Urząd Miasta Szczecin z Microsoft Dynamics AX – Portal PR - 24PR
Urząd Miasta Szczecin z Microsoft Dynamics AX

25.06.2012 Kategoria: Biznes, Technologie, Zarządzanie. Autor: SIGMA

Urząd Miasta Szczecin potrzebował rozwiązania, które pozwoliłoby na efektywne zarządzanie wydatkami i wpływami, a także umożliwiło pracownikom łatwe przeglądanie i analizowanie kontrolowanych kosztów i aktywności. Poszukiwano systemu, który usprawniłby kluczowe obszary działalności instytucji (jak np. finanse i rachunkowość, kadry i płace, środki trwałe i magazyny czy obsługa funduszy unijnych) oraz pozwolił na integrację danych o mieszkańcach w jednym miejscu. Co więcej, urzędowi zależało na tym, aby rozwiązanie było elastyczne i mogło w szybki, łatwy i bezproblemowy sposób zintegrować się z dotychczas używanymi systemami, takimi jak strony internetowe, wewnętrzne systemy informacyjne, rozwiązania informatyczne używane w jednostkach podległych, system obsługi korespondencji czy pakiet biurowy. Ważna była także intuicyjność obsługi rozwiązania, aby pracownicy poruszali się w nim bez najmniejszych trudności.

W wyniku przetargu zdecydowano się na system klasy ERP – Microsoft Dynamics AX. Wdrożenia systemu podjęła się firma Asseco Poland, Partner Microsoft Dynamics, oraz kompetentni pracownicy działu informatycznego Urzędu Miasta Szczecin.

– Zarządzanie finansami miasta jest procesem skomplikowanym i złożonym. Dysponując środkami publicznymi jesteśmy zobligowani do stosowania zasad określonych przepisami prawa – zasad obejmujących szerokie zagadnienia budżetowania, sprawozdawczości i księgowości. Zasady te zdecydowanie odbiegają od standardów biznesowych. I tu dobrym rozwiązaniem okazał się system Microsoft Dynamics, ponieważ został odpowiednio przystosowany do naszych potrzeb – mówi Klaudia Kacprzyk, Z-ca Dyrektora Biura Budżetu Urzędu Miasta Szczecin.

Dostosowanie systemu ERP do specyfiki Urzędu wymagało opracowania przez Asseco Poland kilku dodatkowych modułów: budżetowanie i kontroling, dochody z mienia (np. sprzedaż majątku, wieczyste użytkowanie, dzierżawa, itp.), egzekucja administracyjna oraz podatki i opłaty lokalne (w tym podatek leśny osoby fizyczne, podatek rolny, leśny, od nieruchomości osób fizycznych, od nieruchomości osób prawnych, opłata z tytułu posiadania psa, opłata skarbowa, targowa oraz podatek rolny osoby prawne i podatek od środków transportu).

– Otwartość systemu Microsoft Dynamics AX w połączeniu z nowoczesną technologią i dużym doświadczeniem projektowo-wdrożeniowym pozwoliła nam sprawnie i efektywnie sprostać wymaganiom Urzędu, znacznie odbiegającym od funkcjonalności standardowych rozwiązań ERP. Dzięki temu Urząd Miasta Szczecin, jako pierwszy w tej wielkości mieście w Polsce, dysponuje kompletnym systemem zarządzania finansami, usprawniającym wszelkie procesy finansowe i przepływ środków pieniężnych, w tym m.in. pełne zarządzanie budżetem miasta, wydawanie decyzji podatnikom oraz obsługę procesu egzekucji – powiedziała Olga Zajkowska, dyrektor działu sprzedaży Pionu Kluczowych Przedsiębiorstw, Asseco Poland S.A.

