5 faktów o sposobach na czysty dom – Portal PR - 24PR
5 faktów o sposobach na czysty dom

22.03.2012 Kategoria: Dom i ogród. Autor: admin

Może sprzątanie nie należy do największych przyjemności domowników, to świeżość i czystość miejsc, w których przebywamy – na pewno tak. Dziś zdradzamy, co zrobić, by szybko, skutecznie i co nie mniej ważne – tanim kosztem, wyczyścić każdy zakamarek naszego domu.

1. Samodzielnie czy przy pomocy specjalistów?

Co się bardziej opłaca? Zakup detergentów do czyszczenia czy wynajem specjalistycznej firmy, która używając własnych produktów i własnych sił wypucuje nasze cztery kąty? To zależy…

Wynajem profesjonalnej ekipy czyszczącej to koszt ok. 600 zł, sprzątaczka skasuje nas ok. 300 zł. W porządkach mogą pomóc także studenci, którym za wykonane prace trzeba będzie zapłacić ok. 200 zł. Plusem tych rozwiązań jest fakt, że nie ma konieczności zakupu własnych produktów. Minusem – oczywiście cena. Poza tym nie każdy lubi, gdy po domu kręcą się obcy ludzie.

Z drugiej strony zakupione przez nas detergenty starczą oczywiście na więcej niż jedno sprzątanie. Zakładając, że przeciętny Kowalski przeprowadza porządki w domu średnio raz na tydzień – własnoręczne sprzątanie będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

Koszt profesjonalnego spray’u do mebli to cena od ok. 7 do ok. 9 zł, płynu uniwersalnego – ok. 5-6 zł, a płynu specjalistycznego – ok. 9-11 zł. Nawet, gdy wybierzemy kilka produktów – tj. do czyszczenia mebli, szkła i stali czy paneli i drewna, to za całość zapłacimy nie więcej niż pięćdziesiąt parę złotych. A co najważniejsze – raz zakupione produkty starczą na pewno na dłużej niż efekt czystości po sprzątaniu profesjonalnej ekipy – wyjaśnia Maciej Szymański, przedstawiciel marki Brait.

Zatem jeżeli nie myślimy o zatrudnieniu sprzątaczki na stałe, lepiej uzbroić się w odpowiednią liczbę odpowiednich detergentów, którymi szybko i skutecznie zwalczymy nawet największy brud.

2. Spray czy płyn?

Dostępne na rynku detergenty do czyszczenia dzielą się na dwie podstawowe grupy, w zależności od ich przeznaczenia. Konsumenci mogą zdecydować się na spray’e lub wybrać płyny – uniwersalne lub specjalistyczne. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając spray’e do mebli warto zwrócić uwagę na nowoczesne receptury zawarte w produktach. Na przykład „Protect System+„ oraz „AntiDust System+” to formuły, które chronią meble przed ponownym osadzaniem się kurzu i wnikaniem brudu, pozostawiając powierzchnie czystsze na dłużej – tłumaczy Maciej Szymański.

Dodatkowo, spray do czyszczenia mebli, w którego składzie znajdziemy wosk pszczeli, będzie skuteczniej radził sobie z zabezpieczeniem czyszczonych powierzchni przed zabrudzeniami, plamami z wody, zaciekami, a nawet zarysowaniami. Z kolei za ochronę przed ponownym osadzaniem się kurzu będą odpowiadać zawarte w produkcie związki amoniowe.

W przypadku płynów do czyszczenia podłóg na rynku znaleźć można produkty, których formuła została oparta na Nano Technologii. Tego typu płyn będzie gwarantował nie tylko perfekcyjną czystość i blask mytych powierzchni, ale także długotrwały, świeży zapach.

Warto wiedzieć, że zastosowana w preparatach Nano Technologia chroni przed powstawianiem smug oraz tworzy dodatkową warstwę zabezpieczającą powierzchnie przed zabrudzeniami. W zależności od podłogi, można zdecydować się na płyny uniwersalne lub specjalistyczne – dedykowane powierzchniom drewnianym i panelom.

3. Tłuszcz i kamień – twój wróg!

Przypalony tłuszcz, lepki brud, trudne do doczyszczenia zacieki, osady, w tym kamień czy rdza, to prawdziwa zmora każdej pani domu. By stoczyć zwycięską walkę z zanieczyszczeniami w kuchni czy łazience, warto sięgnąć po sprawdzone produkty. Taki preparat, najczęściej dostępny w spray’u, skutecznie usunie kamień, rdzę, żółte zacieki, uporczywe osady oraz przypalony tłuszcz czy oleisty, lepki brud. Odkamieniacz będzie stanowił idealny środek do czyszczenia kabin prysznicowych, wanien, umywalek, toalet oraz posadzek, a odtłuszczacz przyda się w kuchni – do czyszczenia piekarników, płyn, rusztów, okapów czy innych elementów wyposażenia.

Ważne!

Sprawdź czy wybrany preparat nie będzie rysował czyszczonej powierzchni oraz nie pozostawiał smug! Istotny jest także czas działania – aby nie przekraczał 15-20 minut. Po takim czasie przetarcie ściereczką lub spłukanie wodą powinno przynieść pożądane efekty.

4. Gdy w domu jest alergik

Pamiętajmy, że produkty do czyszczenia mebli i podłóg mogą być szkodliwe dla alergików. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich skład. Produktem odpowiednim będzie tylko taki, którego zawartość będzie wolna od alergenów – radzą specjaliści marki Brait.

Oczywiście dom, w którym przebywają alergicy, powinien być szczególnie czysty i wolny od kurzu, roztoczy czy pleśni. Tym istotniejsze jest dokładne zadbanie o porządek, aby dom nie drażnił delikatnego nosa czy skóry osoby cierpiącej na alergię.

Ważne!

Stosowanie przez alergików produktów niedostosowanych do specyficznych wymagań związanych z tą dolegliwością może prowadzić do zniszczenia lipidowo-kwasowej osłony ochronnej skóry, co w efekcie zwiększa jej przepuszczalność dla substancji drażniących!

5. Sprzątaj z umiarem!

Niezależnie od tego jak skutecznych produktów czyszczących użyjemy, sprzątanie to wyczerpująca czynność. Załóżmy, że praca ręczna w pozycji siedzącej kosztuje nasz organizm 4% wysiłku. Ta sama czynność, jednak wykonywana na stojąco, obciąży nas w 16%, a w pochyleniu – aż w 30%!

Właśnie dlatego żadna praca nie powinna odbywać się bez odpowiedniego odpoczynku – ponieważ im bardziej nadwyrężymy nasz organizm, tym więcej czasu będzie potrzebował na regenerację. Czasem wystarczy 15 minut przerwy w czasie sprzątania, by skutecznie rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie – nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Warto poświęcić choć kilka chwil na odpoczynek i pamiętać – że czysty dom jest ważny, ale nie ważniejszy niż nasze zdrowie!

Źródło: www.brait.com.pl – specjalistyczne środki do czyszczenia mebli i innych powierzchni, typu: metal, szkło i sprzęt elektroniczny.

 

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.