Centrum rozrywki w domowym zaciszu – Portal PR - 24PR
Centrum rozrywki w domowym zaciszu

30.11.2012 Kategoria: Audio-video. Autor: admin

Sala kinowa w domu przestała być ekstrawagancją tylko dla zamożnych. Osobiste centrum rozrywki to dzisiaj coraz popularniejszy trend. Urządzając własne, pamiętajmy, że trzeba odpowiednio zaadaptować wyznaczone do tego celu pomieszczenie, wygłuszyć  je i wyposażyć w specjalistyczny sprzęt.

Kino studyjne lub multiplex

Chcąc stworzyć osobisty pokój kinowy, możemy wykorzystać do tego pomieszczenia mniej reprezentacyjne, np. piwnicę lub poddasze. Oba rozwiązania są możliwe i stosowane, jednak wymagają odpowiedniej adaptacji. Przy podejmowaniu decyzji – lepiej wybrać miejsce jak najbardziej asymetryczne, np. na poddaszach, z skośnymi sufitami lub w piwnicach. W typowych wnętrzach, o kształcie prostopadłościanu kumuluje się ciśnienie akustyczne, a to z kolei powoduje dudnienie.

Piwnica jest łatwiejsza do zagospodarowania. Jej główną zaletą jest brak światła dziennego, a jeśli nawet znajdują się tam małe okna, łatwo je zaciemnić.

Problem może pojawić się przy próbie wyciszenia pomieszczenia ze skosami (strychu), gdyż izolacja akustyczna to nielada wyzwanie, którego niektóre stropy mogą nie wytrzymać, dlatego warto to sprawdzić przed rozpoczęciem prac.

Oscar za dźwięk

Izolacja akustyczna to trudny etap prac nad domową salą kinową, gdyż łatwo o efekt przytłumienia. – Podstawowym zadaniem akustyka jest uzyskanie naturalnego pogłosu i zapewnienie właściwego komfortu dźwiękowego w pomieszczeniach. tłumaczy Andrzej Skrzypczak, ekspert z firmy Rockfon, producenta sufitów podwieszanych.


FOT. Rockfon

Biorąc pod uwagę jakość surowców, dobrym rozwiązaniem izolacji podłoża będzie tzw. podłoga pływająca. Właściwie zaprojektowana i wykonana z odpowiednich materiałów wygłuszy zarówno dźwięki uderzeniowe (np. kroki z innych części domu), jak i odgłosy muzyki czy rozmowy. Podłogę pływającą buduje się z kilku warstw: specjalnych płyt z wełny mineralnej, izolacji przeciwwilgociowej wykonanej z folii budowlanej, wytrzymałego podkładu betonowego i wykończenia odpowiednią podłogą – np. parkietem lub wykładziną PCV

 

Wygłuszając sufit sali kinowej, zastosujmy – ze względu na właściwości dźwiękochłonne – sufity podwieszane. Najlepiej takie, o wysokim współczynniku alfa (α), gdzie 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, 1 – całkowite jego pochłonięcie. – Sufity podwieszane o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku stanowią skuteczną powierzchnię tłumiącą i obniżają pogłos w pomieszczeniu. Poprawiają tym jakość samego dźwięku, minimalizując  jednocześnie jego zniekształcenie – dodaje Andrzej Skrzypczak, ekspert z firmy Rockfon. Dodatkowo w płytach sufitu podwieszanego schowamy oświetlenie, które delikatnie rozproszy mrok i wyeliminuje efekt kontrastu między jasnym ekranem a ciemną salą.

Efekt zwieńczy zamaskowanie ścian. Można je wygłuszyć, stosując płyty gipsowo-kartonowe na metalowych stelażach. Przestrzeń za nimi wypełnia się izolacyjną wełną mineralną. Płyty tego typu są najlepszym rozwiązaniem, jeśli ściany mają większe odchyłki od pionu i poziomu i chcemy je pomalować. Można w nich także ukryć głośniki. Innym sposobem są płyty korkowe o grubości 1 cm. Łatwo je przykleić do ściany specjalnym klejem, który wskaże nam producent.

Zdjęcia, montaż, muzyka

Aby osobisty kącik filmowy nie odbiegał od kinowej sali, potrzebny jest wysokiej jakości sprzęt. Obraz i dźwięk mają równorzędne znaczenie. Ile w takim razie może kosztować urządzenie prywatnego kina? Tak dużo, ile jesteśmy w stanie na to przeznaczyć. Namiastkę kina da nam projektor z dużym ekranem. Niekoniecznie musi zajmować powierzchnię całej ściany. Odległość, z jakiej będziemy oglądać pomoże ustalić jego wielkość. Dystans nie powinien być mniejszy niż trzy przekątne obrazu. Warto, by płótno ekranu było dobrej jakości, aby uzyskać najlepszy efekt rozproszenia światła. Natomiast projektor nie powinien świecić zbyt mocno i jasno. Dlatego sprzęt przeznaczony do odtwarzania filmów na DVD czy BluRay różni się od prezentacyjnego, czyli najpopularniejszego. Pomieszczenie trzeba też dobrze nagłośnić. Klasyczny zestaw zawiera amplituner AV (wzmacniacz z tunerem) oraz komplet głośników: niskotonowy (subwoofer), centralny (dialogowy) oraz dwa głośniki przednie i tylne, poprawiające efekty. Jeśli nie chcemy wydać fortuny na specjalistyczne urządzenia z najwyższej półki, szukajmy tańszych zestawów, ale z oznaczeniem THX. Spełniają one wszystkie wymagania pod względem jakości i głębi dźwięku stawiane nieprofesjonalnemu sprzętowi.

Scenografia we wnętrzu

Jeśli już wszystkie sprawy techniczne mamy za sobą, nie zapomnijmy odpowiednio zaaranżować pomieszczenie. Umeblowanie i wystrój zależy już tylko od naszego gustu i pomysłowości. Możemy je wyposażyć w rozkładane fotele ze specjalnymi podnóżkami czy eleganckie kanapy. Dodatkowe oświetlenie za ekranem i na ścianach wprawią w odpowiedni nastrój domowników i zaproszonych gości. Przed rozpoczęciem seansu sięgnijmy jeszcze po popcorn i zimne napoje i poczujmy klimat kina we własnych czterech ścianach.

Rockfon

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.