Randstad Award: najbardziej atrakcyjna do pracy branża to energetyka-ciepłownictwo – Portal PR - 24PR
Randstad Award: najbardziej atrakcyjna do pracy branża to energetyka-ciepłownictwo

25.02.2013 Kategoria: Rynek pracy. Autor: admin

Jak wynika z najnowszej edycji badania Randstad Award 2013, aż 68% pracowników byłoby gotowych zmienić pracodawcę ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jednakże podjęcie decyzji o zmianie pracy nie sprowadza się do porównania zarobków – ważnym czynnikiem obniżającym chęć do zmiany jest stabilna sytuacja finansowa aktualnego pracodawcy. W świetle wyników badania, idealną branżą dla kandydatów jest energetyka-ciepłownictwo, kojarzona zarówno z wysokimi zarobkami, jak i stabilnym zatrudnieniem.

Raport Randstad Award to największy międzynarodowy cykl badawczy sprawdzający czynniki atrakcyjności pracodawców. Projekt zbiera opinie ponad 160.000 osób na temat największych pracodawców w 18 krajach na całym świecie. W Polsce grupa 7000 respondentów odzwierciedlających nasze społeczeństwo wypowiadała się już po raz trzeci, wskazując, co sprawia, że dany pracodawca jest bardziej atrakcyjny od innego, czym jest interesująca praca czy przyjemna atmosfera pracy. Opublikowane dziś pierwsze wyniki tego badania w pokazują, jak wyglądają nasze kryteria decyzji o zmianie pracodawcy w dobie mało optymistycznej sytuacji gospodarczej.

Dlaczego szukamy nowej pracy, a co sprawi, że jej nie zmienimy

Dla zdecydowanej większości badanych w Randstad Award 7000 Polaków głównym powodem, dla którego zmienia się pracę jest niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Aż 68% respondentów przyznaje, że zbyt niskie zarobki są powodem poszukiwania nowego pracodawcy. Postawa ta dotyczy zasadniczo wszystkich odpowiadających – jest niezależna od wieku i wykształcenia. Nieco częściej wskazywali ten czynnik mężczyźni oraz pracownicy produkcyjni, a także pracownicy instytucji pozarządowych.

Wynagrodzenie nie jest jednak jedynym czynnikiem, dla którego myślimy o zmianie pracy – ważny jest również brak perspektyw na rozwój zawodowy (23%) oraz nieprzyjazna atmosfera pracy (18%). Możliwość rozwoju zawodowego ma szczególne znaczenie dla kobiet, osób młodych i posiadających wyższe wykształcenie.

ranstad_1

Dla znaczącej grupy badanych rozważania o zmianie pracy są jednak zdominowane obawą przed zburzeniem poczucia własnego bezpieczeństwa. Co drugi respondent przyznaje, że to, co pohamowuje go od zmiany pracy, to komfort wynikający ze świadomości stabilności finansowej aktualnego pracodawcy (50%). Jest to szczególnie ważny czynnik dla mężczyzn oraz osób mniej wykształconych i zajmujących niższe stanowiska. Drugim ważnym aspektem wpływającym na pozostawanie u dotychczasowego pracodawcy jest poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (37%), które doceniają najbardziej osoby już od pewnego czasu obecne na rynku pracy, w wieku od 35 do 65 lat.

Jak zaznacza Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji zatrudnienia Randstad: „Wyniki Randstad Award 2013 pokazują, że badani Polacy mierzą się równocześnie z chęcią poprawy swoich warunków finansowych oraz wolą utrzymania poczucia stabilizacji. O tym, czy kandydat podejmie nową pracę, zdecyduje nie tylko proponowane wynagrodzenie, ale też te składniki oferty, które wzbudzą w nim poszukiwany komfort bezpieczeństwa i przekonają do odejścia od obecnego pracodawcy.

