Jak wybrać lornetkę na zawody sportowe ? – Portal PR - 24PR
Jak wybrać lornetkę na zawody sportowe ?

19.06.2012 Kategoria: Fotografia. Autor: admin

Sport to jedna z tych form aktywności, która zawsze wywoływała wielkie emocje, zarówno wśród uczestników rywalizacji, jak i widzów. Obecnie, dzięki telewizji i internetowi sportowe przeżycia osiągalne są w zasadzie dla każdego. Najgłębsze emocje zarezerwowane są jednak dla tych szczęśliwców, którzy zmagania i rozgrywki oglądają na żywo, z trybuny stadionu czy hali sportowej. Zdobycie biletu na wymarzone zawody to jednak dopiero pierwszy krok. Co jeszcze można zrobić, by sport na żywo przeżywać jeszcze intensywnej?

Śledząc sportową rywalizację z trybuny, każdy kibic chciałby być w centrum wydarzeń. Nie wszyscy jednak mogą zasiąść w pierwszych rzędach, w bezpośrednim sąsiedztwie płyty boiska czy bieżni. Bez względu na to, z której części trybuny przyjdzie nam śledzić bieg wydarzeń, dobra, sportowa lornetka pozwoli zobaczyć znacznie więcej. Zastanówmy się więc jaką lornetkę wybrać, by na stadionie lub w sportowej hali służyła nam jak najlepiej.

Trzy najbardziej podstawowe parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lornetki to pole widzenia, powiększenie i jej masa.

Bądź w centrum wydarzeń


Nikon Action EX 7×35

Możliwie najszersze pole widzenia jest kluczowe podczas oglądania sportów zespołowych, takich jak siatkówka czy piłka nożna. Lornetka o dużym polu widzenia, np. Nikon Action EX 7×35 czy Nikon Sportstar EX 8×25, umożliwi objęcie wzrokiem grupy zawodników wyskakujących do bloku przy siatce lub pozwoli śledzić w szczegółach rozgrywaną na polu karnym akcję. Ponadto lornetki tego typu mają stosunkowo niewielkie powiększenie, dzięki czemu w czasie oglądania zawodów nie będzie zachodziła potrzeba częstego korygowania ostrości obrazu, co znacznie podniesie komfort obserwacji.

Zobacz każdy szczegół

Lornetki umiarkowanym powiększeniu doskonale sprawdzą się w trakcie śledzenia dyscyplin indywidualnych, np. zmagań lekkoatletycznych czy zawodów pływackich, gdzie uwaga kibica skupia się na wybranych zawodnikach. Wybierając się na stadion lub halę warto zabrać ze sobą lornetkę o powiększeniu około 10x, taką jak Nikon Action VII 10×40, Nikon Travelite 10×25 czy Nikon Monarch 10×36. Modele te są na tyle poręczne, że nie będą sprawiały problemów z obsługą, a powiększenie 10x pozwoli doskonale wyizolować obserwowanego sportowca.

Z kolei lornetki o dużym powiększeniu to idealne rozwiązane dla fanów sportów motorowych, takich jak rajdy lub żużel, w przypadku których zachodzi konieczność obserwacji rywalizacji ze znacznej odległości lub gdy przebywanie zbyt blisko akcji może być niemożliwe, nieprzyjemne czy wręcz niebezpieczne. Zalety takiej lornetki docenią również miłośnicy wyścigów konnych, śledzący na rozległym torze biegi wierzchowców. W przypadku tego typu dyscyplin doskonale sprawdzą się modele oferujące dwunastokrotne powiększenie, takie jak Nikon Action VII 12×50, Nikon Monarch 12×42 lub Nikon Travelite 12×25.

Ciężar ma znaczenie

Wybierając lornetkę warto również sprawdzić jej masę, tak, aby dopasować jej parametry do naszych potrzeb i siły, którą dysponujemy. W przypadku zbyt ciężkiej lornetki mogą pojawić się problemy z jej stabilnym trzymaniem, a drgający obraz będzie szybko męczył wzrok. Należy jednak mieć świadomość, że cięższe lornetki z dużymi obiektywami, jak np. model o parametrach 12×50, oferują znacznie jaśniejszy obraz niż lornetki kompaktowe 12×25, co może mieć znaczenie przy obserwacjach prowadzonych w plenerze, przy mocno zachmurzonym niebie lub o zmierzchu.

W większości przypadków, do obserwacji zawodów sportowych, zwłaszcza prowadzonych w warunkach dobrego oświetlenia (na stadionie lub hali sportowej), doskonale sprawdzą się mniejsze lornetki o parametrach 10×25 czy 10×36. Na większe i cięższe lornetki, o parametrach 12×50 czy 12×56 powinni decydować się tylko ci fani sportów outdoorowych, którzy dysponują odpowiednią pewną ręką.

Autorem wypowiedzi jest Marcin Górko, Nikon Polska.

NIKON Corporation

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.