Polska liderem outsourcingu – Portal PR - 24PR
Polska liderem outsourcingu

04.04.2013 Kategoria: Zarządzanie. Autor: admin

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy bardzo intensywny rozwój zagranicznych centrów usług biznesowych. Liczba zatrudnionych w branży przekroczyła już 100 tys. osób.

Choć za kolebkę outsourcingu uważane są Indie, nasz kraj dołącza do grona najważniejszych w branży. Polska jest uważana za najbardziej dojrzałą lokalizacją offshoringową w Europie i jedną z 5 czołowych na świecie – obok Brazylii, Indii, Chin i Filipin.

Nasz kraj jest zdecydowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby powstałych inwestycji, jak i wielkości zatrudnienia w sektorze usług outsourcingowych. Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w 2012 roku na terenie Polski funkcjonowało 375 takich jednostek, w których zatrudnionych było ponad 100 tys. osób. Wartość całego sektora w Polsce szacowana jest na ok. 12 mld PLN.

Dla porównania w tym samym czasie w Czechach zlokalizowanych było 237 centrów usług biznesowych (40 tys. pracowników), na Węgrzech działało 98 takich firm (32 tys. zatrudnionych), w Rumunii 79 (ponad 30 tys. pracowników), w Bułgarii 54 (13 tys.), a na Słowacji istniały 42 jednostki (z liczbą zatrudnionych rzędu 22 tys.).

Od 2008 roku liczba zatrudnionych w centrach usług biznesowych w Polsce wzrosła dwukrotnie – z 50 tys. w 2008 roku do ponad 100 tys. w roku 2012. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło aż 15 tys. nowych stanowisk pracy. Prognozy ABSL przewidują dalszy przyrost zatrudnienia. Na koniec 2013 roku liczba ta powinna się zwiększyć do poziomu 115-120 tysięcy pracowników.

Paradoksalnie sprzymierzeńcem rozwoju branży outsourcingowej okazał się kryzys finansowy. Wymusił on bowiem szukanie oszczędności i redukcję kosztów. Przenoszenie procesów biznesowych do państw, w których koszty pracy są niższe, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług, okazało się skutecznym narzędziem w walce ze skutkami kryzysu – komentuje Gabriela Jabłońska z Sedlak & Sedlak.

Jak rozwija się outsourcing w największych polskich miastach? W jaki sposób powstanie nowych centrów usług biznesowych przekłada się na liczbę nowych miejsc pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Centra usług biznesowych w Polsce?” w portalu rynekpracy.pl.

Redakcja rynekpracy.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.