Czy Narodowy zmieni warszawską Pragę – Portal PR - 24PR
Czy Narodowy zmieni warszawską Pragę

02.07.2012 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Transformację lewobrzeżnej części Warszawy zapoczątkował Stadion Narodowy, za nim pójdą kolejne inwestycje


Warszawska Praga w najbliższym czasie ma szansę wzbogacić się o kilka dużych projektów. Potencjał prawobrzeżnej części stolicy nie został jeszcze wykorzystany, ale powoli się to zmienia. Przemianę tego rejonu miasta spieszyły inwestycje związane z EURO 2012. Nowy Stadion Narodowy przyciąga i będzie przyciągał na Pragę, bo pozwala na organizację nie tylko spotkań sportowych, ale również różnych imprez masowych. W ciekawy sposób ma być zagospodarowane także jego otoczenie.

Komunikacja praska

W największym stopniu jednak do rozwoju zarówno Pragi Południe, jak i Pragi Północ przyczyni się polepszenie infrastruktury komunikacyjnej. Przełomem będzie centralny odcinek drugiej linii metra, który połączy dzielnice z centrum miasta. Trwa zaawansowana budowa odcinka pomiędzy Rondem Daszyńskiego na Woli a Dworcem Wileńskim na Pradze. Po prawej stronie Wisły powstaną dwie stacje, Stadion i Dworzec Wileński. W planach jest również budowa południowej części drugiej linii metra, łączącej stację Stadion z Gocławiem. Poza tym, planowanych jest także kilka dużych inwestycji drogowych, w tym Trasa Tysiąclecia, Trasa Świętokrzyska i Obwodnica Śródmiejska.

W najbliższym czasie ma rozpocząć się przebudowa Portu Praskiego przy Wybrzeżu Szczecińskim, skąd również ma być uruchomiona przeprawa przez Wisłę. Projekt o charakterze mieszkaniowo-biurowo-handlowym realizowany wieloetapowo ma stać się największym przedsięwzięciem w tej części miasta i diametralnie zmienić oblicze prawobrzeżnej Warszawy. Na przebudowę czeka także dawna fabryka PZO i drukarnia PAP oraz zakłady dawnej fabryki wódek Koneser.

Praskie inwestycje

Zdecydowanie większą ilość inwestycji mieszkaniowych deweloperzy ulokowali na Pradze Południe, gdzie swoje projekty realizują m.in. Dom Development, czy HM Inwest. Prowadzonych jest tam kilkanaście budów, podczas gdy na Pradze Północ realizowana jest obecnie tylko jedna inwestycja mieszkaniowa – Nowa Wileńska powstająca pomiędzy ulicą Wileńską, a Aleją Solidarności na wysokości Dworca Warszawa Wileńska. W projekcie prowadzonym przez Budrem, ceny są niższe niż na Pradze Południe. Kawalerkę można kupić już w cenie 198 tys. zł. Lokale, które zostaną oddane do użytkowania w I kw. przyszłego roku oferowane są już od 7050 zł/mkw.

Firmy, które szukają biura na Pradze ciągle nie mają zbyt dużego wyboru. Oferta na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych jest w tej chwili niezbyt duża. Jak podaje CBRE, łączna podaż w prawobrzeżnej Warszawie wynosi obecnie 171 tys. mkw. To niewiele w porównaniu do blisko 3,5 mln mkw. znajdujących się po lewej stronie Wisły. Lewobrzeżna część stolicy dysponuje też trzy razy mniejszym potencjałem powierzchni handlowych, niż prawobrzeżna część miasta.

Choć w tej chwili Praga rozwija się jeszcze w niezbyt szybkim tempie, to niewątpliwie przyciąga klimatem. W liczne puby tętniące życiem na Pradze Północ sprawiają, że dzielnica stała się modnym centrum kultury. Aktywność artystyczną i klubową prowadzą w niej takie popularne w stolicy obiekty jak Fabryka Trzciny, czy SOHO Factory.

Autor: Budrem
www.nowawilenska.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.