Stacja „Nowy Świat – Uniwersytet” – Portal PR - 24PR
Stacja „Nowy Świat – Uniwersytet”

11.03.2013 Kategoria: Transport. Autor: admin

Spory o to jak ma nazywać się stacja drugiej linii metra, między przystankiem Świętokrzyska a Centrum Nauki Kopernik (dawniej Powiśle), trwały od dawna. Pomysły były różne. Nowy Świat, Uniwersytet, Akademia Sztuk Pięknych, Polska Akademia Nauk, internauci proponowali też Kubusia Puchatka. Wreszcie po wielogodzinnych obradach radni podjęli decyzję. Przystanek nazywać będzie się „Nowy Świat – Uniwersytet”.

– Nasza uczelnia, choćby przez swoją nazwę, ani na moment nie rozstaje się z Warszawą. To pierwsza szkoła wyższa w Warszawie, która kształtowała i kształtuje tutejsze elity, a jej losy – od samego powstania niemal 200 lat temu, nierozerwalnie łączą się z historią miasta – napisał prof. Marcin Pałys, rektor UW w liście z podziękowaniami do pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady miasta st. Warszawy.

Co wyróżnia tę stację? – Będzie najgłębsza ze wszystkich 28 stacji pierwszej i centralnego odcinka drugiej linii metra – odpowiada Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra. Wykopano tak wielki dół, że pod ziemią zmieszczą się cztery kondygnacje. Jego głębokość to 30 metrów. W środku oprócz peronów i pomieszczeń technicznych, znajdą się też galerie handlowe, a być może tak jak na innych stacjach, część wystawowa.

Uchwałę w sprawie nowego nazewnictwa poparło 39 radnych. Przeciw była tylko posłanka PO Anna Nehrebecka, a siedmiu przedstawicieli PiS-u wstrzymało się od głosu.

Ostatecznie na centralnym odcinku drugiej linii metra znajdą się przystanki: „Rondo Daszyńskiego”, „Rondo ONZ”, „Świętokrzyska”, „Nowy Świat – Uniwersytet”, „Centrum Nauki Kopernik”, „Stadion Narodowy” i „Dworzec Wileński”.

Budowa metra miała zakończyć się w październiku tego roku. Wiadomo jednak, że będą opóźnienia. Prawdopodobnie metro ruszy jesienią 2014 roku.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.