Floty firmowe źródłem wiedzy – Portal PR - 24PR
Floty firmowe źródłem wiedzy

24.04.2013 Kategoria: Transport. Autor: admin

Według analizy przeprowadzonej przez firmę Finder S.A. na podstawie danych generowanych przez użytkowników platformy Finder Online, jeden pojazd firmowy przesyła tysiąc rekordów dziennie. Flota samochodowa średniej wielkości firmy generuje więc setki tysięcy danych. Dzięki ich odpowiedniej analizie możliwe jest zrewolucjonizowanie procesów biznesowych.

W skutecznym zarządzaniu istotna jest wiedza. Zwłaszcza w branżach, gdzie istotnym składnikiem funkcjonowania firm są zasoby mobilne – floty pojazdów lub pracownicy w terenie – którymi trudno zarządzać i kontrolować. Wiedzę o ich statusie daje telematyka – lokalizacja GPS „obudowana” systemem analitycznym do zarządzania. Intuicja, „kartkowe rozliczenia” lub nawet „prosty monitoring” to dla firmy chcącej optymalizować koszty droga donikąd.

Samochód służbowy generuje średnio tysiąc rekordów dziennie – wynika z analizy firmy Finder S.A., operatora autorskiej platformy lokalizacyjnej Finder Online. Rekord to dane informujące m.in. o stanie paliwa, współrzędnych pojazdu, obrotach silnika, czasie otwarcia i zamknięcia drzwi czy temperaturze w ładowni samochodu. Oczywiście ze względu na różnorodność użytkowników platformy Finder Online – wśród których są zarówno firmy posiadające kilka samochodów, jak i posiadające flotę kilkuset pojazdów –  są to dane uśrednione dla typowego samochodu firmowego.

Wiedza przełożona na praktykę

Dane, które dostarcza nowoczesny system lokalizacyjny są pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym skorygowaniu nieefektywnych założeń współpracy z partnerami biznesowymi.

Jeden z klientów Finder S.A. – firma posiadająca kilkaset pojazdów, głównie dostawczych – już po kilku dniach od wdrożenia systemu Finder Online zweryfikowała swoje założenia biznesowe. Okazało się, że firmowa flota pracowała na pełnych obrotach tylko przez trzy dni w tygodniu, ponieważ najważniejsi kontrahenci życzyli sobie dostaw tylko przez owe trzy dni. Firma stanęła przed dylematem – powiększać nie w pełni efektywną flotę czy zrezygnować z pozyskiwania nowych klientów. Tymczasem dzięki dostępowi do danych pozwalających na szeroki ogląd sytuacji floty, zarządzający firmą zdecydowali się na rozłożenie dostaw na wszystkie dni tygodnia, w zamian oferując swoim najważniejszym kontrahentom odpowiednie systemy rabatowe. Pozwoliło to zoptymalizować pracę ludzi i znacząco zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem floty.

Wiedza przynosząca oszczędności

Skuteczna weryfikacja procesów biznesowych nie byłaby możliwa bez funkcji analitycznych oferowanych przez najlepsze systemy telematyczne do zarządzania flotą.

Systemy takie mogą analizować i kontrolować bardzo wiele parametrów – mówi Piotr Jakubowski, prezes firmy Finder S.A., lidera rynku takich rozwiązań. – Poza najczęściej wykorzystywanymi funkcjami jak rejestrowanie czasu pracy, tras i prędkości przejazdów, zużycia paliwa, tankowań, liczby i czasu wizyt handlowych, zaawansowane programy umożliwiają współdziałanie z systemami nawigacji przy planowaniu optymalnych tras przejazdów, przekazywanie zleceń, informowanie o wjeździe lub wyjeździe ze strefy załadunku, przekazywanie danych o zamówieniach i stanach magazynowych. Liczba funkcji wypełnianych przez podobne programy stale wzrasta wraz z nowymi potrzebami użytkowników – podkreśla Piotr Jakubowski.

Na podstawie realnych informacji o kosztach i osiąganych efektach możliwa jest skuteczna optymalizacja procesów w całej firmie. Skala korzyści jest zależna od specyfiki firmy – liczby i rodzaju pojazdów, obszaru działania, charakterystyki dostaw, struktury ponoszonych kosztów, itp. Doświadczenia użytkowników Finder Online pokazują, że wdrożenie systemu w firmowej flocie przynosi średnio kilkaset złotych oszczędności miesięcznie na jeden pojazd.

Firma Finder S.A.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.