Wykorzystaj kryzys i inwestuj – Portal PR - 24PR
Wykorzystaj kryzys i inwestuj

29.09.2013 Kategoria: Rynki. Autor: admin

W Stanach Zjednoczonych liczba pozytywnie rozpatrywanych wniosków kredytowych dla firm spadła z 45 proc. w 2008 roku do prawie 18 proc. w chwili obecnej. To efekt kryzysu finansowego, który odbił się szerokim echem na gospodarce i naszych portfelach. Okazuje się jednak, że recesja sprzyja rozwojowi alternatywnych instytucji finansowych.

Od czasu upadku banku „Lehman Brothers”, który uznawany jest za początek kryzysu, banki zaczęły bardzo ostrożnie przyznawać pożyczki i uważniej przyglądać się kredytobiorcom. W Polsce w dalszym ciągu zaostrza się warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Na początku tego roku podniesiono opłaty związane z zaciągnięciem kredytu, jednocześnie skracając maksymalny czas ich spłaty. W tej sytuacji na rynku usług finansowych powstało miejsce dla innych rozwiązań, takich jak pożyczki społecznościowe. Znacznie prostsze, bardziej dostępne i przychylne ludziom zyskały dużą popularność na świecie. W Stanach Zjednoczonych dwa największe portale świadczące tego typu usługi, zaledwie w przeciągu ostatnich 6 lat udzieliły pożyczek o wartości blisko 2 miliardów dolarów.
Idea pożyczek społecznościowych

Cel funkcjonowania takich portali jest prosty: połączyć ludzi, którzy potrzebują pieniędzy, z tymi, którzy mają wolne środki i chcą je zainwestować. Większość tego typu serwisów funkcjonuje na podobnych zasadach. Pożyczkobiorcy opisują cel, na jaki chcą przeznaczyć kapitał, ustalają stopę oprocentowania i liczbę rat. Z kolei inwestor wybiera najciekawszą dla niego ofertę. Polacy mają do wyboru kilka tego typu serwisów. Wiele z nich działa na zasadach crowdfunding’u będącego formą zbierania kapitału od internautów na różnego rodzaju projekty, bez konieczności zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

Niektóre jednak specjalizują się w konkretnym obszarze na przykład w pożyczkach dla firm. Tego typu serwisy dedykowane są przede wszystkim osobom, które zbierają pieniądze na rozpoczęcie swojej działalności. Właśnie w taki sposób pieniądze na rozwój biznesu chce zdobyć Pani Marta – fotograf z Krakowa, która zamieściła swoje ogłoszenie na serwisie CapitalClub. Za jego pośrednictwem zamierza znaleźć inwestora, a zgromadzone w ten sposób środki przeznaczy na nabycie potrzebnego sprzętu i działania promocyjne.
Kryzys niespodziewanie otworzył drzwi dla alternatywnych instytucji finansowych. Przy niepewności towarzyszącej działalności banków to właśnie pożyczki społecznościowe zdobywają zaufanie przedsiębiorców. Dzięki temu nowe pomysły zamiast trafić do kosza, mają szansę zaistnieć.

Źródło:
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2013/koniunktura_ii_2013.html
Biz2Credit Small Business Lending Index

CapitalClub

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.