Nauka chińskiego – czy warto? – Portal PR - 24PR
Nauka chińskiego – czy warto?

03.07.2012 Kategoria: Nauka. Autor: admin

Prawie półtora miliarda ludzi na Ziemi posługuje się językiem chińskim. To język, który coraz częściej gości w polskich szkołach, nie tylko językowych. Coraz więcej osób dostrzega bowiem, jakie korzyści płyną ze znajomości tego języka. Okazuje się, że kandydaci do pracy, którzy dobrze znają chiński mogą liczyć na nawet dwukrotnie wyższe zarobki. Z kolei osoby zajmujące się biznesem zyskują dostęp do ogromnego rynku. Nic dziwnego, że kolejne osoby decydują się na rozpoczęcie nauki.

Chiński jest pierwszym językiem dla prawie 1,2 miliarda osób. Językiem putonghua (dialekt mandaryński) posługuje się prawie 875 milionów osób. Te statystyki dają chińskiemu pozycję języka, którym posługuje się najwięcej osób na świecie. Jednocześnie, co ciekawe zaledwie około 30 milionów obcokrajowców posługuje się chińskim.

Świat staje się coraz bardziej zintegrowany. Chociaż faktem jest, że obecnie stosunki polsko-chińskie są dopiero w powijakach i niewiele osób na co dzień wykorzystuje ten język w komunikacji, pracy, czy biznesie to ta tendencja będzie się zmieniać. Chiny są potęgą gospodarczą, której rola w międzynarodowych stosunkach gospodarczych będzie rosnąć. Już teraz w całej Azji język chiński jest międzynarodowym językiem handlu. Azjatyccy przedsiębiorcy znacznie chętniej podchodzą do możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami, jeśli ci wykażą się władaniem ich językiem. Chińskie firmy już teraz zaczynają przejawiać coraz większe zainteresowanie europejskimi rynkami, między innymi polskim.

Nie bez powodu coraz więcej polskich firm poszukuje pracowników, którzy znają choćby w stopniu komunikatywnym ten język. Kandydat, który taką umiejętnością może się wykazać nie tylko automatycznie wyróżnia się na rynku spośród setek innych osób, ale także może liczyć na wymierne korzyści – według szacunków sama znajomość chińskiego może aż dwukrotnie zwiększyć wysokość zarobków. Samo to sprawia, że ewentualność nauki tego języka warto przynajmniej rozważyć.

O podstawowych zasadach przy nauce tego języka mówi Agata Rybacka, dyrektor rozwoju szkoły językowej Skrivanek e-Solutions:

Chiński jest językiem tonalnym, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć naukę. W przypadku dzieci idealny wiek to 6-7 lat. W naturalny sposób dziecko przyswoi tony, wymowę i reguły gramatyczne, równolegle z językiem ojczystym. Dla dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie profesjonalnego kursu. Bardzo ważny jest stały nadzór lektora, który pomoże wyeliminować błędy w wymowie. Jeśli student będzie systematycznie pracować, to już po dwóch latach będzie mógł osiągnąć poziom pozwalający na nawiązanie prostej komunikacji. Co warte podkreślenia – przed rozpoczęciem nauki warto pamiętać, że to jeden z języków, którego nauka trwa całe życie.

Naukę chińskiego oferuje coraz więcej szkół językowych, pojawia się on także na uczelniach wyższych,a nawet w szkołach państwowych. Chociaż obecnie najczęściej spotykana konfiguracja dwóch języków obcych to angielski i niemiecki, to z czasem będzie się to zmieniać. Rola Chin rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na znajomość języka Państwa Środka.

Skrivanek Polska

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.