Kim jest kupujący mieszkanie w Warszawie? – Portal PR - 24PR
Kim jest kupujący mieszkanie w Warszawie?

01.07.2012 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Statystyczny kupujący mieszkanie w stolicy jest spoza Warszawy, kupuje mieszkanie wspólnie z ukochaną osobą, i jest to jego pierwsze w życiu własne M. Taki obraz nabywców stołecznych mieszkań wyłania się z badania przeprowadzonego przez firmę Dolcan, jednego z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

W ostatnich latach często obserwujemy zmiany koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Wynikają one głównie z sytuacji na rynku finansowym, poziomu atrakcyjności oferty kredytowej prezentowanej przez banki, czy też dostępnością oferowanych przez państwo dopłat. Dlatego firma Dolcan, jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, postanowiła sprawdzić, kim jest przeciętny kupujący mieszkanie w Warszawie w 2012 roku. Dane zostały zebrane z 5 warszawskich biur sprzedaży dewelopera zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

Kim jest nabywca?

Przeciętny nabywca mieszkania
w Warszawie w 2012 roku pochodzi spoza stolicy. – Aż 60% kupujących zameldowanych jest w innych miejscowościach niż Warszawa – zauważa Anna Sitnik, zastępca biura sprzedaży w Dolcan. Zazwyczaj jest to ich pierwsze własne M. Tylko 25% nabywców posiadało wcześniej mieszkanie na własność. Statystyki potwierdzają trend obserwowany w dużych miastach od dawna: są to ludzie młodzi, którzy przyjechali do Warszawy na studia lub do pracy, i teraz decydują się zostać tu na stałe. – Początkowo wynajmują pokój lub mieszkania, ale z czasem podejmują decyzję o kupnie swojego mieszkania. Często dodatkową motywacją do takiej decyzji jest chęć założenia rodziny – wyjaśnia Anna Sitnik. Aż 66% nabywców to rodziny lub związki partnerskie.

Rozbieżności w zależności od lokalizacji

Dane przedstawione powyżej prezentują pewien trend zauważalny na całym rynku w Warszawie, niezależnie od inwestycji i lokalizacji. Każda z dzielnic ma jednak swoją specyfikę. Np. na tle innych inwestycji Dolcan szczególnie wyróżniają się dane dotyczące osiedla Ogrody Ochota. To inwestycja, której budowa trwa, zlokalizowana w bardzo dogodnym komunikacyjnie miejscu miasta – przy al. Krakowskiej, skąd kursuje wiele linii tramwajowych i autobusowych, oraz w bliskiej odległości od stacji PKP Rakowiec, gdzie zatrzymuje się nowa kolejka jeżdżąca z lotniska do centrum. Wśród kupujących mieszkania na tym osiedlu, aż 70% osób stanowiły osoby spoza Warszawy. Nabywcy mieszkań
w Ogrodach Ochoty to w przeważającej części single – aż 60%. Różnica ta, w porównaniu z średnią dla całej Warszawy, potwierdza, iż młode osoby, prowadzące dynamiczny tryb życia szukają mieszkania w lokalizacjach doskonale skomunikowanych z pozostałymi częściami miasta. Single stawiają na szybki, miejski styl życia. Decydują się zazwyczaj na mniejsze jedno- lub maksymalnie dwupokojowe mieszkania.

Zależność pomiędzy metrażem i liczbą pokoi, na które decydują się klienci, a ich stanem cywilnym zauważa także Anna Sitnik z firmy Dolcan – Klienci kupujący większe lokale to osoby, które już wcześniej posiadały mieszkanie. Mają rodzinę, która się powiększa, lub planują ją założyć, i dlatego decydują się na zmianę – mówi. Doskonale oddają to dane z inwestycji Dolcan we Włochach i na Białołęce. Na tamtejszych osiedlach 80% klientów, którzy kupili mieszkania to rodziny lub pary.

Duże mieszkania lub apartamenty z wyższej półki kupują w większości, ci którzy mają już lokale własnościowe. – Wyraźnie widać to na osiedlu o podwyższonym standardzie Skierniewicka City na Wol: prawie wszyscy klienci, w momencie zakupu, byli właścicielami innego mieszkania – podaje Anna Sitnik.

Lokalny patriotyzm?

Na wybór osiedla częściowy wpływ ma lokalny patriotyzm, jednak dla większości klientów nie odgrywa najistotniejszej roli. Zdecydowanie dużo większe znaczenie ma cena za m kw., a także skomunikowanie dzielnicy i osiedla z resztą Warszawy. Niektórzy są jednak bardziej przywiązani, nie tyle do dzielnicy, co do części Warszawy. Wybierają wtedy inwestycje położone w dzielnicach ościennych do tej, w której mieszkają obecnie. Na tym tle wyróżnia się Rembertów. Aż 90% osób, które dotychczas tu mieszkały, nowe M kupuje w tej dzielnicy. – Wynika to prawdopodobnie z bardzo atrakcyjnej oferty cenowej, ale też bliskości terenów zielonych – wyjaśnia Anna Sitnik.

Statystyczny kupujący mieszkanie w Warszawie
Liczba kupujących w %
Ma zameldowanie poza Warszawą 60 %
Kupuje pierwsze mieszkanie 75 %
Jest w związku małżeńskim lub partnerskim 66 %
Najchętniej wybierana inwestycja przez singli – Ogrody Ochota 60 %
Rembertów – przykład dzielnicy o największym odsetku patriotów lokalnych. Proc. osób, które kupują tu swoje kolejne mieszkanie 90 %

Dolcan – najważniejsze informacje o firmie:
Pełna informacja o osiedlach Dolcan: www.dolcan.pl

GlobalBrand Institute | Biuro prasowe Dolcan

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.