Składka rentowa przedsiębiorców wyższa o 33% – Portal PR - 24PR
Składka rentowa przedsiębiorców wyższa o 33%

09.03.2012 Kategoria: Finanse firmy. Autor: admin

Za chwilę przedsiębiorców czeka kolejna, już druga w tym roku, podwyżka składek ZUS – w marcu przedsiębiorcy muszą zapłacić wyższą składkę rentową, która w porównaniu ze składką płaconą miesiąc wcześniej będzie wyższa aż o 33%. Co więcej, to nie ostatnia tegoroczna podwyżka.

W najbliższy poniedziałek, 12 marca, mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców (formalnie jest to 10. dzień każdego miesiąca, ale ponieważ 10 marca przypada w sobotę, ostateczny termin jest przesunięty właśnie na poniedziałek). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż płatności na ZUS są cyklicznym, comiesięcznym obowiązkiem każdej z osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyby nie fakt, że w marcu po raz kolejny w tym roku przedsiębiorcy muszą zapłacić wyższe składki.

Najpierw podwyżka podstawy

W lutym prowadzący działalność gospodarczą płacili wyższe składki za styczeń – ta podwyżka wynikała ze wzrostu wskaźników (przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2011 r.), na podstawie których ustalana jest podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców. A ponieważ wzrosła podstawa, wzrosły i składki, które stanowią określony procent podstawy. W sumie pierwsza podwyżka kosztowała przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność ponad 43 zł w skali miesiąca.

… a następnie podwyżka procentowa

Do tej pory podwyżka wynikająca ze wzrostu wskaźników była jedyną w ciągu roku – zmieniona podstawa wymiaru obowiązywała przez kolejne 12 miesięcy. W tym roku jest inaczej. Kolejna, marcowa podwyżka (w marcu opłacane są składki za luty) jest pokłosiem expose premiera sprzed kilku miesięcy, kiedy to zapowiedziano, że o 2 pkt procentowe wzrośnie składka rentowa w części opłacanej przez pracodawców. Szkopuł w tym, że jednoosobowy przedsiębiorca opłaca całą składkę rentową sam, więc podwyżka o 2 pkt proc. – z 6% do 8% podstawy wymiaru – dotyczy także jego, a nie tylko pracowników.

Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)
Składki za luty-grudzień 2012 r. (od podstawy wymiaru 2 115,60 zł)
Emerytalne (19,52%) 412,97 zł
Rentowe (8%) 169,25 zł (w poprzednim miesiącu minimalna składka rentowa wynosiła 126,94 zł)
Chorobowe (2,45%) 51,83 zł
Wypadkowe (1,67%*) 35,33 zł
Fundusz Pracy (2,45%) 51,83 zł
Zdrowotne (9%) 254,55 zł
Razem 975,76 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób)

Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne (tzw. ZUS preferencyjny) i zdrowotne przedsiębiorców rozpoczynających działalność

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)
Składki za luty-grudzień 2012 (od podstawy wymiaru 450 zł)
Emerytalne (19,52%) 87,84 zł
Rentowe (8% ) 36 zł (w poprzednim miesiącu minimalna składka rentowa wynosiła 27 zł)
Chorobowe (2,45%) 11,03 zł
Wypadkowe (1,67%*) 7,52 zł
Zdrowotne (9%) 254,55 zł
Razem 396,94 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób)

Podwyżka o 2 pkt procentowe może wydawać się niewielka. Gdy jednak przeliczymy, o ile w związku z tym kwotowo wzrośnie minimalna składka rentowa, sytuacja wygląda już znacznie mniej różowo. W przypadku przedsiębiorców opłacających tzw. zwykły ZUS minimalna składka rentowa wzrasta miesięcznie o 42,31 zł, co de facto oznacza, że w porównaniu z poprzednim miesiącem składka rentowa rośnie aż o ok. 33% (podobnie zresztą jak w przypadku tzw. ZUS-u preferencyjnego, dla rozpoczynających działalność, z tym że kwotowo początkujący przedsiębiorcy zapłacą składkę rentową wyższą o 9 zł miesięcznie).

W planach kolejne podwyżki

Niestety, na tym nie koniec podwyżek składek ZUS. W tym roku przedsiębiorcy muszą się jeszcze liczyć z podwyżką składki rentowej, która w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wzrośnie od kwietnia z 1,63% do 1,93% podstawy wymiaru (kwotowo przy zwykłym ZUS z 35,33 zł do 40,83 zł miesięcznie). Nad przedsiębiorcami ciągle też wisi widmo zmiany zasad opłacania tychże składek, które miałyby być naliczane nie ryczałtowo od niskiej podstawy, jak obecnie, tylko od faktycznych dochodów prowadzących działalność.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.