Pożegnanie UEFA EURO 2012™ w Warszawie – Portal PR - 24PR
Pożegnanie UEFA EURO 2012™ w Warszawie

01.07.2012 Kategoria: INNE. Autor: Daniela Krajewska

Mecz finałowy pomiędzy reprezentacjami Włoch i Hiszpanii jest ostatnim spotkaniem mistrzostw. W Strefie Kibica przygotowano dla wszystkich odwiedzających specjalny program dnia. Na pl. Defilad piłkarskie mistrzostwa Europy hucznie zakończy pokaz fajerwerków.

fot.24pr.pl od lewej Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej i miejski koordynator wolontariatu oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Finał w Strefie Kibica

W sobotę, 30 czerwca, warszawska Strefa Kibica została otwarta po raz 24 podczas mistrzostw Europy. W przedostatnim dniu jej działania bawiło się w niej blisko 14 tys. osób. Dotychczas, w ramach funkcjonowania Strefy Kibica, zaprezentowano 300 godzin programu artystycznego, kibicom podarowano 5 tysięcy koszulek z logiem Warsaw Host City i 4 tysiące pamiątkowych czapeczek.

Wspaniała zabawa i moc atrakcji stały się znakami rozpoznawczymi Strefy. Codziennie na scenie można było podziwiać gwiazdy muzyki polskiej i światowej. Liczne były konkursyi programy skierowane do najmłodszych. 1 lipca, w dniu wielkiego finału mistrzostw Europy, na kibiców czeka prawdziwie mocne zakończenie – na scenie pojawią się m.in. Kayah i Maciek Maleńczuk.

Wolontariusze zdali egzamin

Podczas konferencji prasowej Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do koordynatorów wolontariuszy, którzy pracowali w Warszawie przy UEFA EURO 2012™: Chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom wspomagającym nas przez miniony miesiąc. Mistrzostwa Europy były wielkim wydarzeniem zarówno dla Was, jak i dla nas. Było to także wielkie logistyczne przedsięwzięcie unikatowe w historii Warszawy. Dzięki Waszemu zaangażowaniu wszystko mogło funkcjonować we właściwy sposób. Byliście jednym z najważniejszych ogniw w tej maszynie. Dziękuję!

fot.24pr.pl Dzisiaj podczas konferencji prasowej dominowała wolontariacka zieleń

Doceniając pracę wolontariuszy Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej i miejski koordynator wolontariatu powiedział: Mimo że Euro 2012 właśnie doba końca, to nasza praca na tym się nie kończy. Doświadczenie zebrane przez ten miesiąc zamierzamy wykorzystać w przyszłości. Chcemy, aby stanowiło ono fundamenty pod budowę całej sieci wolontariatu miejskiego, z którego turyści z całego świata będą mogli korzystać kiedy tylko przyjadą do Warszawy.

Kandydatów do pracy w warszawskim wolontariacie było prawie 2500 osób. Na rozmowę rekrutacyjną miasto zaprosiło blisko 1800 z nich. Do projektu zakwalifikowało się 800 kobiet i mężczyzn. Pracę rozpoczęli 7 czerwca, skończą dziś, 1 lipca, rozlokowani w wielu miejscach (Strefa Kibica – najwięcej, ponad 200 osób, lotnisko, ulice i węzły przesiadkowe, parkingi, krajowy sztab operacyjny, miejskie centrum prasowe, infolinia, dworce kolejowe, punkty informacji turystycznej, tłumacze dla służb bezpieczeństwa oraz medycznych, ambasada kibiców, patrole zajmujące się pierwszą pomocą przedmedyczną).

Zdecydowana większość wolontariuszy to kobiety. Jeden wolontariusz jest osobą z niepełnosprawnościami jeżdżącą na wózku inwalidzkim. Kilkanaście osób nie słyszących lub słabo słyszących troszczący się o kibiców posługujących się językiem migowym.

Wszyscy znają przynajmniej komunikatywnie język angielski, wielu wolontariuszy to osoby wielojęzyczne, niektórzy posługują się nawet pięcioma językami obcymi. Są wśród nich także obcokrajowcy nie mówiący po polsku. Poza angielskim najwięcej osób zna język niemiecki, rosyjski i francuski.

Wolontariusze pochodzą z wielu różnych miejscowości z całej Polski, a także z zagranicy, np. Azerbejdżanu, Chin, Egiptu, Włoch, Kanady, Meksyku, Nigerii, USA, Wietnamu czy Węgier. Większość wolontariuszy to osoby między 20 a 30 rokiem życia, następna grupa liczy od 18 do 20 lat, ale są także ochotnicy powyżej 50 roku życia (prawie 50 osób).

Wolontariusze zawsze mili i uśmiechnięci pomagali w przeróżnych sprawach. Wielokrotnie wsparli osoby z lekkimi urazami lub w przypadkach, w których potrzebna była pierwsza pomoc przedmedyczna (otarcia, omdlenia itd.). Pomagali osobom, które zgubiły bilety lub nie mogły poradzić sobie z rezerwacjami pociągów czy samolotów. Przyczynili się do rozwiązania dwóch spraw karnych (ujawniono firmę, która mimo zakupu u niej biletów PKP nie wysyłała ich oraz proceder oszukiwania na nielegalnym skupie biletów na mecze).

Zabezpieczenie medyczne
Strefę Kibica 30 czerwca zabezpieczało 28 pracowników obsługi medycznej. Udzieli oni pomocy 30 osobom, nikt nie wymagał przyjęcia do Punktu Krótkoterminowej Opieki Medycznej ani przewiezienia do szpitali. W niedzielę w dniu finału UEFA EURO 2012™ w futbolowym miasteczku czuwać będzie 58 pracowników, wspieranych przez 15 wolontariuszy.

Bezpiecznie w stolicy
W sobotę stołeczne ulice patrolowało 363 strażników miejskich. Nie odnotowano żadnych poważnych zakłóceń porządku publicznego związanych z mistrzostwami. Do finałowego meczu służby przygotowują się prowadząc działania prewencyjne w okolicach Strefy Kibica, na Starówce i Trakcie Królewskim, zmierzające do egzekwowania zakazu wjazdu. Działania będą wsparte przez oddział specjalistyczny straży miejskiej. W niedzielny wieczór na ulicach miasta pojawi się 578 funkcjonariuszy straży miejskiej.

Transport w gotowości

30 czerwca Zarząd Transportu Miejskiego, w związku z przerwą w rozgrywaniu meczów, nie zdecydował się uruchamiać specjalnych linii autobusowych oznaczonych literą F. 1 lipca, z okazji finału UEFA Euro 2012™ kibice będą już mogli skorzystać z dodatkowego transportu na stołecznych ulicach.

Euro z najlepszej strony
Stronę www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl od 7 do 30 czerwca odwiedzono łącznie blisko 400 tys. razy, generując prawie 800 tys. odsłon. 86% odwiedzających jako język w systemie operacyjnym ma ustawiony polski. Najwięcej osób zdecydowało się odwiedzić stronę 8 czerwca – w dniu inauguracji mistrzostw – ponad 42 tys. odwiedzin. Informacji poszukiwały tu osoby niemal ze wszystkich zakątków świata. Dotarły one między innymi do użytkowników z Chin, Egiptu czy Indonezji. Niemal 1/3 wraca na stronę, by zapoznać się z nowymi informacjami.

www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.