Certyfikat „Szpitala Promującego Zdrowie” dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu – Portal PR - 24PR
Certyfikat „Szpitala Promującego Zdrowie” dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu

01.03.2013 Kategoria: Wieści za spółek, zdrowie. Autor: admin

Prowadzenie edukacji zdrowotnej, podejmowanie działań na rzecz zdrowego żywienia, włączenie zespołu promocji zdrowia w struktury szpitala – spełnienie tych warunków przyczyniło się do otrzymania przez Szpital Miejski w Zabrzu międzynarodowego certyfikatu „Szpitala Promującego Zdrowie”.

certyfikat (2)Dzięki otrzymaniu certyfikatu Szpital Miejski w Zabrzu dołączył do Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie, a także do Polskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie, do której należy ponad 150 placówek. Certyfikat jest przyznawany na 4 lata, zabrzański szpital będzie się mógł nim posługiwać do końca 2016 roku.

– To przede wszystkim bardzo dobra wiadomość dla naszych pacjentów – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Otrzymanie certyfikatu „Szpitala Promującego Zdrowie” to potwierdzenie, że w naszej placówce nie tylko leczymy, ale i szeroko promujemy zdrowie.

Taka idea szpitala po raz pierwszy pojawiła się w 1977 roku w Deklaracji Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO). 11 lat później WHO przygotowała koncepcję Szpitala Promującego Zdrowie. Od początku istnienia projektu przyjęto założenie, że szpital, poza jego pierwszoplanowym obowiązkiem udzielania świadczeń leczniczych na możliwe najwyższym poziomie, będzie także promował zdrowie w swoim środowisku – nie tylko w samym szpitalu, ale i lokalnym otoczeniu.

Aby sprostać założeniom projektu i otrzymać certyfikat, Szpital Miejski w Zabrzu zobowiązał się m.in. do włączenia w strukturę placówki zespołu ds. promocji zdrowia oraz prowadzenia edukacji zdrowotnej zarówno dla pacjentów, ich rodzin, jak i dla personelu szpitala czy społeczności lokalnej. Szpital będzie też podejmował działania na rzecz zdrowego żywienia, zwalczania palenia tytoniu, picia alkoholu i zażywania narkotyków, a także wspólnie z lokalną społecznością inicjował i realizował programy promujące zdrowie.

To nie jedyny renomowany certyfikat, który Szpital Miejski w Zabrzu otrzymał w ostatnich miesiącach. W październiku ubiegłego roku został wyróżniony certyfikatem „Szpital bez bólu”, stając się 10 placówką w woj. śląskim z takim tytułem. – Uzyskanie certyfikatu poprzedziło wdrożenie przez szpital szeregu ściśle określonych procedur, które pomagają w walce z bólem pooperacyjnym. Do takich zalicza się m. in. kompleksowy monitoring natężenia bólu, obowiązek informowania pacjentów o możliwościach uśmierzania bólu pooperacyjnego oraz szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek na temat walki z bólem – informuje prezes dr Mariusz Wójtowicz.

***

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów: 2 Oddziały Chorób Wewnętrznych, Oddział Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa oraz Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, a także bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.