Ochrona Danych Osobowych – problem dla firm i konsumentów – Portal PR - 24PR
Ochrona Danych Osobowych – problem dla firm i konsumentów

27.02.2013 Kategoria: Systemy IT. Autor: admin

Zagadnienie ochrony danych osobowych (ODO) jest tematem dość egzotycznym zarówno dla przedsiębiorców, urzędów jak i innych podmiotów, które muszą spełniać wymogi prawa w tym zakresie. Świadomość ODO jako prawa do prywatności jest w Polsce zaskakująco niska. O ile przedsiębiorców jeszcze można próbować jakoś tłumaczyć, o tyle zaskakuje kompletny brak świadomości konsumentów czyli de facto nas wszystkich.

Jak pokazało badanie TNS OBOP, aż 20% Polaków ma całkowitą pewność, że instytucje przetwarzające ich dane osobowe nie gwarantują ich bezpieczeństwa. Według pracowników mających dostęp do danych osobowych największym zagrożeniem tych danych są ich współpracownicy (49%), co pokazuje jak bardzo potrzebne są szkolenia pracowników i procedury ich kontroli. Badanie to oceniło jednocześnie całkiem przyzwoicie świadomość istnienia GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), gdyż ponad 60% badanych wiedziała, że jest taki urząd i czym się zajmuje. Z drugiej strony badanie małych firm pokazało, że aż 24% z nich nie posiada niszczarki. Podobnie jak 22% pracowników, którzy uważają, że ich dane osobowe nie są w wystarczający sposób zabezpieczone przez pracodawcę.

Prawo, a świadomość firm i instytucji. Co na to Konstytucja ?
Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. jest tylko kilka miesięcy młodsza od Konstytucji RP, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z powodu Art. 47 (ochrona prawna życia prywatnego) i Art. 51 (prawo do prywatności) Konstytucji mamy dziś ODO. Ustawa o ODO weszła w życie 30 kwietnia 1998r., czyli prawie 15 lat temu, a jednak wciąż mamy problem z dostosowaniem się do niej.

Ustawa o ODO oraz jej Rozporządzenie wykonawcze wymagają od podmiotów przetwarzających dane osobowe, jedynie lub aż 2 dokumentów: Polityki bezpieczeństwa i Instrukcji zarządzania systemem informatycznym. Jednak prawidłowe przygotowanie tych dokumentów i ich faktyczne wdrożenie (np.: zabezpieczenie sieci informatycznej) to dla większości podmiotów prawdziwe utrapienie. Dodajmy do tego jeszcze zarejestrowanie zbiorów w GIODO oraz szkolenia pracowników i mamy już poważny kłopot. Problematyczne może być już samo stworzenie dokumentacji ODO, gdyż co do zasady są to dokumenty poufne, więc trudno będzie nam skorzystać z cudzych rozwiązań.

– Przedsiębiorcy mają kilka wyjść z tej biurokratycznej „pułapki” – mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. Ochrony Danych Osobowych z firmy ODO 24. – Po pierwsze mogą skorzystać z outsourcingu funkcji ABI, czyli przekazać sprawy związane z ochroną danych osobowych firmie zewnętrznej. Drugą opcją jest zatrudnienie doświadczonego specjalisty (prawnika i/lub informatyka), który będzie organizował ODO w jego firmie. Trzecia opcja jest relatywnie najtańsza, polega na przeszkoleniu samego przedsiębiorcy, który zorganizuje ODO w swojej firmie.

– W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, np.: sklepów internetowych, polecam szkolenie, ze względu na stosunkowo niewielkie zróżnicowanie danych osobowych. Natomiast podmiotom zatrudniającym pracowników rekomenduję outsourcing funkcji ABI, który pozwala wyeliminować pojawiające się problemy z wdrożeniem dokumentacji  i przeszkoleniem pracowników – podkreśla Gałaj-Emiliańczyk z ODO 24.

ODO 24 Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się firma specjalizująca się w kompleksowej Ochronie Danych Osobowych. Misją firmy jest poszerzanie wiedzy i pogłębianie świadomości tematyki Ochrony Danych Osobowych.
Firma   przejmuje funkcję ABI, szkoli administratorów (ADO i ABI), udziela bezpłatnych porad prawnych, opiniuje umowy, oraz udostępnia Biuletyn informacyjny  i Poradnik ODO na swojej stronie internetowej www.odo24.pl
Swoją działalność firma dedykuje wszystkim administratorom i „procesorom” danych osobowych, którzy chcą poznać, zrozumieć i wdrożyć zasady Ochrony Danych Osobowych.

ODO 24 Sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.