Sony α57 z półprzezroczystym lustrem robi zdjęcia do 12 kl./s – Portal PR - 24PR
Sony α57 z półprzezroczystym lustrem robi zdjęcia do 12 kl./s

14.03.2012 Kategoria: Fotografia, Technologie. Autor: admin

Firma Sony wprowadza do oferty nowy aparat serii SLT oparty na technologii półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology), dzięki któremu nieograniczone twórcze możliwości staną się dostępne dla jeszcze szerszej grupy odbiorców. Innowacyjna konstrukcja aparatu sprawia, że światło wpadające do wnętrza korpusu stale dociera do przetwornika obrazu CMOS i do czujnika automatyki ostrości, a automatyka ostrości działa przez cały czas fotografowania i filmowania. Komponowanie ujęć, nastawianie ostrości i podgląd w czasie rzeczywistym umożliwia wizjer Tru-Finder™ pokazujący 100% kadru. Dzięki niemu finalne zdjęcia wyglądają dokładnie tak, jak na podglądzie w wizjerze.

Cena modelu α57, będącego naturalnym następcą uznanego aparatu α55, powinna wzbudzić zainteresowanie szerokiej rzeszy użytkowników lustrzanek cyfrowych. Nowy aparat ma wiele wspólnych, zaawansowanych cech z przeznaczonym dla pasjonatów modelem α65 – między innymi wyrafinowany wygląd i ergonomię. Po raz pierwszy nabywcy modelu klasy podstawowej mogą przy wykonywaniu zdjęć i nagrywaniu filmów Full HD korzystać z dużej szybkości działania i twórczych możliwości, które normalnie są dostępne tylko w modelach wyższej klasy.

Duża szczegółowość obrazu jest zasługą przetwornika obrazu Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, który połączono z najnowszym procesorem BIONZ. Procesor ten, udoskonalony podczas prac nad aparatem α65 i flagowym α77, z łatwością przetwarza duże ilości danych, do minimum ogranicza poziom szumów i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości fotografii i filmów HD.

Aparat α57 umożliwia zdjęcia seryjne z nadzwyczajną szybkością: do 12 kl./s w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom, w którym środkowy fragment obrazu z przetwornika jest powiększany 1,4x. Tryb ten znakomicie ułatwia ostre uchwycenie akcji rozgrywającej się w ułamku sekundy, nawet gdy główny obiekt pozostaje w ruchu.

Elementem wspólnym z aparatem α65 jest 15-polowy autofokus z trzema czujnikami krzyżowymi i systemem wykrywania fazy TTL, który gwarantuje szybkość i dokładność działania. Nowo opracowana funkcja śledzenia obiektu przez automatykę ostrości utrzymuje ostrość twarzy lub innego obiektu nawet w przypadku chwilowego zasłonięcia go przez inny poruszający się obiekt.

Aparat α57 umożliwia także nagrywanie pełnych ekspresji filmów Full HD. Szybka, działająca w czasie rzeczywistym automatyka ostrości oparta na systemie wykrywania fazy sprawia, że utrwalone na filmach ruchome obiekty są równie ostre jak na zdjęciach. Dzięki zgodności z progresywnym formatem AVCHD (w wersji 2.0) filmy Full HD mogą być rejestrowane w tempie do 50 pełnych klatek na sekundę (50p), co przekłada się na płynność i ostrość nagranej akcji. Do wyboru jest także tryb 25p pozwalający nadać nagraniu charakterystyczny, kinowy wygląd. Dodatkowe twórcze możliwości przy nagrywaniu filmów daje swoboda wybierania trybów ekspozycji P/A/S/M.

Aparat α57 umożliwi wykonywanie zdjęć portretowych na profesjonalnym poziomie nawet początkującym użytkownikom – jako pierwszy na świecie ma bowiem funkcję automatycznego komponowania portretów. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy i regułę trójpodziału, aparat wyznacza położenie fotografowanej osoby i ciasno kadruje obraz, tworząc profesjonalnie wyglądający portret w układzie pionowym albo poziomym. Opracowana przez Sony technologia By Pixel Super Resolution gwarantuje z kolei, że liczba pikseli w skadrowanym i powiększonym obrazie nie ulega zmniejszeniu. Razem ze zoptymalizowanym, skadrowanym obrazem aparat zapisuje też źródłowe zdjęcie. Pozwala to na łatwe porównanie obu wersji oraz na doskonalenie własnych umiejętności wykonywania zdjęć portretowych.

