Pracowity student = bezrobotny absolwent? – Portal PR - 24PR
Pracowity student = bezrobotny absolwent?

11.04.2012 Kategoria: Rynek pracy. Autor: admin

Przeciętny student w Polsce przeznacza na pracę zarobkową 25 godz. tygodniowo, to znaczniej więcej niż jego koledzy z Europy. W przeciwieństwie jednak do innych europejskich żaków zarabia mniej. Miesięczny dochód polskiego studenta żyjącego poza domem wynosi 583€, podczas gdy jego kolega z Francji zarabia 1042€, z Finlandii – 1172€, a Norwegii 1799€.

Jak wynika z danych GUS polska młodzież lubi edukację, bowiem aż 94,6 proc. osób w wieku 18-24 lata kontynuuje naukę. To najwięcej w całej Europie, ponieważ średnia dla państw z „unijnej piętnastki” wynosi niecałe 85 proc. Niestety pęd do nauki młodzieży nie przekłada się na ich zatrudnienie po jej zakończeniu. Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych jest w dalszym ciągu bardzo wysokie. – Problem bezrobocia wśród młodzieży i absolwentów szkół wyższych jest bardzo złożony. Nie można jednoznacznie wskazać tzw. „winnego” tej kwestii. W grę wchodzi szereg czynników takich jak obniżająca się wartość wykształcenia wyższego i niedostosowanie jego do wymagań rynku pracy, co powoduje niechęć pracodawców do zatrudniania osób świeżo po studiach. Brak praktyki i obeznania w biznesie absolwentów to rezultat nieodpowiednio dostosowanych programów wprowadzających i aktywizujących młodych na rynek pracy – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska (Chartered Institute of Management Accountants).

Praca ponad wszystko

Polak średnio szukał w pracy w III kwartale 2011 r. aż 11 miesięcy – wynika z danych GUS. Długość poszukiwania pracy ma bezpośredni związek z posiadanym wykształceniem. Absolwenci szkół wyższych szukają pracy najkrócej ok. 9 miesięcy. Najdłużej, bo prawie rok, szukają pracy bezrobotni najsłabiej wykształceni (wykształcenie gimnazjalne, podstawowe i niepełne podstawowe). – Znalezienie pracy w obecnych czasach nie jest łatwe, szczególnie gdy dopiero co rozpoczyna się swoją drogę zawodową. To częsty problem ludzi młodych, których ideały zderzają się z brutalną rzeczywistością rynku pracy. Wtedy szukanie pracy staję się walką o byt. Jak pokazują ostatnie doniesienia prasy brytyjskiej, walka o dobre oceny na uczelniach czyli o pracę w przyszłości, spowodowała istotny wzrost studentów ściągających na egzaminach – aż 16 tys. przypadków w ubiegłym roku, a 45 tys. w ciągu ostatnich trzech lat – dodaje Jakub Bejnarowicz.

Praca tak, ale pod warunkiem…

Młodzi pracownicy oceniają pracodawców przez pryzmat oferowania wysokiej jakości szkoleń, innowacyjności firmy oraz możliwości rozwoju – pokazują wynika badania IMCA. Z kolei pracownicy z dłuższym stażem za najbardziej atrakcyjne w miejscu pracy oceniają stabilną sytuacje finansową firmy, silne kierownictwo oraz stabilność zatrudnienia. Dla młodych najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia, nowych kompetencji i umiejętności, praca w innowacyjnym środowisku. – Na początku drogi zawodowej wielu młodych ludzi poświęca wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy na poczet szkoleń i rozwoju zawodowego w danej firmie. Większość osób, która zaczyna pracować, jak najszybciej chce zdobyć doświadczenie zawodowe. Dopiero później wraz z wiedzą i nabytymi umiejętnościami, ale i pewnością siebie, doceniają także inne aspekty oferowane przez pracodawcę – podsumowuje Jakub Bejnarowicz.

Nota redakcyjna:

W informacji prasowej wykorzystano dane pochodzące z raportu EUROSTUDENT (Social and Economic Conditions of Student Life in Europe), GUS Aktywność ekonomiczna ludności Polski III kwartał 2011, badania dotyczącego employer brandingu przeprowadzonego przez instytut badawczy IMCA International na zlecenie firmy Randstad

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.