Płacę w terminie – firma bez długów łatwiej zaciągnie kredyt – Portal PR - 24PR
Płacę w terminie – firma bez długów łatwiej zaciągnie kredyt

24.02.2013 Kategoria: Finanse firmy. Autor: admin

Przedsiębiorcy, którzy terminowo płacą swoje należności, mają większe szanse na zaciągnięcie kredytu – wynika z ankiety Tax Care. Firma z zaświadczającym to certyfikatem jest dla analityków bankowych bardziej wiarygodna finansowo.

Banki standardowo sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), zawierającym szczegółowe dane na temat spłacalności kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne – w tym także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Obecność na liście BIK jest jednak groźna tylko dla osób, które mają na sumieniu niezapłacone w długim terminie raty – ci, którzy spłacali kredyty w terminie, nie muszą się obawiać. Wręcz przeciwnie – pozytywna historia kredytowa w BIK sprawia, że są postrzegani przez banki jako wiarygodni finansowo.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z tzw. listami dłużników (mylonych często z BIK-iem). Obecność na liście Krajowego Rejestru Długów (KRD) czy BIG Info Monitor ma tylko i wyłącznie negatywny charakter i grozi przedsiębiorcy odmową kredytu bankowego. Potwierdza to najnowsza ankieta Tax Care, przygotowana w ramach cyklu „Płacę w terminie”, promującego solidnych przedsiębiorców -płatników, w którym na problem zadłużenia polskich firm patrzymy pod kątem korzyści z terminowej zapłaty rachunków czy faktur. W ankiecie zapytaliśmy banki, czy udzielając kredytu osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą sprawdzają, czy przedsiębiorcy terminowo regulują swoje należności.

Według   danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), przeciętne polskie przedsiębiorstwo,   które posiada nieuregulowane w terminie płatności, ma średnio pięciu   wierzycieli, którym jest winne średnio od 16,6 tys. zł (woj. lubelskie) do   nawet 26 tys. zł (Mazowsze). Najwięcej zadłużonych firm pochodzi z Mazowsza   (16,59%) oraz z Górnego i Dolnego Śląska (odpowiednio 13,34% i 9,21%).

Banki zazwyczaj niechętnie mówią o kulisach zaciągania kredytów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Podobnie było również w tym przypadku – na ankietę Tax Care odpowiedziało 10 spośród 27 przepytywanych banków. Co znamienne jednak, praktycznie wszystkie odpowiedziały na nasze pytania tak samo – niezależnie od tego, czy kredyt jest zaciągany przez przedsiębiorcę na cele firmowe czy prywatne (w tym także na zakup mieszkania), banki sprawdzają przedsiębiorców na tzw. listach dłużnikach – w bazach biur informacji gospodarczej KRD, ERIF (Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej) czy BIG Info Monitor. Co więcej, przyznają również zgodnie, że obecność na takich listach może być przyczyną nieudzielenia kredytu.

Bank

Czy bank przed udzieleniem kredytu   osobie fizycznej, której źródłem dochodu jest działalność gospodarcza,   sprawdza, czy ubiegający się o kredyt nie znajduje się na jednej z list   dłużników (np. Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor):

Czy obecność w rejestrze dłużników   może być powodem nieudzielenia kredytu?

kredyt na cele związane z   działalnością gospodarczą:

kredyt na cele niezwiązane z działalnością   gospodarczą (np. prywatny zakup mieszkania itp.)

kredyt na cele związane z   działalnością gospodarczą

kredyt na cele niezwiązane z   działalnością gospodarczą

Bank BGŻ

tak

tak

tak

tak

Bank BPH

indywidualnie

Bank Pocztowy

tak

tak

tak

tak

BNP Paribas Bank

tak

tak

tak

tak

BZ WBK

tak

n/d

tak

FM Bank

tak

bank nie udziela takich kredytów

tak

bank nie udziela takich kredytów

Idea Bank

tak

tak

tak

tak

„Kredyt Bank” marka Banku   Zachodniego WBK

w zależności od rodzaju produktu   kredytowego

tak, ale możliwe jest udzielenie kredytu   po spłacie zaległych zobowiązań

PKO BP

tak

tak

tak

tak

Raiffeisen Polbank

tak

tak

tak

tak

Źródło: Tax Care na podstawie informacji z banków, luty 2013 r.

W tym kontekście innego, praktycznego wymiaru nabierają dostępne na rynku certyfikaty promujące przedsiębiorców płacących w terminie swoje zobowiązania, m.in. „Certyfikat  rzetelności” (przyznawany prowadzącym działalność  gospodarczą w ramach programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD), „Przedsiębiorstwo Fair Play” (Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym) czy „Solidna Firma” (Program Gospodarczo-Konsumencki). Solidność płatniczą i zasady etyczne w biznesie promuje także Idea Bank, który w ramach programu „Ideały Biznesu” od lutego 2013 r. wydaje bezpłatne certyfikaty zwiększające m.in. rozpoznawalność firm dbających o terminowe realizowanie zobowiązań (programowi „Ideały Biznesu” patronują m.in. Krajowy Rejestr Długów, Forbes, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krajowa Izba Gospodarcza). Według przedstawicieli Idea Banku, przedsiębiorca z takim certyfikatem ma zdecydowanie większą szansę na uzyskanie kredytu, zaświadczenie tego typu jest bowiem dla analityków bankowych sygnałem, że potencjalny kredytobiorca będzie terminowo spłacał raty zaciągniętej pożyczki, a jego biznes rozwija się dobrze.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.