Służyły przy promocji COP19, teraz będą dziełami sztuki użytkowej – Portal PR - 24PR
Służyły przy promocji COP19, teraz będą dziełami sztuki użytkowej

11.12.2013 Kategoria: Ekologia. Autor: admin

Z materiałów informacyjnych typu banery, siatki reklamowe – wykorzystanych na Szczycie Klimatycznym COP19/CMP9 – powstaną prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Ministerstwo Środowiska przekazało zużyte podczas konferencji elementy organizatorom Festiwalu Twórczego Recyklingu Przetwory. 8. edycja Przetworów odbędzie się 14 i 15 grudnia w warszawskim Soho Factory.

Zakończona 23 listopada Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP19/CMP9 była nie tylko jednym z najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń w tym roku w Polsce, ale też ogromnym wyzwaniem logistycznym. Na potrzeby szczytu powstały liczne materiały informacyjne, pomagające delegatom, w tym szczególnie zagranicznym gościom w poruszaniu się m.in. po Stadionie Narodowym oraz po Warszawie. Teraz, po zakończeniu konferencji, zostaną one przekazane do recyklingu.

Już planując konferencję, wiedzieliśmy, że po jej zakończeniu przekażemy wszystkie wyprodukowane materiały do powtórnego przetworzenia. Szukając odpowiedniego partnera, trafiliśmy na twórców festiwalu Przetwory. Dzięki tej inicjatywie niepotrzebne już rzeczy staną się elementami sztuki użytkowej. Recykling banerów i siatek, oprócz dostarczania wrażeń artystycznych, przyczyni się do redukcji śladu węglowego, jaki pozostawili goście szczytu przybywający ze wszystkich zakątków świata – powiedział Marcin Korolec, Prezydent COP19/CMP9.

Festiwal Przetwory odbędzie się w Warszawie już po raz ósmy. Co roku wydarzenie, którego ideą jest przetwarzanie odpadów na oczach publiczności w nowe artystyczne i użytkowe obiekty, przyciąga kilka tysięcy osób. Podczas Przetworów powstają ekologiczne projekty wykonane z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Materiały przekazane przez Ministerstwo Środowiska w rękach projektantów zyskają nowe, zaskakujące kształty. Z baneru czy siatki powstać może torba, krzesło, lampa czy stół, ale tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia artysty. Najlepsze dzieło nagrodzone zostaniem tytułem „Przetworu Roku”. Tworzywa, które pozostały po zakończeniu szczytu klimatycznego wykorzystamy również jako elementy scenografii przygotowywanego przez nas przedstawienia – powiedziała Monika Brzywczy, rzecznik prasowy Festiwalu Twórczego Recyklingu Przetwory.

W polskich zakładach produkcyjnych powstaje mnóstwo odpadów, które mogłyby zostać poddane recyklingowi, ale najczęściej są wyrzucane. Dlatego też Monika Brzywczy apeluje  do przedsiębiorców: Oddajcie nam odrzuty produkcyjne. Temu, co dla was nie stanowi już żadnej wartości, my nadamy charakter użytkowy.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.