Sala hybrydowa w szpitalu w Prokocimiu – Portal PR - 24PR
Sala hybrydowa w szpitalu w Prokocimiu

19.01.2013 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Fundacja Radia ZET wspólnie realizują niezwykły projekt stworzenia pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej. W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie rocznie przeprowadza się ponad 400 zabiegów operacyjnych. Większość pacjentów to noworodki i niemowlęta, które przyszły na świat ze złożoną wadą serca. Szacuje się, że w Polsce rodzi się rocznie blisko 2,5 tys. dzieci z takimi schorzeniami. Współczesna medycyna może im pomóc. Do tego jednak potrzebne są nie tylko wykwalifikowane zespoły lekarzy i pielęgniarek, ale także nowoczesne technologie. Dzięki ultranowoczesnym urządzeniom firmy Siemens sala hybrydowa, która powstaje w krakowskim szpitalu otworzy nowe możliwości diagnostyczne i operacyjne. Koszt wyposażenia sali hybrydowej (5 mln zł) pokrywa Fundacja Radia ZET.

sm18510_AX_07__A4

NAJNOWSZA INWESTYCJA – SALA HYBRYDOWA
Sala hybrydowa – sala operacyjna ze zintegrowanym angiografem pozwalającym na wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych – w pełni funkcjonalny stacjonarny system angiograficzny w środowisku sali operacyjnej, charakteryzujący się najwyższymi wymaganiami w odniesieniu do infrastruktury, higieny i zainstalowanego sprzętu oraz jego integracji.

Angiografia – technika obrazowania naczyń krwionośnych przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. W normalnych warunkach naczynia krwionośne nie są widoczne na zdjęciach RTG. Aby je uwidocznić do wnętrza wprowadza się środek cieniujący (kontrast) silnie pochłaniający promieniowanie X.

Artis zee – model dwupłaszczyznowego angiografu firmy Siemens, w który zostanie wyposażona sala hybrydowa. Łączy wysoką jakość obrazowania i – co niezmiernie istotne na sali operacyjnej – elastyczność pozycjonowania.

Angiograf ten zapewnia lekarzom swobodny dostęp do głowy pacjenta i jednocześnie duży obszar badania bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta na stole, co czyni go idealnym systemem do zabiegów hybrydowych w kardiologii dziecięcej. Obraz z drugiej płaszczyzny dostarcza lekarzom dodatkową informację diagnostyczną bez konieczności podawania małym pacjentom kolejnej porcji nieobojętnego dla zdrowia w dużych ilościach środka kontrastowego.

System wyposażony jest w dwa detektory półprzewodnikowe różnej wielkości oraz dwie lampy RTG wykorzystujące unikatową technologię płaskiego emitera. Zapewniają one wysoką rozdzielczość i umożliwiają obrazowanie w najbardziej wymagających sytuacjach. Jednocześnie szereg rozwiązań sprzętowych (w tym automatyczny dobór dodatkowych filtrów eliminujących miękką, nieużyteczną diagnostycznie część widma promieniowania, w zależności od przepuszczalności pacjenta; czy wyzwalanie promieniowania sygnałem EKG) i działających w czasie rzeczywistym algorytmów komputerowych, pozwala uzyskiwać doskonałej jakości obrazy przy minimalnej dawce promieniowania.

Angiograf wyposażony jest w stół operacyjny umożliwiający pochylanie przepuszczalnego dla promieniowania blatu w dwóch kierunkach. Komfort i większą higienę zapewnia także bezprzewodowy nożny włącznik ekspozycji.

Obraz w sali hybrydowej wyświetlany jest na dwóch 56-calowych monitorach umożliwiających podłączenie i jednoczesną prezentację wielu sygnałów wizyjnych.

Wybór sposobu prezentacji odbywa się z umieszczonego przy stole pacjenta pulpitu dotykowego. Ten sam pulpit umożliwia jednocześnie sterowanie komputerem obrazowym angiografu, stacją hemodynamiczno-elektrofizjologiczną i stacją roboczą do rekonstrukcji 3D. Integracja ma miejsce także w sterowni. Całość można obsługiwać za pomocą jednej wspólnej klawiatury i myszy, a obrazy ze wszystkich urządzeń wyświetlane są na dwóch monitorach 30-calowych wysokiej rozdzielczości.

System wyposażony jest w szereg specjalistycznych aplikacji wspomagających lekarzy w trakcie wykonywania zabiegów. Angiograf posiada zestaw aplikacji do dokładnej analizy ilościowej naczyń, czy oprogramowanie ułatwiające precyzyjne pozycjonowanie i ocenę stopnia rozprężenia stentów.

