Apteka przyszłości – od moździerzy i alembików do skanerów i robotów – Portal PR - 24PR
Apteka przyszłości – od moździerzy i alembików do skanerów i robotów

25.04.2013 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: admin

Apteka „Viva” w Rio de Mouro w Portugalii nie jest zwykłą apteką. Prawie nie ma w niej kolejek, a wnętrze bardziej przypomina drogerię z kosmetykami na półkach, niż aptekę. Klient przy wejściu do apteki bierze numerek z automatu, po drodze do kasy wybiera z nowoczesnych, specjalnie zaprojektowanych półek kosmetyki, suplementy i preparaty dostępne w aptece bez recepty. Przy kasie  farmaceuta skanuje receptę, a po kilku sekundach przy jego stanowisku pojawia się potrzebny lek. Cała wizyta trwa zaledwie chwilę i nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce, jeśli chodzi o wydany lek.

Apteki w Portugalii są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie. Firma Glintt, która obejmuje 80% rynku rozwiązań stosowanych w portugalskich aptekach, od początku do końca zaprojektowała aptekę „Viva”. Każda półka w pomieszczeniu, kasy z ekranami dotykowymi, urządzenie wydające numerki, skanery recept oraz automatyczny magazyn leków, w całości obsługiwany przez roboty, działają w taki sposób, aby uczynić aptekę miejscem jak najbardziej przyjaznym klientom. Wszystkie rozwiązania znacznie ułatwiają pracę  farmaceutów, którzy nie muszą tracić czasu na przeszukiwanie szuflad i półek w celu wydania odpowiedniego leku. Rozwiązania wprowadzane w aptekach takich jak „Viva” ukazują przyszłościowe trendy w zarządzaniu i projektowaniu przemysłu farmaceutycznego.

563931_263957017032049_593935172_n

Polski rynek dopiero otwiera się na rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzają się w portugalskich aptekach. „Automatyzacja i informatyzacja aptek to trend dopiero wprowadzany na polski rynek” – mówi Robert Wach, specjalista technologiczny Glintt Polska. „Nasze rozwiązania funkcjonują na razie w dwóch aptekach i w dwóch szpitalach w Polsce. Robotyka w tym sektorze dopiero raczkuje, lecz spodziewamy się wzrostu w najbliższych latach. Już niedługo zakupienie leku w aptece będzie równie proste i szybkie, co zakupy w sklepie spożywczym. Farmaceuta może przeznaczyć czas, który dzisiaj spędza na szukaniu leków na budowanie relacji z klientem. Doskonale wiemy, że zadowolony klient, który został szybko i fachowo obsłużony przez farmaceutę wróci do nas w przyszłości” – dodaje Robert Wach.

W Polsce jedną z pierwszych aptek, które stosują roboty, jest centrum medyczne Medicor w Rzeszowie. Podobnie jak w aptece „Viva” w Rio de Mouro, mamy do czynienia z profesjonalną, szybką i nowoczesną obsługą, a na specjalnym ekranie zamontowanym nad kasami możemy obserwować pracę robota, który wydaje nam leki. Być może już za kilka lat większość polskich aptek będzie tak wyglądać.

O Glintt:
Glintt (Global Intelligent Technologies) to jedna z największych portugalskich firm technologicznych. Notowana na giełdzie NYSE Euronext Lizbona firma działa na trzech kontynentach, szczególną  uwagę poświęcając rynkom półwyspu Iberyjskiego, Ameryki Łacińskiej oraz Angoli. Na rynku portugalskim Glintt oferuje rozwiązania dla  administracji publicznej, telekomunikacji, opiece zdrowotnej, handlu, przemysłu i bankowości. W ostatnim czasie firma aktywnie inwestuje na rynku hiszpańskim i polskim. Firma Glintt w Polsce zajmuje się sprzedażą specjalistycznych robotów aptecznych

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.