Polskie placówki medyczne odnotowały wzmożony ruch podczas EURO 2012. Prawdziwe odcinanie kuponów rozpocznie się jednak dopiero teraz – po zakończeniu mistrzostw, kiedy kibice, którzy przyjechali do Polski, aby dopingować swoje drużyny wrócą tu w celach turystycznych.
Znacznie więcej pracy miały placówki będące partnerami EURO – Carolina Medical Center oraz Szpital Medicover, które zapewniały opiekę lekarską dla pracowników UEFA, piłkarzy, sędziów, ich rodzin i gości. Proces wyboru zaplecza medycznego przez UEFA rozpoczął się już rok temu. Po wizytacji urzędników UEFA placówki otrzymały akceptację na obsługę imprezy i podpisały list intencyjny na podstawie którego przyznano im tytuł „Wybrane Centrum Medyczne dla UEFA Euro 2012”.
– Codziennie w trakcie trwania turnieju szpital udzielał pomocy medycznej, głównie w trybie ambulatoryjnym. Przeważnie były to drobne urazy, skręcenia stawu skokowego, infekcje górnych dróg oddechowych, problemy z układem sercowo-naczyniowym. Kilku pacjentów było hospitalizowanych w celu przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. W przypadku interwencji stomatologicznej lub okulistycznej pacjenci kierowani byli do Centrów Medicover – podsumował Paweł Kacprzyk, Prezes Zarządu Medicover.
– Wśród zgłaszanych urazów były lżejsze oraz wymagające leczenia operacyjnego (np. zerwanie więzadła przedniego krzyżowego), które zapewne zostanie przeprowadzone po powrocie zawodnika do swojego kraju. Jeden z piłkarzy z powodu takiego urazu nie mógł uczestniczyć w dalszych rozgrywkach – powiedział Krzysztof Cetnar, Prezes Zarządu Sport Medica S.A., prowadzącej szpital Carolina Medical Center. – Każdemu pacjentowi zostały wykonane potrzebne badania diagnostyczne i zastosowano odpowiednie procedury medyczne – dodał.
Placówki były przygotowane do udzielania pomocy w większym zakresie. Szczęśliwie, zarówno zawodnicy, jak i członkowie obsługujących turniej ekip, nie doświadczyli większego uszczerbku na zdrowiu.
Medicover i Carolina Medical Center są to placówki, które zgłosiły się do projektu promocji turystyki medycznej w latach 2012-2015 w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego przez Konsorcjum w składzie PAIiIZ, EuCP oraz AMEDS.
Do udziału w projekcie do tej pory zgłosiło się już 16 firm:
– American Hearth Of Poland
– Equilibrium The Health Tourism Provider Sp z o.o.
– Carolina Medical Center
– Hotel Zdrojowy Pro-Vita Agnieszka Trafas
– Hura Medica Center. N.Z.R.L. Centrum Rehabilitacji
– Indexmedica S.A.
– Inter-Med. NZOL o Profilu Psychogeriatrycznym
– Juwena Sp z o.o. Spółka Komandytowa
– Malinowy Zdrój Sp z o.o.
– Medicover Sp. z o.o.
– Medtour Sp. z o.o.
– Scanlab
– Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o.
– Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka
– Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Dr W. Biegańskiego
– Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A.
Pierwsza impreza, w której przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w ramach projektu to “World Medical Tourism & Global Healthcare Congress” w Miami. Kongres odwiedzany jest przez około 1500 osób z ponad 90 państw. W chwili obecnej trwa rekrutacja polskich placówek do udziału w imprezie. Polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z promocją swojej firmy podczas Kongresu nawet do 75 proc.
W ramach działań przygotowawczych do promocji polskiej turystyki medycznej Konsorcjum opracowało już materiały promocyjne, m.in. logo (Poland. Your health destination), stronę internetową http://www.polandmedicaltourism.com , ulotki oraz tablice informacyjne dla firm. (PAIiIZ)