Siła koloru we wnętrzach – Portal PR - 24PR
Siła koloru we wnętrzach

20.12.2013 Kategoria: Dom i ogród. Autor: admin

Urządzając mieszkanie nie zawsze pamiętamy, że  jego układ oraz funkcjonalność mebli i całego wyposażenia, to nie jedyne wyznaczniki komfortu. Zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, ogromną rolę odgrywają również kolory – to one sprawią, że będziemy czuć się wygodnie, a nasz dom stanie się azylem po ciężkim dniu pracy.

Małe, duże…kolorowe!

Duży wpływ na dobór kolorów ma rozmiar urządzanych pomieszczeń.  Właściciele lokali o małych powierzchniach z reguły dążą do ich optycznego powiększenia. Tego typu iluzje łatwo stworzyć korzystając z jasnych, wręcz chłodnych kolorów np. bieli, delikatnych szarości czy też świetlistych błękitów. Z kolei w dużych pomieszczeniach powinny królować kolory  ciemne i intensywne – dzięki temu pokoje staną się bardziej przytulne. Warto także zwrócić uwagę na sufity i podłogi.  Ciemne sufity i jasne podłogi sprawią, że pomieszczenie stanie się szersze. Z drugiej strony pionowe pasy na ścianach podwyższą je wizualnie.

Przemyślane użytkowanie

Wybór barwy ściany i elementów wyposażenia można również powiązać z przeznaczeniem pomieszczenia. W kuchni mogą dominować akcenty ciepłe, np. meble koloru czekoladowego otoczone brzoskwiniowymi ścianami. Z pewnością taki klimat pobudzi apetyt. W sypialni natomiast odnajdą się znakomicie odcienie różu, niebieskiego lub zielonego. – Jeśli dobierzemy pod tym kątem meble, relaks i spokojny sen znacznie łatwiej nam przyjdą niż w intensywnie żółtym otoczeniu. W salonie natomiast warto postawić na odcienie beżu czy bieli, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i pozwolą wprowadzić miłą atmosferę – zauważa Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych.

Koloroterpia dla każdego

Już nasi przodkowie wiedzieli o pozytywnych aspektach wykorzystania kolorów. Koloroterapia, czyli leczenie barwami powszechna była zwłaszcza wśród chińskich medyków. Dzięki tego typu praktykom, łatwiej zniwelować problemy, z którymi boryka się czasem każdy organizm. To właśnie kolory mogą sprawić, że od rana będziemy mieć dobry dzień, a wieczorem pełni energii skupimy się na aktywnym wypoczynku. Współcześnie koloroterapia jest tańszą alternatywą dla tradycyjnego leczenia, co sprawia, że wystrój wnętrz, w których codziennie spędzamy czas ma duże znaczenie. Dobrze dobrane meble w optymalnych kolorach mogą zdziałać cuda.

Indywidualne preferencje

Pomijając ogólne zalecenia, każdy może i powinien indywidualnie dobierać barwy, w zależności od własnych preferencji. Pamiętajmy przy tym o właściwościach przypisywanych poszczególnym kolorom:

Biały – kolor kojarzony z czystością i nieograniczoną przestrzenią. Dzięki niemu łatwiej będziemy mogli się uspokoić i ukoić nerwy po ciężkim dniu. Pasuje do osób dynamicznych, otwartych, niewskazany dla podatnych na krytykę.

Różowy – ulubiona barwa romantyków, która przy okazji pobudza organizm i pozwala czerpać radość z życia. Idealna dla osób spragnionych miłości, lecz jednocześnie przytłaczająca dla tych niedojrzałych emocjonalnie.

Niebieski – pozwala przenieść się myślami nad ocean, przypomina chwile spędzone na trawie pod błękitnym niebem. Ułatwia podejmowanie decyzji i sprzyja samodzielności.

Zielony – najbardziej odprężający kolor. Wywołuje uczucie spokoju i relaksu. Kojarzony z optymistami i ludźmi, którzy wierzą we własne możliwości.

Brązowy – kolor bezpieczny, a przy tym ciepły. Zalecany osobom spragnionym stabilizacji i bezpieczeństwa.

Pomarańczowy – motywujący i przywracający chęć do życia. Pasuje do osób nowoczesnych, otwartych i pełnych energii.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.