Ablon Group Limited odbuduje zabytkowe fasady fabryki Philipsa – Portal PR - 24PR
Ablon Group Limited odbuduje zabytkowe fasady fabryki Philipsa

16.03.2012 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Ablon Group Limited, deweloper Karolkowa Biznes Park, który podejmie się odbudowy zabytkowych fasad dawnej fabryki Philipsa, pewien jest korzyści wynikających z takich działań. – „Fakt, że zdecydowaliśmy się zachować elementy starego obiektu jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale także szansą na stworzenie unikalnego projektu – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Marketing & Leasing Manager z Karolkowa Business Park. – Zdecydowaliśmy się utrzymać charakterystyczną fasadę i połączyć ocalone części z czerwonej cegły z nowoczesną architekturą. Jesteśmy gotowi zastosować podobne rozwiązania w wewnętrznej konstrukcji, tworząc niepowtarzalną atmosferę dla powstałej tam powierzchni handlowej. Odnowiony budynek będzie mieć wartość nie tylko architektoniczną, ale również historyczną. Fabryka była świadkiem bitew Powstania Warszawskiego w 1944 roku, budynek ma swoje zasługi dla mieszkańców Warszawy, gdzie my, jako inwestor, poczuwamy się do odpowiedzialności za utrzymanie przy życiu tego ważnego kawałka historii. Jest to ukłon w stronę całej dzielnicy, naszego sąsiada – Muzeum Powstania Warszawskiego, jak i wszystkich, którzy pamiętają jeszcze dawne dzieje fabryki Philipsa. Wierzymy również, że tam, gdzie biznes rozwijał się w przeszłości, odniesie też sukces w przyszłości.”

Karolkowa Business Park to projekt zakładający stworzenie 12-kondygnacyjnego centrum biznesowego. 18000 mkw. powierzchni biurowej w standardzie A będzie bezpośrednio połączone z 3000 mkw. strefy handlowo-usługowo-rozrywkowej. Nad nią znajdzie się 2500 mkw. strefy zielonej, która zmieni komercyjną przestrzeń w bezstresowe środowisko pracy. Jest to ewenement biorąc pod uwagę śródmiejską lokalizację.

Grupa Ablon postanowiła chronić zabytkowe pozostałości po fabryce lamp Philipsa znajdującej się na warszawskiej Woli. W 1923 roku, według projektu Pawła Holzera, zbudowano tam pierwszą halę fabryczną, gdzie produkowano żarówki, półfabrykaty szklane do żarówek i lamp radiowych. Działalność ta rozwijała się – w 1930 roku zbudowano tam hutę, a trzy lata później rozpoczęto masową produkcję odbiorników radiowych. Fabryka przetrwała II Wojnę Światową i została przejęta podczas Powstania Warszawskiego. Po upadku Powstania całe wyposażenie zostało zabrane, a budynki zostały wysadzone w powietrze. Na ruinach dawnych zabudowań wzniesiono hale dla Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg. Przez lata funkcjonowały tam różne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją rozwiązań oświetleniowych. Finalnie, w 2011 roku budynki zostały zburzone, pozostawiając jedynie charakterystyczne 10 powtarzalnych przęseł wydzielonych lizenami – płaskimi, pionowymi występami w murze – w kształcie prostokąta zamkniętego trójkątnym szczytem. To właśnie ta część fasady, mająca najbardziej znaczący wpływ na charakterystyczność architektury tego przedwojennego zakładu, zostanie poddana gruntownej renowacji i połączona z nowoczesną szklaną bryłą. Stanowić ona będzie ogólnodostępne handlowe przyziemie kompleksu Karolkowa Business Park, realizowanego przez Grupę ABLON.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.