W ramach prac wdrożeniowych zbudowano również hurtownię danych, uzupełnioną o kokpity menedżerskie. Takie rozwiązanie umożliwia organizacji wgląd w aktualną sytuację finansową miasta, śledzenie bieżących trendów i opracowywanie prognoz dotyczących sytuacji finansów miasta w przyszłości. Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu udało się obsłużyć praktycznie cały obieg pieniądza w urzędzie, zautomatyzować wiele procesów, a także stworzyć jedną, zintegrowaną bazę danych widoczną dla wszystkich pracowników.

– Najważniejsze jest to, że mamy jedno źródło danych – raz wpisana informacja w systemie jest dostępna dla wszystkich jego użytkowników. To był jeden z celów, który udało nam się zrealizować. Co więcej, wdrożony system integrujemy z rozwiązaniami firm trzecich – nie ma z tym żadnego kłopotu. Dzięki temu, że przewidzieliśmy tego typu operacje, a jest to również cechą samego systemu, możemy dzisiaj zapewnić obsługę innym jednostkom miasta. Otwartość Dynamics AX jest dla nas bardzo ważną cechą, na którą bardzo liczyliśmy, podejmując decyzję o wyborze takiego, a nie innego rozwiązania – podsumowuje Andrzej Feterowski, Dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecin.

– Cieszymy się, że wraz z Asseco Poland mogliśmy wspomóc Urząd Miasta Szczecin w efektywniejszym świadczeniu usług przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności budżetowej. Mamy nadzieję, że Dynamics AX pomógł organizacji w podniesieniu jakości obsługi interesantów i zarządzaniu środkami publicznymi – podsumowuje Adam Komorowski, Dyrektor Działu Aplikacji Biznesowych Microsoft Dynamics w polskim oddziale Microsoft.

***

Informacje o Wykonawcy:

Asseco Poland S.A. jest największą spółką informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako międzynarodowy integrator IT, spółka jest ważnym graczem na europejskim rynku producentów oprogramowania. Grupa Asseco znalazła się w pierwszej dziesiątce w rankingu „TOP100 European Software Vendors” (Truffle Capital 2011. Wychodząc naprzeciw stale rosnącym oczekiwaniom technologicznym i kompetencyjnym stawianym przez klientów, Asseco Poland S.A. skupia się na dostarczaniu innowacyjnego oprogramowania i jako największy software house z polskim kapitałem skutecznie konkuruje z liderami rynku światowego. Firma Asseco Poland S.A. posiada szerokie i udokumentowane kompetencje w zakresie rozwiązań ERP i Business Intelligence. Systemem Microsoft Dynamics AX z powodzeniem zajmuje się już od 10 lat. Na chwilę obecną posiada jeden z największych zespół zajmujący się Microsoft Dynamics AX w Polsce. Świadectwem umiejętności firmy jest ponad 120 certyfikatów potwierdzających znajomość tego systemu. Przez wiele lat swojej działalności Asseco dopracowała wiele unikalnych rozwiązań i dodatkowych branżowych funkcjonalności oraz modułów w zakresie systemu Microsoft Dynamics AX, które zdecydowanie poszerzyły jego funkcjonalność.

Informacje o firmie:

Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, a także dostawcą kompleksowych rozwiązań cloud computing, aplikacji serwerowych i innych technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i administracji.

Sztandarowe produkty oferowane przez Microsoft to system operacyjny Windows z najnowszą wersją – Windows 7, która sprzedała się już na świecie w rekordowej liczbie 240 milionów egzemplarzy oraz oprogramowanie biurowe Microsoft Office – którego najnowsza wersja Microsoft Office 2010 zadebiutowała na rynku w lipcu 2010. Poza tym w ofercie spółki znajdują się m.in.: konsola Xbox 360, Windows Live Essentials wraz z pocztą Hotmail, komunikatorem Windows Messenger oraz wirtualnym dyskiem SkyDrive, rozwiązania wspierające zarządzanie z rodziny Microsoft Dynamics, aplikacje serwerowe Microsoft Windows Server System, platforma Windows Azure oraz technologia Microsoft.NET. Microsoft jest również liderem w zakresie rozwiązań Cloud Computing, dostarczając zarówno aplikacje, infrastrukturę jak i platformę programistyczną w formie usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej.

Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia blisko 90 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym ponad 300 osób w Polsce. Ponadto, w Łodzi i Poznaniu działają Centra Innowacji Microsoft. W Polsce Microsoft współpracuje z ponad 8 tysiącami partnerów i 20 tysiącami inżynierów.

Polski oddział Microsoft bierze aktywny udział w rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej w Polsce. W ramach realizacji swojej strategii odpowiedzialności, polski oddział Microsoft koncentruje działania na zwalczaniu zjawiska „wykluczenia informacyjnego” poprzez upowszechnianie wiedzy i umiejętności informatycznych. W tym celu współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i wspólnie z nimi wspiera społeczności marginalizowane w dostępie do nowych technologii. W ramach programu „Microsoft dla non-profit”, Microsoft przekazuje również bezpłatnie swoje oprogramowanie na rzecz organizacji o charakterze społecznym. W 2007 roku Microsoft otrzymał tytuł Dobroczyńcy Roku 2006 w kategorii „Strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy”, przyznany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Firma jest zaangażowana w działania w obszarze edukacji również poprzez projekt „Partnerstwo dla Przyszłości”, który w 2007 roku został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głos Nauczycielski, otrzymując tytuł „Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2007”. Od maja 2009 roku Microsoft we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Fundacją „Kierowca Bezpieczny” Krzysztofa Hołowczyca, prowadzi także inicjatywę na rzec bezpieczeństwa internetowego dzieci „3…2..1…Internet!”. W ramach kampanii ponad 100 tysięcy dzieci w całej Polsce dowiedziało się jak bezpiecznie korzystać z Internetu. W lipcu 2010 roku w Polsce odbyły się światowe finały największego konkursu technologicznego na świecie Imagine Cup, który jest organizowany przez Microsoft od 9 lat. Microsoft konsekwentnie potwierdza także swoją wysoką pozycję wśród pracodawców, zajmując od kilku lat czołowe miejsca w badaniu prowadzonym przez Hewitt Associates i zdobywając tytuł „Najlepszego Pracodawcy w Polsce”.

Zapraszamy do odwiedzenia polskiej strony firmy Microsoft pod adresem: http://www.microsoft.com/poland lub kontaktu z Centrum Obsługi Klienta Microsoft pod numerem 0 801 802 000 (opłata według stawek Twojego operatora).

***

Microsoft Windows, Windows Mobile, Visual Studio, Windows Server System, Windows Server, SQL Server, Visual Studio, BizTalk Server, Microsoft Dynamics są zarejestrowanymi znakami towarowymi, bądź znakami towarowymi Microsoft Corp. w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach. Nazwy wymienionych firm i produktów mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi ich właścicieli.

Dodatkowych informacji udzielą:

Agnieszka Dziedzic
Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195 A
02-222 Warszawa
tel. 0 22 594 10 00
fax. 0 22 594 10 02
e-mail: adziedzi@microsoft.com

Joanna Frąckowiak
Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195 A
02-222 Warszawa
tel. 0 22 594 10 00
fax. 0 22 594 10 02
e-mail: joannafr@microsoft.com

Piotr Kaniowski
Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195 A
02-222 Warszawa
tel. 0 22 594 10 00
fax. 0 22 594 10 02
e-mail: v-piotrk@microsoft.com

Agnieszka Zarzycka
Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195 A
02-222 Warszawa
tel. 22 594 10 00
fax. 22 594 10 02
e-mail: Agnieszka.Zarzycka@microsoft.com

Monika Burdach
Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195 A
02-222 Warszawa
tel. 22 594 10 00
fax. 22 594 10 02
e-mail: v-monib@microsoft.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.