. ICANN stworzył listy domen, które nie mogą zostać zastrzeżone, np. nazwy państw, słowa „przykład”, „test”, „invalid”, „www”, „olimpiada”. Zgłoszenie domeny najwyższego poziomu można złożyć do 12 kwietnia 2012 roku, ale termin rejestracji w celu uzyskania dostępu do systemu rejestracyjnego mija już 29 marca. Radzę więc nie czekać do ostatniej chwili – dodaje Marta Miszczuk.

Komentarz eksperta:

Marta Miszczuk, Rzecznik patentowy w Accreo Legal
Nowe domeny najwyższego poziomu nie są dostępne dla osób fizycznych. Zgłaszać je mogą natomiast przedsiębiorcy, stowarzyszenia, instytucje, gminy, związki – każdy zorganizowany podmiot, który wykaże, że posiada (lub będzie posiadał) organizacyjne, techniczne i finansowe zasoby, aby w przyszłości działać jako rejestrator administrujący daną domeną. Jeżeli zgłaszającym jest przedsiębiorca konieczne jest wymienienie z imienia i nazwiska odpowiednio członków zarządu, wspólników, kadry kierowniczej. Jeżeli podmiot bądź którakolwiek z ww. osób została w ciągu ostatnich 10 lat skazana za przestępstwo przeciwko zasadom ładu korporacyjnego lub finansowego, przestępstwo z użyciem przemocy, przestępstwo podatkowe, należy to podać w profilu. ICANN przeprowadza bowiem audyt prawny zgłaszającego, mający na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa i przejrzystości w Internecie. Audyt ten składa się z dwóch części: ogólne badanie historycznego zachowania podmiotu dotyczącego wszelkich naruszeń prawa i ładu korporacyjnego, oraz audyt dotyczący nadużyć związanych z domenami, w tym cybersquattingu. Stwierdzenie któregokolwiek z naruszeń skutkuje automatyczną dyskwalifikacją. Spółki notowane na największych giełdach na świecie korzystają z domniemania, że przeszły pozytywnie ogólną część audytu prawnego.

* to domena znajdująca się najwyżej w hierarchii, powyżej której nie istnieją żadne inne domeny w systemie DNS. Może to być domena krajowa (np.: .pl, .de), albo funkcjonalna (np.: .info, .org).

Accreo Legal

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.