Większe bezpieczeństwo sieci korporacyjnych dzięki protokołowi 802.1x – Portal PR - 24PR
Większe bezpieczeństwo sieci korporacyjnych dzięki protokołowi 802.1x

02.03.2012 Kategoria: Systemy IT, Technologie. Autor: admin

Korporacyjne sieci komputerowe rozrastają się do wielkości sięgających obecnie nawet dziesięciu tysięcy lub więcej portów. Każdy z tych portów może mieć własną konfigurację, która zależna jest między innymi od tego, jaką politykę bezpieczeństwa przypiszemy do urządzenia końcowego lub użytkownika z niego korzystającego. W szybko rosnących korporacjach zmiany są praktycznie ciągłe, dlatego zarządzanie infrastrukturą urządzeń aktywnych jest coraz trudniejsze. Bez odpowiednich rozwiązań i narzędzi, chcąc zapewnić podstawowe funkcjonalności sieci, pomija się tak ważne aspekty jak przestrzeganie zasad polityki bezpieczeństwa.

– Z pomocą może przyjść protokół 802.1x, który umożliwia automatyczną zmianę ustawień portów dostępowych, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa, minimalizując jednocześnie zaangażowanie zespołu IT – mówi Paweł Wachelka, Product Manager Huawei Polska. Jest to otwarty standard, którego funkcjonalności z powodzeniem mogą być uruchomione na urządzeniach od różnych producentów.

Protokół 802.1x jest niezauważalny dla użytkownika końcowego nieświadomego tego, że do jego komputera lub laptopa przypisane są reguły bezpieczeństwa, które będą zawsze takie same niezależnie od lokalizacji. Administrator zyskuje dzięki temu łatwy dostęp do informacji takich, jak czas i miejsce zalogowania się użytkownika do systemu. Jest to bardzo ważna funkcjonalność w przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa. Poziom bezpieczeństwa jest podniesiony również dzięki różnym poziomom dostępu do systemu przypisywanym do pracowników wewnętrznych, podwykonawców czy gości firmy. System automatycznie, bez interwencji administratora, ustala, jakie połączenie jest bezpieczne dla danego użytkownika.

Według CSI (Computer Security Institute) od 60% do 80% nadużyć pochodzi z wewnątrz sieci korporacyjnej. Do najczęstszych przypadków naruszeń bezpieczeństwa możemy zaliczyć między innymi ściąganie nielegalnego oprogramowania, współdzielenie plików przez P2P, używanie prywatnych kont mailowych w czasie pracy, przeglądanie stron internetowych niezwiązanych z pracą, czy wynoszenie danych korporacyjnych. W celu ograniczenia tego typu zachowań potrzebne jest wdrożenie zunifikowanego rozwiązania, które umożliwia zarządzanie stacjami roboczymi, na bieżąco aktualizować będzie ich systemy i oprogramowanie antywirusowe. Dodatkowo nie pozwoli na dostęp do sieci komputerowej w przypadku niespełnienia postawionych wymagań sprzętowych i programowych, do których można zaliczyć uruchomienie dodatkowego modemu czy używanie podejrzanego oprogramowania. Analizowana powinna być też treść stron internetowych, które pracownicy otwierają poprzez przypisanie ich zawartości do grup np. takich jak rozrywka, gry, współdzielenie danych, chat, sport, zakupy i zezwolenie bądź zablokowanie dostępu zgodnie z polityką bezpieczeństwa. Jeśli administratorzy nie posiadają takich narządzi w swojej sieci nie można mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie.

Protokół 802.1x będzie jednym z tematów odbywającej się w dniach 5-6 marca 2012 r.
w Warszawie konferencji PLNOG 2012. Podczas konferencji omówione zostaną protokoły, metody oraz tryby uwierzytelniania wykorzystywane w standardzie 802.1x, a także przedstawione gotowe rozwiązania wykorzystujące standard 802.1x i inne metody zapobiegawcze, zwiększające bezpieczeństwo w sieci korporacyjnej. Firma Huawei Polska jest platynowym sponsorem tegorocznej konferencji PLNOG.

www.plnog.pl

Huawei

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.