Przełom w technologii przesyłania głosu przez LTE – Portal PR - 24PR
Przełom w technologii przesyłania głosu przez LTE

15.02.2012 Kategoria: Technologie, Telekomunikacja. Autor: admin

Dotychczas głównym zastosowaniem LTE było przesyłanie danych w zastosowaniach mobilnych. Jednak operatorzy zaczynają wprowadzać do swych sieci możliwość przesyłania głosu i SMS-ów przez LTE (w oparciu o standard VoLTE GSMA IR.92) oraz przygotowują się do wprowadzenia nowych, kompatybilnych w skali globalnej usług multimedialnych dostępnych ze smartfonów z obsługą LTE.

Szczególnym problemem dla operatorów jest zapewnienie, by użytkownicy nie zauważali przerw w połączeniu głosowym w momencie wyjścia z zasięgu LTE.

Firmy Ericsson i Qualcomm Incorporated dokonały pomyślnej próby przekazania połączenia w oparciu o funkcję SRVCC (Single Radio Voice Call Continuity) zestandaryzowaną w ramach 3GPP. Próba wykazała, że użytkownicy nie zauważają przerw w połączeniu głosowym przy wyjściu z zasięgu LTE, ponieważ obsługa połączenia zostaje wówczas automatycznie przejęta przez WCDMA lub GSM.

Próby dokonano w dniu 23 grudnia ub. r., przy użyciu kompleksowej infrastruktury sieciowej Ericssona oraz dostarczonego przez Qualcomm zestawu układów do wielosystemowego smartfonu LTE/3G.

Johan Wibergh, szef działu sieci firmy Ericsson, powiedział: „Ta opracowana wspólnie z Qualcomm zaawansowana technologia przekazywania połączeń w LTE umożliwia operatorom spełnienie oczekiwań klientów jeśli chodzi o wysokiej jakości połączenia głosowe przesyłane przez LTE. Operatorzy będą mogli przesyłać głos przez LTE, zachowując wysoką jakość połączeń”.

SRVCC umożliwia operatorom przesyłanie głosu przez LTE, przy czym w razie potrzeby obsługa połączenia jest niezauważalnie dla użytkownika przejmowana przez istniejącą infrastrukturę GSM i WCDMA. Zapewnia to wysoką jakość i globalny zasięg połączeń głosowych wykonywanych ze smartfonów LTE.

Mechanizm przekazywania połączeń jest obsługiwany przez następujące kompleksowe produkty i rozwiązania Ericssona: LTE/WCDMA/GSM RAN, Evolved Packet Core, MSC i IMS. Wymagany jest smartfon LTE obsługujący VoLTE.

Oczekuje się, że pierwsi operatorzy zaczną wdrażanie SRVCC już w roku 2012, a szersze wdrożenie komercyjne nastąpi w roku 2013.

Ericsson

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.