Młodzi mają głos – tworzenie strategii rozwoju gminy jako proces edukacyjny – Portal PR - 24PR
Młodzi mają głos – tworzenie strategii rozwoju gminy jako proces edukacyjny

07.08.2013 Kategoria: Samorząd. Autor: admin

Kto by się tam liczył ze zdaniem gimnazjalistów? Zwłaszcza gdy chodzi o Bardzo Ważną Wizję Rozwoju Gminy. Chociaż powstają w Polsce młodzieżowe rady gmin (MRG), mają one najczęściej marginalne znaczenie. Według Joanny Pietrasik z Fundacji Civis Polonus:

większość działań MRG koncentruje się wokół realizacji doraźnych projektów charytatywnych, rozrywkowych, wymiany międzynarodowej. Natomiast działania konsultacyjne, które zgodnie z art. 5b ustawy o samorządzie gminnym są celem działalności MRG, są jedynie marginesem ich aktywności.

W niewielkiej gminie Płużnica (woj. kujawsko-pomorskie) do stworzenia spójnej wizji rozwoju, opisanej w strategii, zaproszono młodzież i pozostałych mieszkańców, dając im możliwość uczestniczenia w kilku typach działań. Posłużono się sprawdzonymi metodami, dostosowanymi do lokalnych warunków i wymagań. Dodatkowo uznano, że udział w procesie może być doskonałą praktyczną nauką dla młodych – przyszłych radnych, działaczy NGO, pracowników, a także wszystkich pozostałych mieszkańców.

film „Młodzi mają głos. Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica” to nie tylko świetny reportaż. To również inspiracja dla samorządowców i społeczności lokalnych innych gmin i powiatów w pokonywaniu barier we wspólnym decydowaniu i planowaniu przyszłości wraz z młodzieżą i mieszkańcami.

Film „Młodzi mają głos. Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica” dostępny jest na kanale YouTube pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=pBwZ_KHpo”>http://www.youtube.com/watch?v=pBwZ_KHpo

Zrealizowany w ramach projektu  Decydujmy razem
www.decydujmyrazem.pl

Fundacja Fundusz Współpracy

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.