PW-Sat: pierwszy polski satelita – Portal PR - 24PR
PW-Sat: pierwszy polski satelita

13.02.2012 Kategoria: Technologie. Autor: admin

Zbliża się przełomowy dla polskiej astronautyki moment. Do tej pory około pięćdziesiąt instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych w Polsce znalazło się w przestrzeni kosmicznej, jako elementy większych satelitów i sond kosmicznych. Jednak nigdy na orbicie nie znalazł się obiekt w całości wybudowany w naszym kraju. Ten stan rzeczy zmieni się dzisiaj, tj. 13 lutego 2012 roku, gdy pierwszy polski studencki satelita zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą nowej europejskiej rakiety Vega. Nazwa tego satelity to PW-Sat. Pierwszy polski satelita studencki, który zbudowany został na Politechnice Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zostanie wystrzelony ze znajdującego się w Gujanie Francuskiej kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

PW-Sat został zaprojektowany i wykonany przez studentów zrzeszonych w kołach naukowych działających na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej – Studenckim Kole Astronautycznym na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. W konstrukcji satelity pomagali również specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a realizacja tego projektu była możliwa także dzięki środkom z programu PECS, którego celem jest przygotowanie Polski do członkowstwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

PW-Sat jest satelitą edukacyjnym, który będzie wykonywał testy technologii deorbitacyjnej podkreśla szef i opiekun naukowy projektu prof. Piotr Wolański. Jest to pierwsze wystrzelenie na orbitę polskiego studenckiego satelity, a zarazem pierwszy lot nowej europejskiej rakiety Vega. Oczekiwane wydarzenie jest istotne dla nas jako Polaków, gdyż mamy okazję przetestować i pokazać polską myśl techniczną, ale także jako Europejczyków, gdyż dzięki rakiecie Vega uzyskujemy niezależny i tani dostęp do niskiej orbity okołoziemskiej.

PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra (zwanego dalej „ogonem”)” – wyjaśnia Maciej Urbanowicz. Zadaniem tego ogona jest zadziałanie niczym „kosmiczny hamulec”, który ma doprowadzić do przyśpieszenia procesu deorbitacji, czyli zejścia z orbity w atmosferę. Jeśli eksperyment się powiedzie, stanie się demonstratorem technologii sprowadzania obiektów kosmicznych z orbity do atmosfery ziemskiej. Technologia taka pozwoliłaby na zmniejszenie liczby kosmicznych śmieci, których na różnych orbitach okołoziemskich z każdym rokiem jest coraz więcej. Dodatkowo, na ogonie zostały zainstalowane elastyczne panele fotowoltaiczne – PW-Sat przetestuje ich zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.

Sprężynowy ogon i elastyczne panele są koncepcjami opracowanymi i zbudowanymi przez studentów Politechniki Warszawskiej (PW) zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym (SKA) Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz w Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej (SKIK) Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, pod kierownictwem specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) przy wsparciu dr inż. Piotra Orleańskiego dyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN i dr inż. Jerzego Grygorczuka kierownika Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN. Studenci, wraz ze swoimi mentorami, podjęli się tego ambitnego zadania kilka lat temu. Za początek projektu uznajemy moment, w którym pomysł powstał, czyli rok 2004. Od tego czasu zostało opracowanych kilka koncepcji, a nawet trzy modele fizyczne. Zaczęło się od pomysłu satelity, którego można by „usunąć” z orbity tzn. zmniejszać jego prędkość, a przez to obniżać wysokość na której się znajduje i w ten sposób doprowadzić by satelita znalazł się w atmosferze ziemskiej i tam spłonął. Pierwszym rozwiązaniem było zastosowanie balonu/spadochronu jako elementu hamującego. Następnie pomysł ewoluował i tak PW-Sat z roku 2011, czyli obecnie znajdujący się na rakiecie Vega jest wyposażony w ogon sprężynowy.

Misja PW-Sata rozpoczyna się od momentu odłączenia od rakiety a zakończenie będzie równoznaczne z zakończeniem żywota w atmosferze.

Transmisja satelitarna startu rakiety Vega

Transmisja satelitarna startu rakiety Vega będzie na terenie Europy realizowana przez Arianespace.
Transmisja ze startu będzie również dostępna przez internet, w serwisie firmy Arianespace, pod adresem: http://www.videocorner.tv.
Relacja ze startu na Politechnice Warszawskiej odbędzie się w budynku Instytutu Techniki Cieplnej (ul. Nowowiejska 21/25, Warszawa), w bibliotece wydziałowej MEiL (sala nr 10), godz. 10:50.

http://www.pw-sat.pl.

Żródłó: materiały prasowe

Podobne wpisy:

Tagi: , , , , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.