Sonel ma zgodę na wejście w smart metering z silnym partnerem – Portal PR - 24PR
Sonel ma zgodę na wejście w smart metering z silnym partnerem

24.12.2013 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: admin

Sonel, jeden z wiodących producentów mierników elektrycznych w Europie, otrzymał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie spółki joint-venture z Holley Metering LTD z siedzibą w Hangzhou (Chiny). Powodem zgłoszenia do UOKiK zamiaru powołania spółki z chińskim partnerem była skala działalności Holley Metering (roczne przychody przekraczające 1 mld euro).

Cieszymy się, że możemy już formalnie powołać spółkę i rozpocząć współpracę. Sonel będzie kontrolował 80 proc. kapitału i głosów nowego podmiotu – mówi Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel SA.

Współpraca Sonela z Holley Metering będzie dotyczyć produkcji i rozwoju inteligentnych liczników energii. Chiński partner wniesie doświadczenie i technologie, dostarczy także prefabrykaty w atrakcyjnych cenach. Szacowane nakłady inwestycyjne po stronie Sonela to kilka milionów złotych, a docelowy potencjał produkcyjny ma wynosić – zależności od popytu na rynku polskim i UE – od około 250 tys. do ponad 700 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej rocznie. Sonel wraz z chińskim partnerem rozpoczną ofertowanie w przetargach oraz produkcję liczników w najbliższych miesiącach.

Do 2020 r. tylko w Polsce będzie trzeba wymienić 16 mln urządzeń, a koszt tej operacji to około  6 mld zł. Jestem przekonany, że Sonelowi wraz z silnym partnerem zagranicznym, jakim jest Holley Metering, uda się zbudować pozycję na tym rynku. Naszą przewagą będzie atrakcyjna cena liczników przy zachowaniu wszelkich wymaganych parametrów technicznych i jakościowych – podkreśla Krzysztof Wieczorkowski.

Dobre perspektywy nowego segmentu naszej działalności – smart meteringu – widzimy także w późniejszym okresie, gdyż okres homologacyjny takiego licznika to 8 lat, więc pojawi się rynek odtworzeniowy. Z czasem inteligentne liczniki będą wymagane w kolejnych krajach poza UE, m.in. na rynkach wschodnich, a jednocześnie cały czas liczniki potrzebne będą na pierwsze montaże – dodaje Prezes Sonel SA.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.