Implanty – czy wiesz, że…? – Portal PR - 24PR
Implanty – czy wiesz, że…?

24.10.2012 Kategoria: uroda, zdrowie. Autor: admin

Utrata zęba to poważny problem estetyczny i funkcjonalny. Braki w uzębieniu mogą mieć różne konsekwencje : zniekształcenie twarzy, trudności z wymową, a nawet bóle głowy i kręgosłupa. Jednak współczesna stomatologia rozwiązuje ten kłopot. Pacjenci mogą skorzystać z całej gamy uzupełnień protetycznych. Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie implantów zębowych.

Historia implantologii rozpoczyna się już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli, że starożytni Majowie uzupełniali braki w uzębieniu za pomocą kawałków muszli, kwarcu lub bursztynu. Natomiast Etruskowie stosowali odpowiednio zeszlifowane zęby zwierząt. Na terenie dzisiejszej Francji odnaleziono implant z pierwszego tysiąclecia naszej ery – z żelaza, poddany obróbce termicznej i mechanicznej. Badania wykazały, że zadowalająco zintegrował się z kością!

Prawdziwą rewolucją dla implantologii było odkrycie w latach 60. biozgodnych właściwości tytanu przez szwedzkiego badacza Per-Ingvara Branemarka. Okazało się, że tytan może zrosnąć się z ludzką kością bez żadnych skutków ubocznych dla człowieka, gdyż jest całkowicie neutralny dla naszego organizmu. Pierwsze implanty wszczepił prof. Branemark w 1965r. Do tej pory sprawują się świetnie! Tytan to także materiał, który nie powoduje alergii – od ponad 40 lat stosowania tytanowych implantów, nie zarejestrowana żadnego przypadku uczulenia na nie.

Implantologia to najmłodsza i jednocześnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Mimo, że jej współczesna historia zaczyna się raptem 40 lat temu, już jest powszechnie stosowanym zabiegiem, a na świecie istnieje ponad 200 systemów implantologicznych. Wszczepienia implantu jest też najbardziej skutecznym zabiegiem stomatologicznym – w 98 procentach kończy się sukcesem, a trwałość implantów to ponad 30 lat.

Czym tak właściwie są implanty? Implanty to sztuczne korzenie zębowe, na których osadza się protezy. Wyglądają trochę jak mała śrubka – tłumaczy dr Hanna Sobota z gabinetu Sobota Dent. – To jedyne rozwiązanie w protetyce, które odtwarza prawidłowe funkcjonowanie i naturalny wygląd zęba. Świetne jest także to, że dzięki zastosowaniu implantów nie musimy szlifować sąsiednich, zdrowych zębów, jak to było w przypadku tradycyjnych protez.

W Niemczech co roku wszczepia się ponad milion implantów. W Polsce tylko 70 tysięcy, jednak ta liczba cały czas rośnie. Polski rynek implantologiczny należy do najdynamiczniej rozwijających się na świecie. Szacuje się, że już w 75 procentach gabinetów stomatologicznych można wykonać zabieg wszczepienia implantu. Przybywa także lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie. W ostatni weekend odbyły się w Warszawie Dni Implantologii. To wydarzenie skierowane do wszystkich lekarzy zajmujących się tym obszarem stomatologii. Podczas licznych wykładów i praktycznych warsztatów uczestnicy mogli  zapoznać się z wieloma nowymi rozwiązaniami z dziedziny implantologii.

Sobotadent

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.