Parkingi w nowoczesnych biurowcach nie tylko dla samochodów – Portal PR - 24PR
Parkingi w nowoczesnych biurowcach nie tylko dla samochodów

21.03.2012 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: 38PR

Istotną kwestią jakiej warto się przyjrzeć przy wyborze lokalizacji pod nową siedzibę przedsiębiorstwa jest dostępność miejsc parkingowych oraz usytuowanie parkingu. W przypadku niektórych inwestycji, w szczególności w przypadku rewitalizacji starszych obiektów, deweloperzy rezygnują z budowy zadaszonych bądź podziemnych parkingów i decydują się wyłącznie na przygotowanie określonej liczby naziemnych miejsc przy budynku biurowym lub wykorzystanie istniejących parkingów w okolicy. Miejsca postojowe pod gołym niebem nie gwarantują jednak pełnego komfortu użytkownikom, szczególnie przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dlatego nowoczesne budynki biurowe powinny posiadać parking podziemny lub naziemny zadaszony. Taka forma, poza prestiżem pozwala także na lepsze wykorzystanie gruntu pod inwestycję. Wysokie ceny gruntów sprawiają, że teren przede wszystkim jest zarezerwowany przez deweloperów pod powierzchnię biurową, a nie pod miejsca postojowe, więc umiejscowienie parkingu na poziomach podziemnych pozwala na efektywniejsze wykorzystanie działki. W przypadku budynków o dużej liczbie kondygnacji, konieczne może być przygotowanie dwóch lub więcej kondygnacji przeznaczonych na parkingi. Ograniczeniem mogą być uwarunkowania techniczne, środowiskowe lub planistyczne, jak również rachunek ekonomiczny. Dlatego też zdarza się, że pod parkingi przeznacza się również część kondygnacji naziemnych.

Liczba miejsc parkingowych, którą powinien zapewniać nowoczesny budynek zależy od jego lokalizacji, w tym dostępności komunikacyjnej za pośrednictwem transportu publicznego oraz od indywidualnych potrzeb najemców uwzględniających np. liczbę użytkowanych przez firmę samochodów służbowych. Z praktyki rynkowej wynika, że zapotrzebowanie najemców na miejsca parkingowe w zależności od lokalizacji budynku biurowego kształtuje się na poziomie: budynki w ścisłym centrum przynajmniej 1 miejsce parkingowe na 100 m2powierzchni biurowej, usytuowane nieco dalej – 1 na 75 m2, natomiast biurowce poza miastem – 1 na 30-40 m2. Inwestycje, które zapewniają większą ilość miejsc postojowych, jak np. łódzki Park Biznesu Teofilów (zlokalizowany około 5 km od centrum miasta), oferujący jedno miejsce parkingowe w garażu podziemnym na około 70 m2 powierzchni biurowej oraz dodatkowe miejsca naziemne, preferowane są przez firmy posiadające znaczną flotę samochodową.

Nie wszystkie miejsca parkingowe w biurowcu muszą być zarezerwowane dla samochodów. Jak wykazały badania przeprowadzone na grupie 400 studentów przez Park Biznesu Teofilów, młodzi pracownicy coraz częściej wybierają rower jako środek transportu. Dlatego też w niektórych budynkach część miejsc postojowych dla samochodów zamieniana jest na parkingi dla jednośladów.

Nowoczesne parkingi wyposażone są w systemy kontrolujące wjeżdżające pojazdy. Ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa biurowca, ale jest elementem wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa do monitoringu pracowników. Kontrola wejść jest szczególnie ceniona przez firmy z branży BPO. Nowoczesne parkingi powinny również spełniać szereg wymogów w zakresie bezpieczeństwa – istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, odprowadzania wód opadowych oraz zainstalowanie odpowiednich systemów przeciwpożarowych.

Parkingi mogą służyć także dostarczaniu usług dla najemców budynków biurowych. Oprócz typowego parkowania, na podziemnym parkingu można także ładować coraz bardziej popularne samochody elektryczne oraz korzystać z ekologicznej bezwodnej ręcznej myjni samochodowej. Impulsem do tej innowacji był australijski rząd, który wprowadził limity na zużycie wody. Szybko znaleziono metodę, dzięki której można umyć samochód bez odprowadzania do ścieków hektolitrów brudnej wody. Usługa myjni bezwodnej świadczona jest na rzecz najemców w większości budynków posiadanych pośrednio przez fundusze nieruchomości Arka.

Łukasz Maciak
Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka
Inwestor Parku Biznesu Teofilów

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.