Kiedy użytkownik chce maksymalnie przybliżyć się do fotografowanego obiektu, może skorzystać z funkcji 2x Clear Image Zoom, która cyfrowo podwaja efektywny zoom obiektywu. W takim przypadku o zachowanie znakomitej szczegółowości obrazu zadba unikatowa technologia Sony By Pixel Super Resolution.

Komponowanie, nastawianie ostrości i sprawdzanie w czasie rzeczywistym efektów kompensacji ekspozycji będą prawdziwą przyjemnością: nowy wizjer elektroniczny Tru-Finder™ ma bowiem rozdzielczość aż 1440 tys. punktów i pokazuje 100% kadru, a swoją jakością

może konkurować z wizjerami optycznymi. Użytkownik może ponadto korzystać z szeregu ekranów informacyjnych, takich jak sztuczny horyzont czy siatka linii pomocniczych. Oprócz wizjera Tru-Finder™, do wyświetlania informacji można też użyć wyświetlacza Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm) i regulowanym kącie nachylenia.

Użytkownik może ponadto korzystać z szeregu ekranów informacyjnych, takich jak sztuczny horyzont czy siatka linii pomocniczych. Oprócz wizjera Tru-Finder™, do wyświetlania informacji można też użyć wyświetlacza Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm) i regulowanym kącie nachylenia.

Procesor BIONZ zapewnia nie tylko bogate możliwości twórczego kształtowania obrazu, lecz również niezwykle szeroki zakres czułości ISO: od 100 do 16 000. Dla użytkownika oznacza to zawsze naturalny wygląd zdjęć i niski poziom szumów – nawet przy „zamrażaniu” akcji przez skrócenie czasu migawki i przy fotografowaniu z ręki w słabym świetle bez włączania lampy błyskowej.

Funkcja efektów w obrazie, która zdążyła już zyskać sobie popularność wśród kreatywnych fotografów, pozwala obecnie na wybór 11 rodzajów i 15 odmian efektów – i na uzyskanie szerokiego wachlarza artystycznych rezultatów bez włączania komputera. Wynik użycia poszczególnych efektów można podejrzeć na żywo na ekranie LCD i w wizjerze Tru-Finder™, zarówno przy nagrywaniu filmów Full HD, jak i wykonywaniu zdjęć.

Aparat α57 można wzbogacić szeregiem idealnie dopasowanych akcesoriów. Nagrywanie filmów we wnętrzach i w słabym świetle ułatwi zasilana z baterii diodowa lampa wideo HVL-LE1. Aktywnie fotografującym można polecić zestaw akcesoriów ACC-FM1A. W jego skład wchodzi zapasowy akumulator NP-FM500H oraz miniaturowa, uniwersalna torba podróżna LCS-AMB, która chroni aparat, umożliwiając przy tym szybki dostęp do niego.

Nowy aparat Sony z półprzezroczystym lustrem SLT-A57 będzie dostępny w Polsce od kwietnia 2012 r

Dane techniczne SLT-A57
Typ Aparat cyfrowy z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami
Współpraca z obiektywami Obiektywy Sony z mocowaniem A. Potwierdzono również działanie z obiektywami Minolta AF i Konica Minolta AF.
Przetwornik obrazu APS-C (23,5 x 15,6 mm), CMOS Exmor APS HD z filtrem barw podstawowych RGB
Procesor Procesor obrazu BIONZ™
Zakres czułości ISO Automatyczny (ISO 100 – 3200), możliwość wyboru ISO 100 – 16 000, wieloklatkowa redukcja szumów (rozszerzenie do ISO 25 600)
Tryby jakości obrazu RAW, RAW+JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard
Złącze HDMI i funkcja BRAVIA Sync Minizłącze HDMI (typ C), BRAVIA Sync (menu link), PhotoTV HD
Rozmiar obrazu 3:2 (piksele) L: 4912 x 3264 (16M)

M: 3568 x 2368 (8,4M)

S: 2448 x 1624 (4,0M)

Nagrywanie filmów HD

 

Format zapisu: AVCHD 2.0 / MP4

Kompresja filmu: MPEG-4 AVC (H.264)

Rozmiar obrazu (w pikselach) (PAL): AVCHD: 1980×1080 (50p / 28M / PS,

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.