Podsumowanie zdarzeń w Warszawie po meczu Polska – Rosja – Portal PR - 24PR
Podsumowanie zdarzeń w Warszawie po meczu Polska – Rosja

13.06.2012 Kategoria: Sport. Autor: admin

Drugi mecz w stolicy spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem kibiców. We wtorek, 12 czerwca, podczas meczu na Stadionie Narodowym i w Strefie Kibica bawiło się ponad 150 tys. osób. Niestety w mieście doszło do chuligańskich incydentów. Służby porządkowe opanowały sytuację i przywróciły spokój.

Rekordowa frekwencja w Strefie Kibica

W Strefie Kibica zmagania naszej drużyny podziwiało blisko 80 tysięcy osób, a przez cały dzień przewinęło się przez nią 150 tysięcy fanów futbolu. Organizatorzy podnieśli komfort oglądania widowiska dodając dwa nowe telebimy. Otwarto też większą liczbę punktów, w których odwiedzający mogą odbierać wejściówki na trybuny. System ten będzie funkcjonował do końca mistrzostw i umożliwi dowolną liczbę wejść i wyjść na trybuny oraz usprawni na nich ruch.

Zmiany w komunikacji

Mimo ograniczeń w ruchu związanych z przejściem kibiców na Stadion Narodowy i zabawą w Strefie Kibica oraz powrotami po zakończeniu meczu, komunikacja miejska funkcjonowała sprawnie. Od godziny 16.00 sukcesywnie zamykane były wybrane ulice w centrum miasta i po prawej stronie Wisły, a autobusy skierowano na trasy objazdowe.

Po zakończeniu meczu kibice korzystali przede wszystkim z pociągów zatrzymujących się na przystanku Warszawa Stadion. Dzięki zastosowaniu śluzy ograniczającej dostęp do peronów, wsiadanie do pociągów odbywało się sprawnie. Kibice opuszczający Strefę Kibica wybierali przede wszystkim metro i tramwaje. W związku z tym na linie tramwajowe 10, 33 i 76 skierowano 15 dodatkowych wozów. Uruchomiono dodatkowe pociągi metra. Na linie nocne oraz linie „F” wyjechało 20 dodatkowych autobusów. Ruch kołowy w al. Zielenieckiej, al. Waszyngtona, na ul. Saskiej i Francuskiej został przywrócony około godziny 0.20. Autobusy zaczęły kursować Al. Jerozolimskimi po godzinie 2.00. Tramwaje na most Poniatowskiego wróciły po godzinie 3.00.

Pociągi pełne kibiców

Powroty koleją ze Stadionu Narodowego przebiegały sprawnie. Pociągi SKM i KM kursowały co kilka minut, a wybrane składy zostały wydłużone. PKP Intercity udostępniło blisko 80 tysięcy miejsc dla kibiców. Najwięcej pasażerów podróżowało w kierunku Szczecina, Poznania i Katowic. Ostatni specjalny skład odjechał o godz. 1.20. Dodatkowe połączenia uruchomiły też Przewozy Regionalne. Pociągi interREGIO do Lublina i Łodzi odjeżdżały z Dworca Wschodniego, a w każdym z nich było około 800 miejsc.

Zapracowani wolontariusze

We wtorek w Warszawie pracowało około 600 wolontariuszy, z czego około 130 w Strefie Kibica. Do ich głównych zadań należało m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej osobom, które zostały poszkodowane w wydarzeniach wokół strefy.

Czyste miasto

Pomimo 50 ton śmieci pozostawionych przez kibiców po meczu Polska – Rosja (41 ton wywiózł z ulic Zakład Oczyszczania Miasta, a 9 ton zebrano w Strefie Kibica), Warszawa w kilka godzin po jego zakończeniu była czysta. Priorytetem dla służb oczyszczania miasta było posprzątanie jezdni i uruchomienie komunikacji miejskiej. Most Poniatowskiego otwarto o godzinie 1.00 w nocy, a Al. Jerozolimskie po godzinie 2.00. Do rana w porządkowaniu Warszawy uczestniczyło 600 osób.

 

Niespokojnie przed meczem

Przed meczem Polska – Rosja doszło do starć polskich i rosyjskich chuliganów m.in. na rondzie de Gaulle’a i w okolicach Strefy Kibica. Policja użyła środków przymusu bezpośredniego. Ogółem zatrzymano 184 osoby, w tym 156 Polaków, 25 Rosjan oraz Węgra, Hiszpana i Algierczyka. Niestety 10 policjantów zabezpieczających wydarzenia odniosło obrażenia. – Życzę im szybkiego powrotu do zdrowia – powiedziała prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dodała również: – Dzięki sprawnym działaniom wszystkich służb porządkowych większość prowodyrów wczorajszych zajść została zatrzymana i nie doszło do zdemolowania stolicy, za co policji i Straży Miejskiej należą się wielkie słowa uznania – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Mam nadzieję, że takie zachowania garstki chuliganów, jakie obserwowałam wczoraj w sztabie zabezpieczającym, nie wydarzą się więcej w naszym mieście. A ci, którzy łamią prawo muszą wiedzieć, że zostaną ukarani – dodaje prezydent stolicy.

W Strefie Kibica odnotowano 110 interwencji medycznych, w tym pomocy udzielono 10 obcokrajowcom. Na Stadionie Narodowym ratownicy pomogli 82 kibicom. W szpitalnych SOR-ach przyjęto 140 poszkodowanych, w tym 19 obcokrajowców. W szpitalu zatrzymano jednego cudzoziemca i siedmiu Polaków. – Przyłączam się do wielu przeprosin, które widziałam m.in. w internecie, skierowanych do naszych gości. Pisali je ci, którzy rozumieją co znaczy być kibicem i gospodarzem – zakończyła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.