Czy zwracamy uwagę na to, co nasze dzieci robią w internecie? Niestety nie. – Portal PR - 24PR
Czy zwracamy uwagę na to, co nasze dzieci robią w internecie? Niestety nie.

04.07.2012 Kategoria: Internet, Komputery, Technologie. Autor: Kaspersky Lab Polska

W internecie czai się wiele zagrożeń, a dzieci często nie są odpowiednio przygotowane do tego, aby stawić im czoła.

Mimo to wielu rodziców nadal lekceważy kwestię ochrony najmłodszych użytkowników internetu: według statystyk pochodzących z badania Harris Interactive przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab wśród około 9 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Europy w okresie luty-marzec 2012 r., tylko 5% użytkowników traktuje priorytetowo ochronę swoich dzieci przed treściami dla dorosłych.

Warto tu również wspomnieć o obniżaniu się wieku użytkowników internetu: z komputerów i nowoczesnych smartfonów coraz częściej korzystają dzieci w wieku szkolnym. Jednocześnie co trzeci telefon komórkowy (35%) i dwa na trzy smartfony (62%) są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do internetu.

Spora część ankietowanych obawia się, że ich dzieci mogą zostać skrzywdzone przez ludzi spotkanych na czacie lub portalach społecznościowych – problem ten wskazało 10% respondentów, co czyni go drugą największą obawą dotyczącą internetu. Obawy te są uzasadnione: 53% użytkowników uważa molestowanie wirtualne za poważny problem. Niektórzy złapali już swoje dzieci na przeglądaniu zakazanej treści (9%) lub wysyłaniu osobistych informacji nieznajomym (4%). Ogólnie jednak niepokojące jest to, że rodzice nie robią więcej, aby pomóc swoim dzieciom czerpać jak największe korzyści z internetu bez niepotrzebnego ryzyka.

Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom internetu jest bardzo proste – mając odpowiednie oprogramowanie, rodzice nie muszą nieustannie spoglądać swoim dzieciom przez ramię, gdy są online. Rynek oprogramowania oferuje wiele rozwiązań, które automatycznie monitorują, kto korzysta z komputera lub internetu oraz w jaki sposób. Funkcjonalność ta jest dostępna jako niezależne oprogramowanie lub w ramach większego pakietu bezpieczeństwa – funkcję taką pełni na przykład moduł kontroli rodzicielskiej w programie Kaspersky Internet Security 2012. Jedyną rzeczą, którą troskliwy rodzic musi zrobić, to stworzyć konto dla swojego dziecka na komputerze domowym oraz wybrać ustawienia dla tego modułu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Oprócz komputerów osobistych ochrony wymagają również urządzenia mobilne. Według tego samego badania około połowa respondentów wykorzystuje swoje tablety (46%) i smartfony (47%) do komunikacji na portalach społecznościowych.

Pełny raport z badania Harris Interactive jest dostępny tutaj: http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_lab_consumer_survey_report_eng_final.pdf.

Informację i infografikę można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.