Lotnisko Chopina czeka na Dreamlinera – Portal PR - 24PR




Lotnisko Chopina czeka na Dreamlinera

14.11.2012 Kategoria: Transport. Autor: admin

Lotnisko Chopina jest jednym z najlepiej utrzymanych lotnisk na świecie i jest gotowe na przyjęcie Dreamlinera – ocenia firma Boeing. Polskie Linie Lotnicze LOT są pierwszym europejskim przewoźnikiem, który wprowadza B787 do swojej floty, a Warszawa jest jego pierwszym europejskim domem.

Przedstawiciele firmy Boeing wizytowali warszawski port lotniczy w 2007 roku i już wtedy bardzo dobrze ocenili jego możliwości. „Odwiedziliśmy setki lotnisk na całym świecie i możemy powiedzieć, że Lotnisko Chopina w Warszawie jest jednym z najlepszych portów, jakie widzieliśmy” – napisali w liście do ówczesnego dyrektora portu Richard Vaisvila i Orest Shepson, specjaliści w zakresie technologii portów lotniczych.

Dzisiaj Lotnisko Chopina spełnia jeszcze wyższe standardy. Po generalnym remoncie drogi startowej DS1 mogą na niej regularnie operować samoloty kodu D, do których zaliczany jest Dreamliner (w przyszłym roku wyremontowana zostanie również droga startowa DS3). Przy terminalu wyznaczonych jest sześć stanowisk do których dokować mogą samoloty tej wielkości. Wszystkie stanowiska wyposażone są m.in. w instalację umożliwiającą bezprzewodowe połączenie z Internetem i ściąganie aktualizacji oprogramowania sterującego systemami samolotu bezpośrednio z serwerów producenta.

Budynek terminala od strony miasta zdobi ogromny reklamowy banner z wizerunkiem Dreamlinera. W dniu przylotu samolotu podawane będą również okolicznościowe komunikaty przez lotniskową rozgłośnię, a na ekranach informacyjnych FIS wyświetlane będą okolicznościowe grafiki.

– Przylot Dreamlinera jest dla lotniska tak samo dużym wydarzeniem, jak i dla przewoźnika. Wspólnie celebrujemy to wielkie święto i ogromnie cieszymy się, że polscy pasażerowie jako pierwsi w Europie będą mogli doświadczać wrażeń związanych z lotem najnowocześniejszym samolotem świata z lub do Warszawy – mówi Radosław Żuk, dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina.

Lądowanie samolotu na płycie lotniska przewidziane jest w czwartek około godz. 10:30. Wcześniej Dreamliner w towarzystwie czterech myśliwców F-16 przeleci nad pasem startowym na wysokości 50 m. Po wylądowaniu powitany zostanie salutem wodnym Lotniskowej Straży Pożarnej, a następnie pokołuje do stanowiska nr 10 przy terminalu. Po południu przeholowany zostanie na płytę przed hangarem AMS, gdzie odbędzie się główna uroczystość powitania organizowana przez PLL LOT.

Z myślą o osobach, które nie będą mogły osobiście obserwować przylotu Dreamlinwera, Lotnisko Chopina przeprowadzi specjalną transmisję na żywo na swoim facebookowym profilu

Boeing 787 Dreamliner (w tłumaczeniu na język polski „Liniowiec marzeń”), to jeden z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu na świecie. Według danych producenta, aż 50 proc. struktury samolotu, w tym kadłub i skrzydła, jest wykonane z materiałów kompozytowych. Dzięki mniejszej wadze samolot zużywa mniej paliwa, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Zwiększona prędkość przelotowa sprawia, że podróż Dreamlinerem zajmuje mniej czasu niż w innym typie samolotu tej klasy.

Wersja podstawowa Dreamlinera czyli 787-8 w konfiguracji zamówionej przez PLL LOT może przyjmować na pokład 254 pasażerów. Zasięg samolotu wynosi od 7.650 do 8.200 mil morskich (14.200 do 15.200 km).

Rzecznik Prasowy Lotniska Chopina                                  

Podobne wpisy:







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.