Finałowe emocje na placu Defilad – Portal PR - 24PR
Finałowe emocje na placu Defilad

02.07.2012 Kategoria: Sport. Autor: admin

Warszawiacy i przyjezdni fani piłki nożnej pożegnali wczoraj mistrzostwa w Strefie Kibica. Ostatni dzień Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012™ zgromadził w futbolowym miasteczku prawdziwe tłumy – strefę odwiedziło prawie sto tysięcy osób.

Wszyscy żałujemy, że mistrzostwa dobiegły końca. Warszawa żyła tym turniejem, odwiedziło nas mnóstwo turystów, bawiąc się w strefie nieraz do późna w nocy. Wszystkim nam bardzo szybko minął ten czas – powiedziała na konferencji prasowej Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wielkie tłumy w Strefie

W niedzielę, 1 lipca, na scenie w Strefie Kibica zagrały gwiazdy polskiej muzyki – Kayah oraz Maciej Maleńczuk z zespołem. Jednak największe emocje przyniosło oczywiście finałowe starcie pomiędzy Hiszpanią a Włochami. Po zakończeniu meczu rozpoczęło się prawdziwe świętowanie. Nad placem Defilad zaroiło się od biało-czerwonego konfetti w kształcie serduszek. Zaraz potem niebo w centrum Warszawy rozbłysło kolorowymi fajerwerkami. Muzyczną ilustracją widowiska był utwór Oceany „Endless Summer”, oficjalny hymn mistrzostw.

Jako ciekawostkę dodam, że w Strefie zjedzono 68 tysięcy hamburgerów i 7 ton frytek – powiedziała podczas konferencji Katarzyna Ratajczyk, dyrektor Biura Promocji Miasta
Ogrodzenie wokół Stefy miało 6 km długości i aby wszystko działało, przeciągnęliśmy 11 km kabli i zamontowaliśmy 2 tys. gniazdek elektrycznych – dodała K. Ratajczyk.

Przez 25 dni Strefę Kibica odwiedziło prawie 1,5 miliona osób, na scenie wystąpiło 650 artystów oraz 35 zespołów (w tym trzy zagraniczne) i dwa teatry. Wydano 37160 wejściówek na trybuny na placu Defilad i przed Kinoteką. Centrum akredytacji wyrobiło 15 890 identyfikatorów, w tym 2283 dla dziennikarzy. Na trybunę dla mediów zgłosiło się 400 dziennikarzy, nawet z tak egzotycznych krajów jak Indie i Wietnam.

Zmiany w komunikacji

1 lipca na ulice Warszawy po raz ostatni wyjechały autobusy specjalnej linii F, obsługującej Strefę Kibica, a metro oraz wybrane linie tramwajowe kursowały przez całą dobę. Ze względu na znaczącą liczbę fanów bawiących się w centrum miasta po spotkaniu finałowym UEFA EURO 2012™. Tuż przed północą policja podjęła decyzję o zamknięciu dla samochodów ul. Nowy Świat, na odcinku od ronda de Gaulle’a do ul. Świętokrzyskiej. Od poniedziałku, 2 lipca, rozkłady jazdy linii komunikacji miejskiej powracają do stanu sprzed 8 czerwca.

Spokojny finał

Mimo tłumów w Strefie Kibica stołeczna policja nie odnotowała wczoraj incydentów mających związek z mistrzostwami.

Zabezpieczenie medyczne

W niedzielę Strefę Kibica zabezpieczało 51 pracowników obsługi medycznej wspieranych przez 13 wolontariuszy. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni interweniowali 79 razy. Pomocy udzielono dwóm cudzoziemcom – Rosjaninowi i Norwegowi. Siedem osób trafiło do Punktu Krótkoterminowej Opieki Medycznej, a 10 zostało odwiezionych do szpitali.

ZDM podsumowuje mistrzostwa

Blisko 1800 zgłoszeń otrzymało Pogotowie Drogowe Zarządu Dróg Miejskich w czasie mistrzostw. Najwięcej, bo aż 390 interwencji, dotyczyło awarii sygnalizacji świetlnej, zaś 309 razy służby drogowe były zmuszone do zabezpieczenia zniszczonych bądź uszkodzonych znaków drogowych oraz logo UEFA. Dodatkowo w dniach od 8 czerwca do 1 lipca z miejsc parkingowych objętych zakazem parkowania odholowano 1600 pojazdów.

Czyste miasto

Tylko przez pięć dni meczowych w Warszawie służby oczyszczania miasta zebrały ponad 220 ton odpadów. Pracami porządkowymi każdego popołudnia, kiedy w Warszawie odbywały się spotkania UEFA EURO 2012,zajmowało się co najmniej 600 osób. Sprzątanie trwało przez całą noc, a ulice były czyste o godz. 5 rano.

Podczas mistrzostw do dyspozycji kibiców na ulicach było ponad 1110 toalet, z tego 600 sanitariatów i 6 kontenerów rozlokowanych zostało w Strefie Kibica.

Ruch na lotnisku

W czasie turnieju do Warszawy przyleciało prawie 26 tys. sympatyków futbolu, a odleciało blisko 30 tysięcy. Między 6 czerwca a 1 lipca na Lotnisku Chopina wylądowało 666 samolotów przeznaczonych dla kibiców, a 676 odleciało. To ponad 10 procent wszystkich lotów, które lotnisko obsłużyło w tym okresie.

Dwa filmy


Dla wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły UEFA EURO 2012™ w warszawskiej Strefie Kibica, firma ARS Communication – organizator futbolowego miasteczka – przygotował film podsumowujący trzy tygodnie zabawy na pl. Defilad. Film można obejrzeć pod adresem: http://youtu.be/GaBkG3tVIeg

Z kolei pracę w Centrum Prasowym m.st. Warszawy dokumentuje film, który dostępny jest na stronie: prasowy.um.warszawa.pl/euro2012/Film_Press_Center/ (plik trzeba zapisać).

www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.