Dlaczego biznes i sztuka dobrze ze sobą współistnieją? – Portal PR - 24PR
Dlaczego biznes i sztuka dobrze ze sobą współistnieją?

13.02.2013 Kategoria: Biznes. Autor: BC MFD Media Communications

Jaką rolę w życiu korporacji odgrywa uczestnictwo w kulturze? Jak kontakt ze sztuką wpływa na rozwój kreatywności pracowników oraz jaka jest rola odpowiedzialnego biznesu? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy spotkania towarzyszącego otwarciu wystawy fotografii „Poza czasem”, zorganizowanej w Spectra Art Space przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie.

Wystawa fotografii jest kolejną prezentacją z obszaru sztuki współczesnej, podjętą i realizowaną przez Fundację Rodziny Staraków. Przeznaczenie ponad 300m2 powierzchni budynku biura Spectra, pozwoliło stworzyć komfortową przestrzeń dla prezentacji sztuki, a tym samym dla realizacji założeń fundacji w zakresie promocji i upowszechniania współczesnych zjawisk w sztuce. Do tej pory Fundacja Rodziny Staraków zorganizowała dwie wystawy prezentujące twórczość najmłodszego pokolenia artystów: Young Creation Plan Malarstwo i Young Creation Plan Rzeźba.

Na wystawie „Poza czasem” prezentowane są prace Ewy Doroszenko, Aleksandry Buczkowskiej, Doroty Kozieradzkiej, Agaty Michowskiej, Moniki Misztal, Agaty Zbylut. oraz fotografie Miltona H. Greene`a, z kolekcji Jerzego Staraka.

„Mamy świadomość jak ważne dla każdego człowieka jest zachowanie balansu między życiem osobistym i zawodowym. Obecnie jednym z największych wyzwań przed jakim stają odpowiedzialni pracodawcy jest stałe pobudzanie kreatywności. Dlatego oprócz tradycyjnego rozwoju zawodowego przykładamy dużo uwagi do tego by pracownicy czuli się dobrze w miejscach, w których przebywają. Zadowolony, spełniony pracownik jest podstawowym filarem dobrze funkcjonującej firmy.” – mówi Jerzy Starak.

Dobrą praktyką działań Polityki Odpowiedzialnego Biznesu na świecie jest powoływanie do życia przestrzeni, które są związane z kulturą i sztuką. Stają się one nieodłącznym elementem realizowania podstawowych funkcji odpowiedzialności społecznej biznesu oraz kreowania pozytywnej więzi i trwałych relacji w firmie. Stworzenie miejsca przyjaznego sztuce jest ważne dla pracowników, jak i dla samego biznesu, ale również dla znacznie szerszego grona odbiorców sztuki. Spectra Art Space jest przestrzenią otwartą, która łączy użyteczność publiczną i społeczną. Ma na celu edukowanie, zapewnianie aktywnego wypoczynku, a w efekcie mobilizowanie do twórczego działania i myślenia. Podobne praktyki na świecie są znane i stały się powszechnym narzędziem z zakresu employer brandingu, są formą wynagradzania pracowników, w celu zwiększenia identyfikacji z firmą i rozbudzania ich kreatywności.

Relacji sztuki i odpoczynku nie definiuje się w sposób jednoznaczny. Niektóre obiekty sztuki w swojej czysto przestrzennej, estetycznej formie są przyjemne i dają poczucie relaksu, oddechu, który pozwala się wyłączyć z aktualnej rzeczywistości. Tak bywa często. Naturalne są także zjawiska kiedy dzieło inspiruje, wskazując nowy kierunek postrzegania rzeczywistości. Odbiorcy mogą się osobiście do niej odnieść, zajmując określoną postawę. Sztuka wybija wtedy ze stereotypów, pozwala odejść od skostniałego myślenia, które zamyka nas na działania niektórych bodźców. Dzięki sztuce odchodzimy wówczas od schematów i potrafimy szerzej, inaczej, lepiej spojrzeć na niektóre zjawiska.

„Samo stworzenie miejsca przyjaznego sztuce nie wystarczy, aby zaprezentować wszystkie aspekty z nią związane. Tym niemniej inspirujemy uczestników – pracowników – do tego, aby mogli poszukiwać i znaleźć coś szczególnego dla siebie. Dajemy motywację do poszukiwania konotacji ze sztuką także w innych miejscach. W ten sposób kształcą się i rozwijają kreatywne myślenie oraz postawy wobec innych zjawisk, w innych obszarach, nie tylko w kulturze i sztuce” – podkreśla Aneta Muszyńska, kurator wystawy w ramach Spectra Art Space.

Edukacja w zakresie sztuki na pierwszym etapie powinna polegać na tym, aby uczyć formułowania pytań. Kiedy potrafimy zadawać pytania, to nie przechodzimy wobec pewnych spraw obojętnie, nie zamykamy się w obszarze swoich wyobrażeń, ale otwieramy się na wiele aspektów świata.

żródło: Spectra Art Space

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.