Kredyty ze wsparciem: firmowe inwestycje zabezpieczy poręczenie – Portal PR - 24PR
Kredyty ze wsparciem: firmowe inwestycje zabezpieczy poręczenie

09.08.2013 Kategoria: Finanse firmy. Autor: admin

Gwarancja de minimis czy poręczenie? – takie pytanie zadaje sobie zapewne niejeden przedsiębiorca pożyczający pieniądze w banku. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma formami zabezpieczenia jest rodzaj kredytu, jaki można zaciągnąć – gwarancja de minimis zabezpieczy tylko kredyty obrotowe, natomiast poręczenie także kredyty inwestycyjne – przypomina Tax Care.

Korzystna dla zaciągających kredyty przedsiębiorców gwarancja de minimis, oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pośrednictwem innych banków, dotyczy tylko kredytu obrotowego, przeznaczonego na bieżącą działalność firmy. Środki pozyskane w ramach takiego kredytu z gwarancją de minimis mogą być wykorzystane na przykład na zapłacenie faktur, składek ZUS, podatków czy innych zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można nim natomiast sfinansować firmowych inwestycji. Przedsiębiorca, który zamierza rozwijać swój biznes może jednak skorzystać z podobnego do gwarancji de minimis wsparcia BGK. W ramach Porfelowej Linii Poręczeniowej (PLP) prowadzący działalność gospodarczą może uzyskać poręczenie BGK – zarówno dla kredytu obrotowego, jak i inwestycyjnego – przypomina Tax Care w kolejnym tekście z cyklu „Kredyty ze wsparciem”.

 

Kredyty z gwarancją de minimis

Kredyty z poręczeniem w ramach PLP

Rodzaje kredytu, na które może być udzielona gwarancja de minimis/poręczenie PLP

Obrotowe (bieżąca działalność)

obrotowe, inwestycyjne (z wyłączeniem inwestycji kapitałowych)

Maksymalna kwota gwarancji de minimis/poręczenia PLP

3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu

3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu

Koszt gwarancji de minimis/poręczenia PLP

gwarancja udzielona w 2013 r. jest bezpłatna, za drugi rok przedsiębiorca zapłaci prowizję w wysokości 0,5% kwoty gwarancji

opłata prowizyjna jest pobierana z góry, za okresy roczne; prowizja wynosi:

– 1,6%, jeśli marża kredytowa jest nie większa niż 4%

– 1,6%, jeżeli poręczenie dotyczy kredytu udzielanego bez określenia marży

– 2%, jeśli marża jest większa niż 4%

Czy kredytem z gwarancją de minimis/poręczeniem PLP można spłacić kredyt w innym banku

tak

nie

Źródło: Tax Care, na podstawie informacji BGK

Gwarancja de minimis i poręczenie w ramach PLP są korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt, ale nie mają odpowiedniego zabezpieczenia – tego typu wsparcie ze strony BGK zwiększa ich szanse na uzyskanie bankowego finansowania. Maksymalne kwoty gwarancji i poręczenia są takie same i wynoszą do 3,5 mln zł, z tym że nie mogą stanowić więcej niż 60% zaciąganego kredytu.  Gwarancja de minimis jest tańsza od poręczenia. W pierwszym roku jest bezpłatna, w kolejnym przedsiębiorca musi się liczyć z opłatą stanowiącą 0,5% kwoty kredytu, podczas gdy prowizja za poręczenie kosztuje od 1,6% do 2% (w zależności od ustalonej z bankiem marży). Kredytem z poręczeniem nie można także spłacić pożyczki w innym banku – w przeciwieństwie do finansowania z gwarancją de minimis. Ta ostatnia jest też dostępna w 20 bankach, tymczasem  poręczenie tylko w ośmiu: Krakowskim Banku Spółdzielczym, SGB-Banku, Banku Spółdzielczym w Jastrzębiu Zdroju, BPH, PKO BP, Banku BPS, Idea Banku i ING Banku Śląskim.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Berenika Wyrzykowska


Kredyty obrotowe z poręczeniem w ramach PLP

Nazwa Banku

Wymagany staż firmy

Oprocentowanie

Czym różni się kredyt z poręczeniem w ramach PLP od standardowego kredytu (dodatkowe oprócz poręczenia korzyści dla klienta)

Bank BPH

12  lub 18 miesięcy w zależności od wielkości firmy

WIBOR + marża banku

możliwość otrzymania wyższej kwoty limitu kredytowego w stosunku do standardowej oferty

Bank BPS

2 lata

WIBOR 1 M + marża

standardowa oferta, poręczenie PLP stanowi dodatkowe zabezpieczenie

Idea Bank

3 miesiące

negocjowane indywidualnie

 możliwość niższego oprocentowania o 0,25% pkt proc. oraz podwyższenia maksymalnej kwoty kredytu o 25%

ING Bank Śląski

brak

WIBOR 1M +marża 0,95% (dla firmy średniej wielkości prowadzącej pełną księgowość).

b.d.

PKO BP

brak

od 5,6%

b.d.

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.