Czym się kierować przy wyborze narzędzi malarskich ? – Portal PR - 24PR
Czym się kierować przy wyborze narzędzi malarskich ?

18.12.2013 Kategoria: Dom i ogród. Autor: admin

Wystarczy wiaderko farby oraz pierwszy z brzegu wałek, by po chwili rozpocząć malowanie? Wbrew pozorom wybór narzędzia do malowania ścian ma nie mniejsze znaczenie niż rodzaj emulsji czy sposób przygotowania podłoża. Marka Malfarb podpowiada czym kierować się podczas kupowania pędzli oraz wałków malarskich.

Do pomalowania ścian – poza rzecz jasna dobrej jakości farbą – potrzeba też odpowiednio dobranych narzędzi malarskich. Jeśli więc podczas wizyty w sklepie staniemy przed dylematem „jaki pędzel albo wałek?”, dobrze jest wówczas zwrócić się o poradę do eksperta: – Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany pędzel lub wałek. Generalnie do farb wodorozcieńczalnych, czyli większości emulsji, wybiera się modele ze sztucznego włosia. Nie mniej istotna jest również jego długość – im włosie jest krótsze, tym gładszą powierzchnię uzyskamy. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad tym czy lepszy będzie wałek, czy też pędzel, pomyślmy o charakterze pracy. Wałek jest idealnym narzędziem do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Pędzle natomiast lepiej wcierają farbę, przez co lepiej też sprawdzają się na nierównych powierzchniach (m.in. sztukateriach), podczas gruntowania, a także np. w miejscach łączenia się ściany i sufitu – wyjaśnia Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Kiedy wybrać pędzel?
Jeśli decydujemy się na zakup pędzla, to do nakładania emulsji lateksowej lub akrylowej najlepszym wyborem okaże się klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu (zastosowanie pędzla z naturalnego włosia do aplikacji farby wodorozcieńczalnej skutkuje tym, że w trakcie pracy włosie wchłania wodę, a przez to pęcznieje). Ponadto, aby uniknąć powstawania smug, należy sprawdzić czy włosie jest równe – często bowiem zdarza się, że włoski są krótsze nawet o kilka milimetrów. Warto też porównać sprężystość włosia, a także skontrolować jego stan i upewnić się czy włoski nie są luźne i nie wypadają.

Obok pędzla płaskiego dobrze jest również zaopatrzyć się w kilka innych modeli. Np. gdy planujemy gruntować ściany przed malowaniem, nieodzowny okaże się tradycyjny ławkowiec. Z kolei do małych lub nierównych powierzchni (np. listew lub futryn) wybierzmy pędzel okrągły lub owalny. Natomiast do miejsc trudno dostępnych – np. ścian za kaloryferami, narożników lub krawędzi – dobrze jest zastosować pędzel kątowy, który pomoże nam uporać się z problematycznymi powierzchniami.

Czas na wałek
Typowy, szybki remont ścian w mieszkaniu trudno sobie wyobrazić bez dobrego wałka. W przypadku emulsji postawmy na modele z włosiem syntetycznym lub wykonanym z mikrofibry. Zwróćmy uwagę też na długość włosków, która powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni. Do ścian gładkich (czyli pokrytych m.in. gładziami lub płytami gipsowo-kartonowymi) poleca się włosie o długości około 6 – 10 mm. Z kolei do powierzchni bardziej szorstkich (np. tradycyjnych tynków) zaleca się modele z włoskami o długości od 13 do 15 mm. Natomiast do podłoży wyjątkowo chropowatych (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie) warto wybrać włosie o długości około 19 – 30 mm. W przypadku wałków zwróćmy uwagę także na długość kija (do malowania sufitu wybierzmy dłuższe modele czyli wałki z kijami teleskopowymi)

Nie zapominajmy też, że klasyczny wałek to nie jedyny wybór. Poza nimi na rynku znajdziemy także wałki kątowe, które sprawdzą się przy malowaniu styków ścian, krawędzi oraz listew.

www.malfarb.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.