Alfavox rozszerza ofertę o nowe rozwiązanie – alfa Video Contact Center – Portal PR - 24PR




Alfavox rozszerza ofertę o nowe rozwiązanie – alfa Video Contact Center

15.06.2012 Kategoria: Biznes, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Symetriapr

Alfavox wprowadził do swojej oferty dedykowanej branży contact center nowy produkt – alfa Video Contact Center.
alfa Video Contact Center to platforma udostępniająca nowy, innowacyjny kanał komunikacji z klientem, który zapewnia bezpośredni kontakt oparty o rozmowę wideo lub czat tekstowy. Dzięki temu rozmówca otrzymuje natychmiast odpowiedzi na swoje pytania, nie musi czekać na informację zwrotną od doradcy.<more>

Zdaniem naszych klientów alfa Video Contact Center to dodatkowy kanał komunikacji z klientem – zwłaszcza z tym, który przywiązany jest do tradycyjnych form kontaktu z doradcą. Rozmowa twarzą w twarz podnosi zaufanie klienta do konsultanta i proponowanych przez niego rozwiązań. Taki sposób komunikacji umożliwia też bieżącą pomoc np. w procesie wypełniania formularza czy wniosku. Doradca, z którym klient rozmawia, może przeprowadzić klienta przez procesy związane ze składaniem zamówień, wyjaśniając na bieżąco problematyczne kwestie, odpowiadając na dodatkowe pytania, czy doradzając, jak wypełnić poszczególne rubryki.
Rozmowy przeprowadzane w ramach alfa Video Contact Center są nagrywane, dzięki czemu mogą podlegać analizie prowadzącej do lepszego poznania preferencji klienta oraz do pogłębionej oceny pracy konsultanta. Każdy kontakt z wykorzystaniem kanału wideo jest odnotowywany w historii kontaktów z klientem.
Nowy produkt Alfavox to także kanał promocyjny. Klientowi oczekującemu na rozmowę wyświetlane są treści promocyjne. Każda osoba czekająca na połączenie z konsultantem jest informowana o swoim miejscu w kolejce oraz przybliżonym czasie oczekiwania. Klient ma również możliwość pozostawienia na stronie prośby o oddzwonienie.
To tylko niektóre z szerokiego grona udostępnionych funkcjonalności.
Alfa Video Contact Center nie wymaga instalowania dedykowanych rozwiązań technologicznych – działa po prostu za pomocą przeglądarki internetowej. Aplikacja sama wykrywa rodzaj łącza użytkownika i dopasowuje się do jego parametrów.
Platforma alfa Video Contact Center udostępnia także szerokie możliwości w zakresie dalszej rozbudowy, integracji w środowisku klienta oraz poszerzenia dostępnych funkcjonalności.
Więcej informacji na www.alfavox.pl

Podobne wpisy:







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.