Złodzieje okradli karetki Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach – Portal PR - 24PR
Złodzieje okradli karetki Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

05.08.2013 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

Złodzieje ukradli z karetek należących do Wojewódzkiego Pogotowania Ratunkowego w Katowicach dwa terminale statusów pogotowia. To drogi i specjalistyczny sprzęt, praktycznie nie do wykorzystania poza systemem ratownictwa medycznego.

Do kradzieży doszło w niedzielę 4 sierpnia ok. godz. 23.45 przy ulicy Wyzwolenia obok stacji Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu. Uszkodzone zostały dwie karetki, z każdej skradziono jeden terminal firmy ELTE. Wybite zostały szyby boczne w autach, w jednym szyba od strony kierowcy, w drugim od pasażera. Na miejsce została wezwana policja, terminale nie zostały póki co odzyskane.

Terminal statusu pogotowia umożliwia łączność pomiędzy dyspozytornią pogotowia ratunkowego a każdą karetką. Ma nie tylko nawigację GPS, która ułatwia dojazd do pacjenta, ale także określa, gdzie w danej chwili znajduje się karetka (to widoczne jest w dyspozytorni) oraz co najważniejsze – czy auto jest sprawne, aby np. dotrzeć do pacjenta.

Wartość jednego takiego terminala to ponad 3 000 zł, jednak osobie, która ukradła sprzęt w żaden sposób on się nie przyda. – Skradzione terminale są wykonane specjalnie dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, mają oprogramowanie dedykowane wyłącznie naszemu pogotowiu. Poza tym antena jest zamontowana osobno, a bez niej urządzenie nie jest zdatne do użytku. Te urządzenia muszą być wpasowane w system, aby działały – wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Dyrektor dodaje, że pacjenci w żaden sposób nie odczują skutków kradzieży. – Do stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu zostały natychmiast podstawione zastępcze karetki do czasu naprawy uszkodzonych samochodów. Zastępcze karetki mają oczywiście sprawną łączność z dyspozytornią – mówi Artur Borowicz.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.