Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi u Pracodawców RP – Portal PR - 24PR
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi u Pracodawców RP

01.03.2012 Kategoria: Rynki. Autor: admin

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się w czwartek z przedstawicielami przedsiębiorców w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”. Gospodarzem spotkania byli Pracodawcy RP.

Podatek dochodowy rolników, połączenie inspekcji podległych ministrowi rolnictwa, wraz z częścią zadań wydzielonych z inspekcji sanitarnej w jedną służbę odpowiedzialną za bezpieczeństwo żywności oraz połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego – to najważniejsze kwestie, którymi w najbliższym czasie będzie zajmował się resort rolnictwa. Najważniejsze, ale oczywiście nie jedyne.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami minister Marek Sawicki dużo uwagi poświęcił reformie Wspólnej Polityki Rolnej – W tym roku Wspólna Polityka Rolna obchodzi 50 lat. To doskonała okazja do przemyśleń. W mojej ocenie jej dotychczasowa formuła działania wyczerpuje się – mówił szef resortu. Jego zdaniem przygotowywana reforma to tylko kosmetyka, nie tylko nie odpowiadająca wyzwaniom strategii Europa 2020, ale i – w dalszej perspektywie – spodziewanej sytuacji w Europie w roku 2040 i 2050. – Warto sobie uzmysłowić, że wtedy zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 70 proc. – powiedział minister Sawicki. Dlatego w jego opinii WPR powinna pójść w kierunku innowacji i konkurencyjności. – Czy w ramach WPR mamy finansować wszystko i wszystkich? Czy ma być to forma socjalnej pomocy? Dziś więcej dofinansowania otrzymują te regiony, które są najbardziej wydajne. Warto przerzucić finansowanie tam, gdzie dotychczasowy potencjał wykorzystania sięga zaledwie 40 proc. Pieniądze ze Wspólnej Polityki Rolnej powinny być przekazywane na dedykowane programy rozwojowe – podkreślił.

Minister przypomniał, że polskie rolnictwo wytwarza ok. 3,4 – 4 proc. PKB. To 30 tys. przedsiębiorstw i 1,5 mln gospodarstw rolnych. – Roczna wartość produkcji to 300 mld zł, wartość eksportu – ok. 15 mld euro, co stanowi 12 proc. całego polskiego eksportu. Rolnictwo cały czas wypracowuje dodatni bilans handlowy – w 2011 r było to ok. 3 mld euro – poinformował minister i dodał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat czterokrotnie zwiększyliśmy eksport. Z państwa importującego żywność, staliśmy się eksporterem.

Podczas spotkania minister mówił również o powstaniu zespołu mającego wypracować Narodowy Plan Odbudowy Melioracji i Rozwoju Retencji. W jego ramach ma zostać odtworzona tzw. mała retencja. Gość Pracodawców RP odniósł się także do spraw związanych z energią odnawialną i ochroną klimatu. – Energia odnawialna ma sens, gdy jest realizowana przez małe, rozproszone instalacje, wykorzystywane na lokalne potrzeby. Szacunkowe ekspertyzy mówią, że możemy wyprodukować nawet 8 mld metrów sześć. biogazu. Nawet gdyby to była połowa, to gra jest warta świeczki – powiedział minister Sawicki podkreślając jednocześnie, że powstanie biogazowni to m.in. szansa na obniżenie bezrobocia. – Warto wykorzystywać biologiczne odpady, ale jednocześnie należy pamiętać, że rolnictwo ma się zajmować produkcją żywności, a nie produkcją energii – powiedział minister. Jego zdaniem pieniądze na rozwój polskiej wsi powinny być kierowane na inwestycje – podnoszące konkurencyjność, innowacje, znacznie ograniczając natomiast wydatki na szkolenia i edukację. – Tym powinien zajmować się inny resort – powiedział minister.

Gospodarz spotkania, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, podkreślił zainteresowanie organizacji współpracą z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w co najmniej kilku obszarach, m.in. promocji eksportu polskiej żywności. – Podzielamy punkt widzenia ministra Sawickiego w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej. Chcemy wspierać rozwój obszarów wiejskich, zwłaszcza w aspekcie rozwoju przedsiębiorczości i rozwiązywania problemów związanych z płatnościami rolników za dostarczone towary – powiedział Prezydent Malinowski, akcentując także poparcie Pracodawców dla nowelizacji ustawy prawo upadłościowe i naprawcze.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.