Uwaga na HCV – Portal PR - 24PR
Uwaga na HCV

07.05.2012 Kategoria: konferencje, zdrowie. Autor: admin

Z ponad 700 tysięcy Polaków zakażonych wirusem HCV, aż 95% nie jest tego świadoma i nieświadomie może zarażać innych, w tym swoich najbliższych. Pacjenci, u których zdiagnozowano wirusa HCV z nadzieją wciąż czekają na skuteczne wyleczenie.

Organizacje pozarządowe pacjentów, w dniach12-13 maja, będą dyskutować wraz z ekspertami medycznymi o szansach i perspektywach leczenia HCV podczas X Zjazdu Organizacji Pozarządowych Działających na Rzecz Osób ze Schorzeniami Wątroby w Częstochowie. Spotkanie rozpocznie się od wspólnej modlitwy na Jasnej Górze.

Pacjenci spotykają się w gronie wielu organizacji pacjentów z całej Polski, gdyż chcą zjednoczyć swe siły w celu poprawy dostępu do diagnostyki i najskuteczniejszego leczenia. Od wielu lat czekano na postęp w leczeniu HCV, gdyż skuteczność dotychczasowego leczenia wynosiła ok. 50%. Wraz z pojawieniem się nowych nadziei, gdy w 2011 Europejska Agencja Medyczna zarejestrowała nowe leki zwiększające skuteczność leczenia do średnio 80%, pacjenci, u których dotychczasowa terapia nie powiodła się, są żywo zainteresowani skorzystaniem z postępu w medycynie. W Polsce wciąż istnieje potrzeba wprowadzenia łatwo dostępnych badań przesiewowych i stworzenia Narodowego Programu Zwalczania HCV, który zapewni skuteczne leczenie dla wszystkich potrzebujących.

Podczas X Zjazdu wykłady i konsultacje dla pacjentów poprowadzą prof. Andrzej Gładysz, prof. Wiesław Kryczka, doc. dr hab. med. Urszula Ołdakowska-Jedynak, dr n. med. Zbigniew Deroń.

Przygotowano również obszerną prelekcje o prawach pacjenta, które poprowadzi mec. Bartłomiej Kuchta z Ogólnopolskiej Federacji Pacjentów REF.

Zagrożony zakażeniem HCV jest każdy z nas. Dlatego raz na kilka lat warto zbadać krew pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Niestety te badania rzadko są zalecane przez lekarzy pierwszego kontaktu, jednak specjaliści alarmują, aby nie bagatelizować sprawy i wykonać je prywatnie.

O HCV

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus – HCV). HCV zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Szacuje się, że HCV jest odpowiedzialny za ok. 40% wszystkich przypadków przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby na świecie. Wirus zapalenia wątroby typu C został zaliczony do karcynogenów klasy I, czyli do grupy wyjątkowo groźnych czynników rakotwórczych.

Zakażenie wirusem HCV zwykle przebiega bezobjawowo, albo objawy są na tyle mało charakterystyczne, że nie sposób na wczesnym etapie powiązać je właśnie z HCV (osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy grypopodobne itp.).

U jednego na pięciu pacjentów, po około 20-30 latach od zakażenia dochodzi do tak poważnego uszkodzenia wątroby, że jedynym ratunkiem jest przeszczep organu. Wówczas leczenie farmakologiczne nie przynosi już żadnych rezultatów, a marskość wątroby będąca następstwem powstałych zmian grozi rozwojem raka wątrobowo-komórkowego. Innymi konsekwencjami uszkodzenia wątroby mogą być wodobrzusze, żylaki przełyku i związane z nimi krwotoki, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, czy śpiączka wątrobowa.

O rganizatorzy Zjazdu

Organizatorami Zjazdu są następujące organizacje pozarządowe pacjentów:

  1. Stowarzyszenie pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym „SOS WZW” z Częstochowy
  2. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa Help” z Łodzi
  3. Fundacja Osób po Przeszczepieniu Wątroby „Transplantacja OK.!” z Warszawy

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.