Sto dni rządu w ocenie Pracodawców RP – Portal PR - 24PR
Sto dni rządu w ocenie Pracodawców RP

25.02.2012 Kategoria: Makrodane. Autor: admin

Pierwsze sto dni drugiego rządu Donalda Tuska minęły pod znakiem spektakularnych wpadek i zbyt widocznego chaosu w pracach jego gabinetu, ale także potrzebnej Polsce determinacji, by zacząć ważne reformy – mówi Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

Zdaniem Prezydenta Malinowskiego casus ACTA obnażył jeden z głównych problemów tworzenia prawa w Polsce. – Brak właściwie prowadzonych konsultacji społecznych doprowadził do niewidzianych od dawna społecznych protestów – podkreśla Andrzej Malinowski. Dobrze, że premier umiał się wycofać, ale bardzo niedobrze, że rząd potrafi w taki sposób pracować (a może nie pracować?) nad umową międzynarodową rodzącą tak dalekosiężne skutki. – Porażką rządu jest też zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej. A wystarczyło tylko uważnie wsłuchać się w nasze argumenty przekazywane rządowi w toku prac nad ustawą – podkreśla Prezydent Pracodawców RP. W jego opinii, na nagrodę w kategorii kuriozum roku zasługuje tłumaczenie towarzyszące podniesieniu wymiaru składki rentowej po stronie pracodawców – przedsiębiorcy mają dużo pieniędzy na kontach i ich nie inwestują, można więc je zabrać, aby pracowały w gospodarce. – Z kolei na plus rządowi można zapisać przyspieszenie reformy wymiaru sprawiedliwości i prace nad trzecią ustawą deregulacyjną – mówi Prezydent Malinowski.

Pracodawcy RP podkreślają także burzę wywołaną tzw. podatkiem miedziowym i projektem ustawy mającej na celu podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem organizacji, proponowany wymiar nowej daniny pokazuje, że zdaniem polskiego rządu naprawa sytuacji finansów publicznych może się udać tylko i wyłącznie przez zmiany po stronie przychodowej budżetu. Z kolei podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, ale pod jednym warunkiem – potrzebne są programy aktywizujące zawodowo zarówno osoby młode, jak i te w wieku 50+ i 60+, zmiany w prawie pracy, czy deregulacja gospodarki. Zdaniem Pracodawców RP reforma powiedzie się tylko wtedy, gdy tworzone będą nowe miejsca pracy. Te zaś powstaną tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwa będą funkcjonowały w optymalnym otoczeniu prawnym.

***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.