Jak dobrać odpowiedni dekoder cyfrowy do naszego telewizora – Portal PR - 24PR
Jak dobrać odpowiedni dekoder cyfrowy do naszego telewizora

10.05.2012 Kategoria: Audio-video. Autor: admin

Proces cyfryzacji w naszym kraju cały czas postępuje. Przymierzając się do zakupu odbiornika do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, warto skorzystać z podręcznej „ściągawki” i przestrzegać kilku wskazówek zasugerowanych przez eksperta firmy DIGIB Polska, Bartosza Kononiuka.

 • Set-top box (dekoder), czyli urządzenie, które odbiera naziemny sygnał cyfrowy, przede wszystkim musi być zgodny z wymaganiami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
  • Podstawowy element na który należy zwrócić uwagę przy zakupie to wsparcie dla MPEG-4, czyli dla odbioru sygnału w odpowiednim standardzie – MPEG-4 (a nie MPEG-2, jak to się czasami zdarza).
  • Ważne jest także wsparcie dla tzw. telewizji HD, czyli telewizji wysokiej rozdzielczości. W najbliższym czasie (na pewno z okazji Euro2012) planowane jest uruchomienie conajmniej jednego dedykowanego programu w wersji HD.
  • Kolejną kwestią jest obsługa przez STB dźwięku w jakości Dolby Digital Plus (DD+ lub inaczej E-AC-3). Częstym niedopatrzeniem kupujących jest wybór produktu ze wsparciem dla samego Dolby Digital (a nie Dolby Digital Plus).
  • Przy weryfikowaniu produktów należy także spojrzeć na dostępne złącza wyjściowe. Odbiornik powinien umożliwić połączenie z telewizorem poprzez złącze analogowe SCART (tzw. euro złącze) oraz cyfrowe HDMI. Dodatkowo dla sygnału dźwiękowego pożądane jest, aby STB posiadał wyjście cyfrowe audio (tzw. koaksjalne S/PDIF). Niektórzy producenci (jak np. DIGIB Polska) dostarczają dedykowany kabel w zestawie z odbiornikiem.
  • Wśród podstawowych funkcjonalności związanych z obsługą odbiornika można wyróżnić: automatyczne przeszukiwanie dostępnych kanałów telewizyjnych oraz elektroniczny przewodnik po programach (tzw. EPG), czyli przegląd wszystkich programów, łącznie z ich przypomnieniem na najbliższe 7 dni.
  • Sugerowane jest, aby odbiornik wspierał dodatkowe funkcjonalności:
  • Port USB, który sprawia, że dekoder DVB-T stanie się centrum rozrywki multimedialnej. Port USB pozwala na podłączenie zewnętrznego nośnika danych (np. pendrive, dysk twardy), dzięki czemu będzie możliwe min. przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, oglądanie filmów w najpopularniejszych formatach. Podłączenie nośnika pozwala również na realizację dodatkowych usług związanych z telewizją cyfrową tj.: „time-shifting” oraz PVR (Personal Video Recording). Obie te funkcjonalności związane są z możliwością nagrywania i odtwarzania programów w późniejszym czasie.
  • A także: wielojęzyczne MENU, kontrolę rodzicielską, tworzenie listy ulubionych programów, teletekst.
 • Na koniec warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały przy produkcji odbiornika. Potencjalni Klienci powinni się upewnić, że producent STB zapewnia gwarancję i odpowiednie wsparcie serwisowe produktów przez conajmniej 24 miesiące.

Good One PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.