ABC handlu domeną – poradnik dla początkujących – Portal PR - 24PR
ABC handlu domeną – poradnik dla początkujących

15.11.2013 Kategoria: Domeny. Autor: admin

Stronę internetową można porównać do mieszkania. W ramach umowy właściciel może je dowolnie urządzić, przebudować oraz,  co istotne, swobodnie sprzedać. Na co zwrócić uwagę przed kupnem domeny od poprzedniego właściciela? Jak zarobić na jej sprzedaży? Zapraszamy do lektury przewodnika wyjaśniającego podstawowe zasady handlu domenami.

Zanim kupisz

Przed dokonaniem zakupu użytkowanej wcześniej domeny powinno się przede wszystkim sprawdzić jej historię – warto wiedzieć do jakich celów została ono poprzednio przeznaczona i jak była wykorzystywana. Ma to niebagatelne znaczenie w przyszłym pozycjonowaniu strony w wyszukiwarce takiej jak Google, gdzie brana jest także pod uwagę historia domeny. Nie zawsze jest tak, że nazwa domeny odpowiadała treściom jakie były na niej publikowane. Poprzedni użytkownik mógł prowadzić na niej np. portal erotyczny, do którego wciąż prowadzą linki zamieszczone wcześniej w sieci. Jeśli dodatkowo wyszukiwarka po wpisaniu adresu strony sugeruje, że znajdujące się na niej treści nadal mają taki charakter, stawia to w złym świetle nowego właściciela lub przedsiębiorstwo użytkujące domenę.

Innym problemem dotyczącym pozycjonowania może być brak obecności strony w indeksie Google. Oznacza to, że mimo iż strona została napisana i zakodowana poprawnie, nie pojawia się w wynikach wyszukiwania nawet po użyciu komendy „site:nazwa-domeny”. Sugeruje to, że domena mogła służyć ostatniemu właścicielowi np. do masowego wysyłania spamu lub że była wykorzystywana na potrzeby mało wartościowego zaplecza do pozycjonowania innych stron.

Przed zakupem domeny warto dokonać audytu, który powie nam o jej przeszłości. Możemy w tym celu skorzystać z narzędzi dla webmasterów od Google lub innych – na przykład MajesticSeo, który służy do analizy linków przychodzących. Jeśli jednak nie zrobimy tego wcześniej i kupimy adres z nie najlepszą historią, która spowodowała jej usunięcie z indeksu, można pokusić się o kontakt z Google w celu wyjaśnienia sytuacji. Należy poinformować ich, że jest się nowym właścicielem domeny, który nie znał przed zakupem jej historii. Niewykluczone, że taka prośba o przywrócenie do indeksu zostanie rozpatrzona pozytywniewyjaśnia Krzysztof Wojteczko, założyciel platformy hostingowej o12.pl.

Istnieje wiele narzędzi pozwalających sprawdzić historię domeny przed jej zakupem. Najłatwiej skorzystać z internetowych baz zajmujących się archiwizacją treści znajdujących się poprzednio na stronie. Najpopularniejszą z nich jest WHOIS. Znajdziemy na niej informacje takie jak: data rejestracji i wygaśnięcia ważności, dane abonenta, podstawowa historia i inne. Pomocnym serwisem jest również serwis Web Archive. To internetowe archiwum, które pozwala zobaczyć jak danego dnia w przeszłości wyglądała strona prowadzona pod domeną która nas interesuje i jakie treści oferowała internautom.

Zanim sprzedasz

Osoby zarabiające na sprzedaży domen charakteryzują się kreatywnością i znajomością rynku. Przed rozpoczęciem kupowania adresów, warto zastanowić się, jakie mają szansę na szybką sprzedaż. Najczęściej stawia się na krótkie, zapadające w pamięć nazwy dotyczące bieżących wydarzeń, znanych ludzi oraz przedsiębiorstw wchodzących na rynek lub tych, które nie posiadają jeszcze firmowej strony internetowej.

Niebagatelną kwestią jest wycena domeny wystawionej na sprzedaż. Ustalenie wartości adresu, który chcemy sprzedać, jest trudne i wymaga wiedzy o potencjalnym kupcu i jego planach na prowadzenie strony. Bezpieczne wydaje się inwestowanie w branże,  które są w stanie zapłacić najwięcej za kompatybilną z nazwą firmy domenę. W większości rankingów pojawiają się kategorie takie jak: medycyna, urządzenia, biznes i rozrywka.

Przy wycenie domeny pomocne jest porównanie jej z wartością innych stron z tej samej kategorii. W sieci znajduje się wiele serwisów rejestrujących ceny, które osiągnęły konkretne adresy wystawione na sprzedaż. Niektóre firmy traktują jednak taką informację jako tajemnicę handlową. Wtedy warto o wycenę poprosić specjalistę – mówi Krzysztof Wojteczko, założyciel platformy hostingowej o12.pl.

Domeny internetowe można sprzedawać w kilku miejscach – są to przede wszystkim profesjonalne giełdy domen. Umożliwiają one szybki i sprawny handel wieloma adresami. Najczęściej wystarczy rejestracja w serwisie oraz opracowanie i wystawienie oferty. To duże ułatwienie przede wszystkim dla początkujących użytkowników. Specjalny serwis poświęcony sprzedaży domen założył również portal aukcyjny Allegro. Novum wprowadzonym przez tę platformę jest możliwość przechwytywania domen, czyli nabywania adresu w chwili, kiedy aktualny właściciel przestaje go opłacać.

Sprzedaż lub kupno domeny to transakcja, która poza materialnymi kosztami, niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. Można je zminimalizować poznając zasady rządzące handlem adresami. Najwięcej zależy jednak, jak zawsze, od wyczucia i znajomości rynku, na którym chcemy działać.

O PLATFORMIE O12.PL

Platforma hostingowa o12.pl powstała w 2003r. jako odpowiedź na potrzeby klientów biznesowych firmy prot – Profesjonalne Technologie. Poza obsługą kilkudziesięciu tysięcy kont klientów, specjalizuje się także w rejestracji domen, projektowaniu serwisów internetowych oraz działaniami z zakresu marketingu internetowego.

LET PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.