Energooszczędna szkoła w Markach – Portal PR - 24PR
Energooszczędna szkoła w Markach

20.04.2012 Kategoria: Ekologia, NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Urząd Miasta w Markach pod Warszawą przystępuje do realizacji projektu budowy nowoczesnego, energooszczędnego kompleksu zespołu szkół z basenem i halą sportową.To będzie pierwszy zespół budynków użyteczności publicznej o takim szerokim zakresie (gimnazjum, technikum, basen, hala sportowa) w Polsce zbudowany zgodnie z założeniami budynku o zużyciu energii bliskim zero.Projekt przygotowało wołomińskie biuro projektowe Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś.

Powołana została spółka Mareckie Inwestycje Miejskie, która otwiera miastu nowe możliwości realizacji inwestycji i ograniczenia kosztów. – W połowie roku formalnie przekazany zostanie do spółki grunt przy ul. Wspólnej w Markach – informuje Marcin Piotrowski, przewodniczący Rady Miasta Marki. – Kolejnymi etapami będzie wybór inwestora zastępczego oraz generalnego wykonawcyWszystkie te działania powinny zostać wykonane do końca 2012 roku. W 2015 roku Marki wzbogacą się o jeden z pierwszych energooszczędnych kompleksów budynków użyteczności publicznej w Europie – dodaje przewodniczący Piotrowski.

Projekt budowlany zespołu szkół w Markach przewiduje wzniesienie gimnazjum i technikum z laboratoriami, biblioteką, stołówką i zapleczem administracyjnym, zespół sal sportowo – widowiskowych i pływalnię. Dodatkowo zostanie wybudowane boisko i miasteczko ruchu drogowego.
Całość, z wyjątkiem pływalni ma mieć standard budynku pasywnego – tzn. z zapotrzebowaniem na energię (c.o, klimatyzacja i c.w.u.) na poziomie 15 kWh/mkw. rocznie. Według szacunków architektów z Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś, roczny koszty ponoszone na ogrzewanie, oświetlenie i przygotowanie ciepłej wody
użytkowej dla całego kompleksu budynków przekroczą nieznacznie 340 tys. zł.

Budynki o tak niskim zużyciu energii będą musiały być wznoszone już po roku 2018 – tak wynika z założeń przygotowywanej przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej ustawy o efektywności energetycznej budynków.

Wartość inwestycji wyniesie prawie 54 mln zł.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.