Branże najwyżej oceniane przez kandydatów

W świetle opisanych rozterek osób rozważających zmianę pracy, można przewidzieć, że na brak zainteresowania kandydatów w tym roku nie powinna narzekać branża energetyka-ciepłownictwo. Sektor ten otrzymał najwyższe noty wśród badanych, którzy identyfikują go zarazem z wysokimi zarobkami (36%), jak i bezpieczeństwem zatrudnienia (32%) oraz troską o środowisko (29%) i stabilną sytuacją finansową (24%). Na drugim miejscu pod względem atrakcyjności branż znalazła się motoryzacja, która co prawda zebrała niskie noty za stabilność zatrudnienia (12%), jednak jest wysoko ceniona za wysokiej jakości szkolenia oraz interesującą pracę i możliwości na przyszłość. Podobnie oceny w tych samych obszarach uzyskał sektor elektrotechniczny.

ranstad_2

Kajetan Słonina podkreśla: „Wyniki Randstad Award 2013 dotyczące najbardziej atrakcyjnych branż, pokazują jak kolosalne znaczenie dla osób poszukujących pracy i oceniających pracodawcę, ma całościowy odbiór jego działalności. Przykład znajdującego się na drugim miejscu pod względem atrakcyjności sektora motoryzacyjnego ilustruje, że nawet pomimo powszechnie znanej trudnej bieżącej sytuacji, branża może liczyć na zainteresowanie kandydatów, którzy wiedzą, że mogą u danego pracodawcy liczyć na poszukiwane wysokiej jakości szkolenia i możliwości rozwoju. Wskazówką dla wszystkich pracodawców jest zatem, że warto wyraźnie komunikować rynkowi, co mają własne­go i autentycznego do zaoferowania. Na pewno znajdą się bowiem kandydaci, którzy dane aspekty docenią.”

Pełne wyniki badania Randstad Award 2013 zostaną ogłoszone 21 marca br., podczas uroczystej Gali Randstad Award w Warszawie. W czasie tego wydarzenia zostaną również wręczone nagrody dla najbardziej atrakcyjnych pracodawców na polskim rynku.

Informacje o badaniu:

Randstad Award to największy projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawcy i czynników atrakcyjności pracodawców na świecie. Pierwsze badanie przeprowadzono w 2000 roku w Belgii, a dziś obecne jest już w 18 krajach, w tym także – po raz trzeci – w Polsce. W naszym kraju badanie objęło 150 największych pracodawców oraz 7000 respondentów, reprezentatywnych dla polskiego społeczeństwa (pod względem wieku, płci, wykształcenia, regionu). Obejmuje zdolnych do pracy Polaków, w wieku od 18 do 65 lat, zarówno uczących się, pracujących, jak i poszukujących pracy.

Badanie jest przeprowadzane za pomocą ankiet on-line przez międzynarodowy instytut badawczy ICMA.

Randstad Polska sp. z o. o. (część holenderskiego Randstad Holding nv.) jest wiodącą na polskim rynku agencją doradztwa personalnego i pracy tymczasowej oferującą rozwiązania w zakresie:

  • doboru i zatrudnienia personelu tymczasowego, w tym także rekrutacji i zarządzania dużymi grupami pracowników tymczasowych w siedzibie klienta (inhouse service)
  • rekrutacji pracowników stałych, w tym specjalistów z dziedziny finansów, informatyki, produkcji i łańcucha dostaw
  • długoterminowego zatrudnienia zewnętrznego pracowników poprzez oddelegowanie ich do pracy w siedzibie Klienta zachowującego kontrolę nad personelem
  • Assessment i Development Center oraz projektów outplacementowych
  • administracji wynagrodzeniami oraz dokumentacją kadrową

Randstad działa poprzez sieć ponad 60 biur regionalnych, zlokalizowanych w głównych miastach Polski. Ponad 500 pracowników firmy obsługuje ponad 1200 Klientów, do których oddelegowuje codziennie średnio 17 000 pracowników tymczasowych. Rocznie realizujemy ponad 1100 projektów w zakresie rekrutacji stałych. Wysoką jakość usług firmy potwierdza pierwszy uzyskany w branży certyfikat ISO 9001:2008.

Więcej o naszej firmie na stronie: www.randstad.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.