Mediyes z legalnym certyfikatem atakuje Windowsa – Portal PR - 24PR
Mediyes z legalnym certyfikatem atakuje Windowsa

17.03.2012 Kategoria: Systemy IT. Autor: admin

Kaspersky Lab informuje o wykryciu szkodliwego programu Mediyes, którego zadaniem jest instalowanie trojanów w systemach Windows. Do podpisania szkodnika cyberprzestępcy wykorzystali skradziony certyfikat należący do szwajcarskiej firmy Conpavi AG współpracującej z lokalnymi organami rządowymi.

Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali wiele wariantów nowego szkodnika, jednak każdy z nich był podpisany przy użyciu tego samego certyfikatu cyfrowego. Mediyes potrafi instalować trojany w 32- oraz 64-bitowych systemach Windows. Zgromadzone informacje wskazują, że szkodnik infekuje komputery za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego oraz zainstalowanych aplikacji.

Dzięki legalnemu certyfikatowi Mediyes może z łatwością wnikać do niechronionych systemów Windows i umieszczać własny kod w uruchomionych przeglądarkach internetowych.

Po uruchomieniu Mediyes sprawdza, jaka przeglądarka internetowa jest uruchomiona w systemie operacyjnym, a następnie zaczyna przechwytywać zapytania, które użytkownik wprowadza w wyszukiwarkach Google, Yahoo! oraz Bing. Przechwycone frazy są zapisywane na zlokalizowanym w Niemczech serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców. Zapytania są wykorzystywane przez złośliwych użytkowników do zarabiania pieniędzy w ramach programu partnerskiego „Search 123” działającego na zasadzie PPC (pay-per-click) – cyberprzestępcy otrzymują pieniądze za każde kliknięcie zarejestrowane na określonych stronach WWW. Serwer odpowiada na żądania użytkowników z odsyłaczami z systemu Search123, które są klikane automatycznie – bez wiedzy użytkownika.

Według danych z Kaspersky Security Network (działającego w chmurze systemu, który pozwala na zapewnienie błyskawicznej ochrony użytkownikom produktów Kaspersky Lab), Mediyes został wykryty na komputerach około 5 000 unikatowych użytkowników, głównie w Europie Zachodniej – w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Francji i we Włoszech.

„Celem tego szkodnika są bez wątpienia użytkownicy w Europie Zachodniej” – mówi Wiaczesław Zakorzewski, ekspert z Kaspersky Lab. „Świadczy o tym rozkład geograficzny wykrytych infekcji, użycie przez cyberprzestępców certyfikatu wydanego przez szwajcarską firmę, serwer zlokalizowany w Niemczech oraz przechwytywanie jedynie żądań dokonywanych na najpopularniejszych wyszukiwarkach”.

Eksperci z Kaspersky Lab już skontaktowali się z organizacją VeriSign z informacją o zagrożeniu i prośbą o unieważnienie skradzionych certyfikatów cyfrowych.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.