Urządzenie badające DNA w ciągu sekund – Portal PR - 24PR
Urządzenie badające DNA w ciągu sekund

26.02.2012 Kategoria: Technologie. Autor: admin

Brytyjczycy firmę Oxford Nanopore stworzyli urządzenie, które bada DNA. Urządzenie, które wyglądem przypomina popularną pamięć masową po podłączeniu do laptopa potrafi zbadać DNA w ciągu sekund.

MiniION sekwencjonuje genom wirusów i bakterii zaledwie w ciągu niewielu sekund. W przyszłości może posłużyć do identyfikacji zwłok czy rozpoznawania komórek nowotworowych.

Oxford Nanopore wyprodukowała także większe urządzenie o nazwie  GridION odo użytku laboratoryjnego. Działa na tej samej zasadzie, co jak MiniION – DNA wprowadzane jest do roztworu zawierającego enzymy, które  przyczepiają się do końca każdej z nici. Następnie pod wpływem prądu  elektrycznego enzymy i DNA trafiają do setek otworów w membranie na dnie roztworu.

Każdy otwór ma tylko 10 mikrometrów średnicy.  Wewnątrz otworu umieszczono  zmodyfikowaną wersję białka alfa-hemolizyny (AHL), w którego centrum  jest pusta, rurkowata przestrzeń. Gdy DNA  wciągane jest do tego otworu, enzym łączy się z AHL i rozdziela dwie  nici DNA, przy czym jedna z oddzielonych nici jest wciągana do otworu.  Charakterystyczne dla każdej z zasad właściwości elektryczne, zakłócają przepływ prądu przez poszczególne otwory membrany w taki sposób, że możliwa jest ich identyfikacja.  Wyjątkowe właściwości elektryczne każdej z zasad zakłócają przepływ  prądu  w sposób, który umożliwia ich  identyfikację.

Metoda ma dwie istotne zalety:

– po pierwsze, nie trzeba powielać DNA, by uzyskać odpowiednią jego ilość,

– po drugie zaś- można odczytywać fragmenty DNA liczące do 10 000 jednostek, podczas gdy inne techniki  wymagają pocięcia tegoż DNA na krótsze odcinki.

Czytnik ma trafić do  sprzedaży w tym roku, w cenie 900 dolarów.

Zródło: Oxford Nanopore

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.