Szczególnie interesujące i widowiskowe są te aplikacje, które umożliwiają uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów serca na podstawie obrazów zebranych w trakcie tzw. angiografii rotacyjnej. Polega ona na jednoczesnym obrocie ramienia C wokół interesującego lekarza obiektu (serca) i akwizycji obrazów z dużą szybkością. Rekonstrukcja 3D pozwala uzyskać obrazy „CT-podobne” od razu w sali operacyjnej, bez konieczności przenoszenia pacjenta do tomografu komputerowego, za to z odzwierciedleniem rzeczywistej anatomii pacjenta na stole. Błyskawiczne wyekstrahowanie interesujących operatora struktur ze zrekonstruowanej objętości 3D możliwe jest za pomocą dosłownie jednego kliknięcia myszą. Ich nałożenie na dwuwymiarowy obraz z prześwietlenia stanowi doskonałą pomoc nawigacyjną dla operatorów tak podczas zabiegów kardiochirurgicznych, jak i w elektrofizjologii. Cała procedura (wliczając w to rotację) zajmuje mniej niż minutę.
Zalety:

  • możliwość leczenia najtrudniejszych przypadków
  • bardziej bezpieczne środowisko – mniej powikłań, niższa śmiertelność w trakcie zabiegu
  • lepsze rokowania i mniej komplikacji po zabiegu
  • lepsza organizacja pracy (np. brak konieczności przenoszenia pacjentów)
  • bardziej optymalne wykorzystanie sali (wielo-/interdyscyplinarność)

FUNDACJA RADIA ZET WSPIERA NOWE ROZWIĄZANIA W MEDYCYNIE

  • W 2009 r. Fundacja Radia ZET pokryła koszty zakupu sztucznej komory serca dla 13- miesięcznej Zuzi. Dziewczynka czekała na przeszczep serca, ale jej stan zdrowia codziennie się pogarszał. Jedyną szansą był zabieg wszczepienia sztucznej komory serca, jednak wcześniej nikt w Polsce nie wszczepiał sztucznej komory serca tak małemu dziecku. Nie było procedur. Ani Ministerstwo Zdrowia ani NFZ nie refundowały kosztów zabiegu. Wówczas z pomocą przyszła Fundacja Radia ZET, która przekazała 130 tys. zł na zakup sztucznej komory. Dzięki temu udało się uratować życie Zuzi, a krakowscy kardiochirurdzy opracowali procedury pozwalające na finansowanie tych zabiegów przez Ministerstwo Zdrowia. Od 2009 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wszczepiono sztuczną komorę serca u trzech pacjentów. Wszyscy doczekali przeszczepu serca.
  • W 2011 r. Fundacja Radia ZET przekazała 600 tys. zł na zakup nowoczesnego echokardiografu, który trafił na oddział kardiochirurgiczny. Echokardiograf to urządzenie służące do nieinwazyjnego badania serca. Pozwala na dokładne obejrzenie jego struktur, co jest szczególnie ważne przy diagnozowaniu złożonych wad układu sercowo-naczyniowego. Badanie można bezpiecznie powtarzać wielokrotnie, w przeciwieństwie do badań inwazyjnych.
  • W styczniu 2013 roku ruszyły prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie pomieszczeń do wymogów technicznych wyposażenia sali hybrydowej. Sala hybrydowa powstaje nieopodal nowego bloku operacyjnego, który został otwarty we wrześniu 2011 roku. W pierwszej kolejności należy wykonać prace budowlane dostosowujące pomieszczenie do wymogów aparaturowych hybrydy (zdemontować wszystkie istniejące instalacje tj. wod-kan, c.o., elektryczne, gazów medycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji). Sala hybrydowa będzie większa niż standardowe sale operacyjne – będzie miała 78 m². Cały obszar sali hybrydowej z zapleczem sanitarno-technicznym to ok. 240 m². Sala będzie też potrzebować odrębnego zasilania. Jej wyposażanie w całości finansuje Fundacja Radia ZET (5 mln zł).

Koszty prac budowlanych (ok. 2 mln zł) pokryte zostaną ze środków Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Całkowity koszt inwestycji może wynieść ok. 7 mln zł.

O Fundacji Radia ZET

Fundacja Radia ZET rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Pomaga dzieciom z wadami serca, finansuje kosztowne operacje, nowatorskie zabiegi, jak np. wszczepienie sztucznej komory serca najmłodszemu dziecku w Polsce, wspiera też kliniki i oddziały kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej.

Fundacja pomaga również ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych. Zorganizowała m.in. akcję pomocy na rzecz ofiar katastrofy w kopalni „Wujek”, jaka miała miejsce we wrześniu 2009 r., a gdy wiosną 2010 r. Polskę spustoszyła powódź, Fundacja błyskawicznie przeprowadziła zbiórkę na rzecz powodzian.

Rzecznik Prasowy Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.